Urządzając mieszkanie lub dom, stajemy przed jednym z największych dylematów: jaką podłogę wybrać czy jak urządzić dane wnętrze? Pamiętajmy, że w naszym chłodnym klimacie najlepsze jest naturalne, ciepłe drewno – przekonujemy się o tym najlepiej jesienią i zimą. Wybierając podłogę musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Najpierw wybierzmy swój styl, który sprawia, że będziemy czuć się najbardziej komfortowo w swoim domu;
- Potem wybierzmy kolor podłogi;
- Następnie wybierzmy format podłogi;
- A na końcu zdecydujmy o rodzaju powierzchni.
Drzwi dobierzmy albo do podłogi, albo do okien, a listwy dobierzmy do podłogi lub drzwi. Najnowszy trend jest taki, aby dobierać białe drzwi do drewnianej podłogi wraz z białymi listwami przypodłogowymi i listwami maskującymi do drzwi.
Fot. BOEN – dobieramy podłogę do ulubionego stylu
Dobieramy podłogę do ulubionego stylu
Aby ułatwić wybór podłogi proponujemy za norweskim producent podłóg drewnianych BOEN najpierw wybrać swój ulubiony styl wnętrzarski. Następnie otrzymacie gotową podpowiedź z jakich kolorów drewna wybierać oraz jakie są rekomendowane formaty i powierzchnie do danego stylu.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Coral Castle) w stylu skandynawskim
- PURE NORDIC – styl skandynawski cechuje się czystym i prostym wzornictwem, zainspirowany delikatnym skandynawskim światłem i bliskością natury. Wnętrza w tym stylu są proste i funkcjonalne, podobnie jak meble. Uzupełnią go ikony skandynawskiego designu czyli kultowe meble np. fotel Jajko Arne Jacobsena, krzesło Mrówka, meble z drewna i sklejki. Jasne drewno łączy się z bielą, szarością i delikatnymi beżami. Czerń ma w tym stylu swoje miejsce jako kontrast, zwłaszcza w stylu fińskim. Materiały powinny być naturalne, ciepłe i miłe, takie jak wełna oraz bawełna. Kuchnia powinna być monochromatyczna, a szafki ze zintegrowanymi uchwytami, ale ocieplona drewnianymi akcentami np. podłogi, blatu czy hockerów. W takim wnętrzu nie może zabraknąć kominka, a przynajmniej blasku świec.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Coral Castle) w stylu skandynawskim
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak White Nights) w stylu skandynawskim
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Coral) w stylu skandynawskim
Fot. BOEN – tablica inspiracyjna dla stylu skandynawskiego
- MODERN RUSTIC – styl współcześnie rustykalny ma duszę i ciepło. Jest niefrasobliwy i przytulny. Wywodzi się z autentycznego wiejskiego życia, ale ma współczesny wygląd. Drewniane podłogi z drzew liściastych z rustykalnym szorstkim wykończeniem dopełnią wnetrze. Styl ten wywodzi się ze szwedzkiego stylu gustawiańskiego oraz francuskich kobiecych kształtów mebli z XVIII w. Cechują go wyblakłe motywy roślinne, religijne, a nawet etniczne czy industrialne. Spotyka się tu nostalgia ze współczesnym życiem. W stylu Modern Rustic nie może zabraknąć mebli i przedmiotów stworzonych przez rzemiosło, takie wnętrze idealnie wpisuje się w trend „slow lifestyle” i „slow food”. Oprócz drewna, we wnętrzu musi znaleźć się płótno, bawełna i ceramika. Obok metalu i stali, do kuchni wprowadźmy ceramikę. W takim wnętrzu świetnie odnajdą się krzesła gięte Thoneta, ale także krzesła o różnych kolorach i kształtach. Mieszając elementy vintage ze współczesnymi osiągniemy zamierzony efekt. Kolory powinny być neutralne w ciepłych odcieniach. Up-cykling przedmiotów i starych mebli, miedź oraz przybrudzony zielony kolor i pudrowy róż, będą dla tego stylu idealne, bliskie również stylowi duńskiemu.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Vivo) w stylu rustykalnym
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Animoso white) w stylu rustykalnym
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Vivo) w stylu rustykalnym
Fot. BOEN – tablica inspiracyjna dla stylu rustykalnego
- URBAN CONTRAST – styl miejskiego kontrastu pozwala na łączenie ze sobą organicznych kształtów, żywych kolorów i graficznych wzorów, zwłaszcza w tekstyliach i plakatach. Bawcie się kolorem, kształtem i funkcjonalnością. Miksujcie i łączcie ze sobą różne materiały i wzory. Styl ten podkreśli drewniana podłoga w szarościach i ciepłych oraz ciemnych brązach, dodając wnętrzu ciepła i blasku. Wybierzcie podłogę wyrazistą. Stwórzcie swój osobisty styl, w którym złamiecie wszelkie zasady, nie bójcie się eksperymentów. To styl nieco bardziej „męski”, wykorzystujący tekstury miejskiego środowiska, takie jak: beton, asfalt i cegła, czyli elementy stylu industrialnego. Podłogi z orzecha w stylu vintage lat 50 są tu wprost idealne. W takim wnętrzu nie może zabraknąć mebli w kształcie organicznym projektu Eames’a czy Dixon’a. Połączcie ciepłe kolory ziemi z kontrastowymi pop-art’owymi kolorami: czerwienią, żółtym, niebieskim i zielonym. Nie zapomnijcie o akcentach humorystycznych czy kiczowatych.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Graphite) w stylu miejskiego kontrastu
Fot. BOEN – wnętrze w stylu miejskiego kontrastu
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Tobacco) w stylu miejskiego kontrastu
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Moon) w stylu miejskiego kontrastu
Fot. BOEN – tablica inspiracyjna dla stylu miejskiego kontrastu
- CLASSIC ELEGANCE – styl klasycznej elegancji jest wyrafinowany, spokojny i uporządkowany, materiały są wykwintne, a rzeczy charakteryzują się ponadczasową jakością. Styl ten wywodzi się ze starożytnej Grecji i Rzymu, które ceniły piękno i komfort. Jakość i symetria to najważniejsze jego cechy. Podkreślą go eleganckie drewniane podłogi w kolorach od złotego do ciemnego brązu. W takim wnętrzu nie może zabraknąć pięknych żyrandoli, długich zasłon i klasycznych mebli. Dobierzcie takie materiały, jak: aksamit, marmur, miedź i dąb. Kolor podłogi powinien być powtórzony w meblach, tekstyliach i kolorach ścian. Kolory tych wnętrz to kolory ziemi i odcienie beżu, ciemna zieleń oraz granatowy.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Barrel Castle) w stylu klasycznej elegancji
Fot. BOEN, dodatki i kolory w stylu klasycznej elegancji
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Sand Castle) w stylu klasycznej elegancji
Fot. BOEN, podłoga orzechowa (Walnut Aldante trzylamelowa) w stylu klasycznej elegancji
Fot. BOEN, deska debowa (Oak Plant Andante) w stylu klasycznej elegancji
Fot. BOEN – tablica inspiracyjna w stylu klasycznej elegancji
Wybieramy kolor podłogi
Następnie wybierz kolor drewna. Każdy rodzaj drewna ma swój specyficzny odcień. Niektóre typy drewna z natury są bardziej żywe niż pozostałe. Na przykład dąb posiada wiele naturalnych cech drewna, które wywołuje różne wrażenia wizualne. Podłoga barwiona na ciemno jest alternatywą dla drewna egzotycznego. Biały pigment z kolei osłabia intensywność naturalnej barwy drewna, a wędzenie nadaje deskom niepowtarzalnie ciepłą barwę, którą również można zabejcować. Z kolei szczotkowanie deski – pozwala barwnikowi wniknąć głębiej w strukturę drewna i przez to nadaje trwalszy kolor, podkreśla też pierwotny charakter podłogi i wyostrza rysunek słojów.
Fot. BOEN – dobieramy podłogę do ulubionego stylu
- Kolory drewna w stylu skandynawskim są jasne: jesion, klon, buk, dąb – tworzą wnętrze spokojne i lekkie. Często jest to podłoga bielona, która tłumi naturalny kolor drewna.
Fot. BOEN – podłogi w stylu skandynawskim
- Podłoga w stylu rustykalnym powinna być szorstka i ciepła w swojej barwie. Takie podłogi tworzą przytulną i ciepłą atmosferę. Może być ona w jasnych odcieniach – od stylu „shabby chic” po ciemniejszy dąb antyczny.
Fot. BOEN – podłogi w stylu rustykalnym
Fot. BOEN – dobieramy podłogę do ulubionego stylu
- Podłoga w stylu miejskiego kontrastu powinna być w kolorach od szarości po ciemne brązy – odpowiednie będą orzech, dąb barwiony na szaro lub w ciemniejszych brązach oraz ciepłe i ciemniejsze iroko, merbau czy teak.
Fot. BOEN – podłogi w stylu miejskiego kontrastu
- W stylu klasycznej elegancji postawmy na podłogi stylowe. Kolory drewna możemy wybrać od złotych i ciepłych odcieni dębu czy wiśni, skończywszy na ciepłych i czarnych brązach merbau, orzecha i dębu. Ważne by kolor był głęboki , gdyż doda wnętrzu blasku i ciepła. Do tego stylu pasują zarówno deski dwuwarstowe, jak i podłogi 2-3 lamelowe.
Fot. BOEN – podłogi w stylu klasycznej elegancji
Wybierz format podłogi i rodzaj powierzchni
- W końcu przychodzi czas na wybór formatu i rozmiar desek/ parkietu. Użycie dużych desek pasuje do przestronnych pomieszczeń. Zastosowanie klasycznej 3-lamelowej deski podkreśla naturalną różnorodność i kolorystykę drewna. W przypadku parkietu zaleca się układanie go w tradycyjne wzory. Z kolei klasa drewna decyduje o tym, jakie wrażenie wywiera podłoga: spokojne, żywe lub rustykalne.
- Na końcu wybierz rodzaj powierzchni. Podłogi olejowane podkreślą charakter drewna, i zarazem będą bliższe naturze. Powierzchnie lakierowane z kolei są łatwiejsze w pielęgnacji, ale mogą wymagać cyklinowania. Możesz wybrać lakier błyszczący lub matowy. Twardość drewna, szerokość deski, trzywarstwowa struktura, grubość warstwy wierzchniej i obróbka powierzchni deski (olejowanie, lakierowanie) znacząco mogą wpływać na stabilność i trwałość podłogi.
- Stopień 1 – podłogi o tym stopniu zalecane są do pomieszczeń o normalnym charakterze użytkowania, z wyjątkiem pomieszczeń wilgotnych oraz przy drzwiach wejściowych.
- Stopień 2 – jest zalecany i przeznaczony do biur, sal konferencyjnych i wykładowych, przedszkoli, gabinetów i innych pomieszczeń o większym natężeniu użytkowania.
- Stopień 3 – Podłogi dedykowane dla pomieszczeń o dużym nasileniu ruchu pieszego: sklepów, restauracji, szkół, hal targowych, szkół tańca, stref wejść i wyjść.
Fot. BOEN , podłoga dębowa ( Oak Yellowstone ) w stylu miejskiego kontrastu
- Do stylu pure nordic najbardziej pasować będą długie deski, raczej te szersze – mogą być różnej szerokości , możemy też zdecydować się na parkiet ułożony w jodełkę. Do dużych powierzchni wybierzmy deski najdłuższe i szerokie. Podłoga w tym stylu powinna być o matowej powierzchni: olejowana lub pokryta matowym lakierem.
Fot. BOEN, deski dębowe bielone (Oak Pearl Plank) w s tylu skandynawskim
- Podobnie do stylu modern rustic pasować będą długie deski, ale o różnej szerokości i koniecznie z widocznymi sękami. W tym stylu można mieszać ze sobą różne typy dębu np. antyczny z historycznym, by uzyskać autentyczne wrażenie dawnych czasów. W takim wnętrzu również obroni się parkiet układany w jodełkę. Tutaj również wskazana jest matowa powierzchnia – idealny będzie dąb olejowany i szczotkowany oraz drewno postarzane.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Antique) w stylu rustykalnym
- Urban contrast – odpowiednie będą podłogi surowe i postarzane powierzchnie, przywodzące na myśl podniszczone podłogi i wnętrza industrialne. Najlepiej sprawdzą się deski olejowane i szczotkowane. Do takiego wnętrza pasować będą długie deski, jak również podłoga przypominająca parkiet przemysłowy.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Tabacco) w stylu miejskiego kontrastu
- Classic elegance – do takiego wnętrza wybierzmy deskę 2-3 lamelową, przypominającą klasyczny parkiet. Powierzchnię taką wykończmy lakierem w połysku lub matowym.
Fot. BOEN, parkiet dębowy (Oak Select Prestige) w stylu klasycznej elegancji
JAK ZAGŁOSOWAĆ NA TEKST ROKU?
Organizatorem konkursu jest ONET, a dochód przeznaczony jest na cele charytatywne (Fundacja Dzieci Niczyje)
Oglądałam te podłogi w Voxie.Piękne są!
To prawda, mają je w VOX-ie i rzeczywiście są bardzo ładne i wykończone dobrej jakości chemią.
Świetny artykuł, wiele ciekawych porad które są przydatne w doborze podłóg :)
pozdrawiam
Uwielbiam styl rustykalny! Dokładnie taką podłogę mam położoną w salonie, wygląda naprawdę pięknie :) bałam się, że będzie trochę mdło i zimno, ale kwestia dodatków i mebli w ciepłym kolorze i jest cudnie ;)
ja mam u siebie deske barlinecka w kolorze milkshake, piekna. jest to taki spoko kompromis miedzy drewnianym parkietem a panelami. kupowalam w sklepie internetowym, wybor jest ogromny od roznych producentow wiec zakupy trwaly dosc dlugo;)
Szczerze, to podczas zakupu podłogi wolę posłuchać co doradzi mi sprzedawca, ew. opowie o zaletach i wadach różnych rozwiązań. To zakup na lata, więc odradzam go robić pochopnie.
Niezwykle ciekawy artykuł! Bardzo fajnie opisane style podłóg do wnętrz. No i oczywiscie genialne zdjęcia!
tyle wspaniałych inspiracji, nie umiałbym sie zdecydowa na jedno wnetrze, jedno wiem,że drewniana jasna podłoga jets cudowna, postarzana taka, widziałm cos podobnego w baltic wood, oni mieli takie jasne deski, rewelacja.
To prawda, to piękne inspiracje, dlatego ważne jest aby wybrać swój ulubiony i być go pewnym :)
bardzo rzeczowy artykuł, dużo informacji przydatnych, dla osób, które własnie szukaj dobrego rozwizania i nie potrafi znale idealnej podłogi. Ja też miałam ten problem długo szukałam czego ciekawego, chciałam mie lita deskę z ładnym wzorem słoi i w końcu kupiłam podłoge drewniana.
szukałem firmy, która dopasuje mi kolor pod projekt, w sklepach wystawki maja podobny styl, firma którą wybrałem zrobiła mi pod kolor. Można kupic cała deskę lub klejonkę, kwestia ogrzewania podłogowego. Fachowe doradztwo i gwarancja, co najważniejsze po co przepłacac.
Uwielbiam klasyczne podłogi. Żadne panele nie zastapia prawdziwego drewna. Znalazłam taka podłogę o jaka mi chodziło a musze powiedziec, że jestem wybredna. Duże, klasyczne, jasne deski pasuja mi do mieszkania w skandynawskim stylu. Nie wyobrażam sobie paneli przy takiej stylizacji.
To prawda. Warto jednak zwrócić uwagę, że gdy liczy się cena, zamiast paneli można wybrać wykładziny PCV/linoleum z nadrukiem drewna – są bardzo udane, a cichsze niż panele – bardziej np. nadają się do biur.
Wspaniałe inspiracje, bardzo lubię takie wnętrza, wszystkie mi się podobały, drewno zawsze tworzy niesamowity klimat. Bardzo podobał mi się taki jasny odcień właśnie, w sam raz do jasnego wnętrza do takiej sypialni, mam duże okna balkonowe, dużo swiatła wpada wiec chyba ładnie by to wygldało.
Bielone i szare podłogi chyba teraz rzadza. I dobrze, bo rozwietlaja ponura polska pogode. (Przepraszam za brak polskich znakow, szwankuje mi klawiatura… ) My też mamy jasna podłoge, jesion bielony kupowany w Kojaku wyglada pieknie, salon zyskal druga mlodosc ;)
ogólnie bardzo lubie deski, które sa lekko postarzane, nie specjalnie lubie deski takie w miodowych odcieniach. Widziałam bardzo ładne odcienie, zastanawia mnie też deska egzotyczna która równiez prezentuje się ciekawie.
poszłam za namowa rodziny i zdecydowałam sie na litadeske debowa z artcore, mam nadzieje, ze mi posluzy dlugie lata :D
Lita deska napewno będzie na lata :)
Uważam, że jak wbrałas drewno to na pewno będziesz ja miec na długie lata, dobrze Ci podpowiedzieli. Pamiętam swoje panele, które nawet 5 lat nie przezyła, teraz tez mam deskę już 3 rok, a dalej wyglda jak nowa.
swietne inspiracje, aż zachciało mi się remontu! ale zwykłe pomieszczenia w takie kolorowe, barwne można zmienić za pomoc dodatków, kolorów właśnie. Ja mam deskę taką raczej uniwersalną, taki ni to ciemny ni to jasny odcień deski, więc wszystko prawie do niej pasuje.
Dodatki i kolory to najprostszy i najtańszy sposób na metamorfozę wnętrza :)
Uwielbiam drewniane podłogi. Taka własnie mam, z jasnego drewna, do tego dobrałam ciemne drzwi. Efekt jest niesamowity.
My też kochamy drewniane podłogi, zwłaszcza długie dechy.
Coś podobnego oglądałam w sklepie, teraz spory wybór desek jest, można sobie zrobić naprawdę prześliczne pomieszczenie i zaaranżować je w każdy sposób
Bardzo ciekawe zestawienie i przydatny poradnik dla kogoś, kto dopiero zaczyna szukać własnego stylu. Wybór podłogi wcale nie jest taki łatwy :)
Bardzo dziękujemy za miłe słowa :), mamy nadzieję, że artykuł dostarcza wiedzę oraz inspiruje.
Bardzo pomocny i fachowy artykuł. Piękne zdjęcia i wiele inspiracji.
Cieszymy się bardzo i dziękujemy :)
Podoba się mi podłoga z betonu architektonicznego, to stosunkowe nowe rozwiazania.
idelne podłogi idealnie komponuja sie z betonem architektonicznym
Swietny artykuł, teraz na pewno nie zrezygnuję z pomysłu drewnianej podłogi w moim pokoju.
Nie ma to jak drewno, panel jest głośny i jednorazowy, nie polecamy
Cieszymy się, że artykuł się podobał :)
Podłogi drewniane sa przepiękne, zawsze w modzie i cieszace się dużym powodzeniem. Gdy budowałam dom od poczatku wiedziałam, ze na podłogach w wiekszosci pomieszczeń chcę miec lita deskę. Po długim czasie poszukiwań znalazłam ta najbardziej odpowiednia, do deski dobrałam rownież biala drewniana listwe przypodlogowa oraz opaski drzwiowe. Wszystko wysokiej jakosci. Fantastycznie pasuje do mego wnetrza i je upieksza.
Polecam zerknac na deski w ArtCore, również bardzo ładne odcienie i modele :)
Artykuł bardzo dobry i na pewno może pomóc przy wyborze podłóg. Na szczęście ja mam to już za sobą, a podłogi kupiłam w sklepie w Trójmieście z szeroka oferta podłóg wszelkiej maści :)
Mnie bardzo kusi takie o jasnym wybarwieniu. Myślę, że mógłby super optycznie powiększyć wnętrze, ale obawiam się, że będzie widać wszystkie paproszki…
Jasny powiększy wnętrze i nie bezie widać paproszków, które najbardziej widoczne są na podłogach ciemnych i białej (płytki).
My się zdecydowaliśmy na jasna podłogę. Jest lekko przełamana szarością i ma swój urok.
ninka, a gdzie kupwała? ja chcę położy postarzan podłogę ale chcę cos połczonego z ciemnym brazem
Super sa te zdjecia, najchetniej zaprosilabym was do siebie, żebyscie zrobili u mnie porzadek, Mam jakis problem i nie mogę tutaj zostawiac niektórych polskich znaków. Co sadzicie o posadzkach żywicznych? Warto stosowac? Znalazlam wstepnie takie informacje https://abcporady.pl/jaka-posadzke-wybrac-do-lazienki/ Projektujecie takie, stosujecie? Czy kierujecie się w stronę wykonan takich jak na zdjeciach i tylko takie rozwiazania was interesuja?
Jeszcze nie robiłyśmy takich posadzek, bo nie było chętnych klientów. Prywatnie chętnie byśmy zrobiły, bo nam się podobają. Ale uwaga, mogą się odbarwiać pod wpływem słońca, no chyba, że technologia poszła już dalej.
Dzięki dobrym parametrom technicznym można położy je w całym mieszkaniu lub dom, powiększajac optycznie przestrzeń. Sa bardzo wytrzymałe, wodoodporne, antystatyczne, antyalergiczne i antyposlizgowe. Podłoga winylowa jest ładna, miła i ciepła w dotyku oraz swietnie tłumi dzwięki. Dużym atutem takich paneli jest również naturalny wyglad i swietne odwzorowanie wygladu prawdziwego drewna badz kamienia.
Piękne inspiracje zdjęciowe! Coraz chętniej wybieranym materiałem na pokrycie podłogi są panele winylowe. Zależnie od wybranego wzoru dobrze sprawdza się we wnętrzach o różnej stylistyce – zarówno minimalistycznych, loftowych, skandynawskich, jak i rustykalnych. Panele winylowe można położyć w całym mieszkaniu, osiągając atrakcyjny wizualnie efekt „one space”. Dzięki rdzeniowi mineralnemu (Arbiton HD Mineral Core) są wodoodporne i dobrze sprawdzają się nawet w łazience i kuchni oraz każdym pomieszczeniu narażonym na duże natężenie ruchu. Ich dużym atutem jest również szlachetny naturalny wygląd.
super poradnik.
Cieszymy się bardzo :)