Biokominki, czyli kominek dla każdego

Biokominki, czyli kominek dla każdego
2.5 2 głosy

Nadchodzi jesień i zima, czas napisać więc coś o kominkach. Biokominki to rozwiązanie dla osób, które w zamieszkałym już wnętrzu marzą o kominku, ale nie mają możliwości podłączenia tradycyjnego kominka.

Wachlarz cenowy biokominków jest bardzo szeroki, podobnie jak ich design (np. Planika, kratki.pl, homeartgallery.pl). Ich główną zaletą jest to, że nie potrzebują specjalistycznych podłączeń, a palimy w nich biopaliwem (na bazie alkoholu), które po spaleniu zamienia się w parę wodną oraz małą ilość dwutlenku węgla. Biokominek więc, to kiminek dla każdego.

biokominek by PAVO DESIGN 2 kawalerka blueFot. PAVO DESIGN www.pavodesign.pl, projekt kawalerki “Blue” 34 m²

biokominek by PAVO DESIGN 1 kawalerka white&lemon

Fot. PAVO DESIGN www.pavodesign.pl, projekt kawalerki “White&Lemon” 33 m²

PAVO DESIGN 7Fot. PAVO DESIGN www.pavodesign.pl, projekt balkonu, biokominek Kamin Maxx

 

Biokominki możemy zastosować w każdym wnętrzu, nawet w małej kawalerce. Świetnie odnajdzie się zarówno w apartamencie, jak i w kawiarni, czy salonie SPA lub na basenie. Możemy zamontować je w dowolnym miejscu: na ścianie i na podłodze, zarówno w sypialni, salonie, jak i gabinecie.

biokominek_Golf_dekoratornia kratkiplFot. Kratki.pl

 

Warto wspomnieć, że np. Planika współpracuje ze światowej sławy autorytetami z dziedziny architektury i  projektowania wnętrz, takimi jak Christophe Pillet, który zaprojektował dla firmy produkty Jar oraz Groundfloor, Arik Levy, autor kominków Fire Small, Fire High, Fire Table, Fire Coffee oraz Serge Atallah, który zaprojektował biokominek Bubble.

W celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa użytkowania produktów Planika, temperatura spalania oraz sam proces spalania są w pełni kontrolowane przez wysoce zaawansowaną elektronikę i mikro procesor.  Niektóre biokominki takie jak np. Fire Line Automatic są sterowany za pomocą pilota i panelu sterowania. Posiadają sensory bezpieczeństwa, regulację wielkości płomienia, wyświetlacz LED oraz możliwość zintegrowania z systemem Inteligentnego Domu.

Fire Box, Los Angeles

Fire Line AutomaticFot. Planika

 

Możemy wybrać wolnostojący biokominek, który będziemy mogli dowolnie przesuwać np. w zimie będzie stał w salonie lub sypialni, a latem na tarasie.

PAVO DESIGN 2

PAVO DESIGN 8

PAVO DESIGN 3Fot. PAVO DESIGN www.pavodesign.pl, projekt balkonu, biokominek Kamin Maxx

biokominek_Hotel_kratkipl

biokominek kratkiplFot. Kratki.pl, aranżacje z biokominkami na zewnątrz

 

Jar Commerce Hiszpania

Pyramid Commerce Dubaj

Totem Commerce Hotel Sloneczny Mlyn BydgoszczFot. Planika, aranżacje z biokominkami na zewnątrz

 

Odmianą kominków wolnostojących są te zaprojektowane w  meblu, najczęściej w stoliku kawowym takie jak np. Coffee Fire Long, Rondo Commerce, czy Ground Floor lub  Fire Line Automatic firmy Planika. Będą one odpowiednie raczej do większych wnętrz.

Coffee Fire Long

Rondo Commerce, Prywatna rezydencja, Warszawa

Groundfloor Korea Shilla Hotel

Fire Line Automatic, INDEX Dubaj

Fot. Planika, aranżacje z biokominkiem w meblu

 

Na wyróżnienie zasługują również biokominki naścienne, które przypominają obraz, jak np. PAPA Morpho.

biokominek_PAPA_Morpho kratkiplFot. Kratki.pl, biokominek PAPA Morpho imitujący przestrzenny obraz

 

  • Biokominek produkuje ciepło, które nieznacznie może dogrzać wnętrze. Należy jednak pamiętać, że główną funkcją biokominka jest funkcja dekoracyjna, nie nastawiajmy się, że dogrzejemy nim pomieszczenie.
  • Umieśćmy biokominek w regularnie i skutecznie wentylowanym pomieszczeniu, gdyż potrzebuje on stałego dostępu powietrza – pobiera go z otoczenia. Dwutlenek węgla podczas spalania wytwarzany jest w znikomej ilości, nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników.
  • Powinniśmy zachować podstawowe środki ostrożności i  umieszczać go minimum 40 cm od powierzchni łatwopalnych.
  • Biokominki do zabudowy zaleca się zabezpieczyć zasięg kominka wełną lub płytą odporną na wysokie temperatury, by zapobiegać przebarwieniom. Biokominek można wokół obudować ognioodpornymi płytami gips-kartonowymi.  Do instalacji wystarczą wkręty, haki lub listwy mocujące.

Nowoczesny biokominek możemy śmiało zaaranżować w stylistyce retro i obudowę z gips-kartonu obłożyć kaflami lub zakupić obudowę imitującą tradycyjny kominek.

biokominek_quat_dekoratornia-kratkiplFot. Kratki.pl

 

Zamiast biokominka, może we wnętrzu zaaranżować jedynie atrapę kominka, sam portal kominkowy, który będzie stanowił ozdobę sam w sobie. Możemy również umieścić w nim wiele różnorodnych świeczek, a na nim zdjęcia najbliższych, zegar lub kwiatek w doniczce np. storczyk.

Kare design Polka kominkowa Palazzo_01Fot. 9design.pl, półka kominkowa Kare Design

 

Poniżej można zobaczyć, jak łatwo rozpala się biokominek: do rynienki wlewamy biopaliwo, zamaczamy „pogrzebacz” w rynience z biopaliwem, który następnie podpalamy. Podpalony „pogrzebacz” zbliżamy do rynienki, by zapalić biokominek i się nie oparzyć. Nie ma nic prostszego!

rozpalanie biokominka-alle HOME ART GALLERYFot. Home Art Gallery

Share Button
, , ,
6 comments to “Biokominki, czyli kominek dla każdego”
  1. Bio kominki są naprawdę bardzo eleganckie i pasują właściwie do każdego pięknego wnętrza, a jaki dają urokliwy efekt ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: