
Jaką podłogę wybrać
Urządzając mieszkanie lub dom, stajemy przed jednym z największych dylematów: jaką podłogę wybrać czy jak urządzić dane wnętrze? Pamiętajmy, że w naszym chłodnym klimacie najlepsze jest naturalne, ciepłe drewno – przekonujemy się o tym najlepiej jesienią i zimą. Wybierając podłogę musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Najpierw wybierzmy swój styl, który sprawia, że będziemy czuć się najbardziej komfortowo w swoim domu;
- Potem wybierzmy kolor podłogi;
- Następnie wybierzmy format podłogi;
- A na końcu zdecydujmy o rodzaju powierzchni.
Drzwi dobierzmy albo do podłogi, albo do okien, a listwy dobierzmy do podłogi lub drzwi. Najnowszy trend jest taki, aby dobierać białe drzwi do drewnianej podłogi wraz z białymi listwami przypodłogowymi i listwami maskującymi do drzwi.
Fot. BOEN – dobieramy podłogę do ulubionego stylu
Dobieramy podłogę do ulubionego stylu
Aby ułatwić wybór podłogi proponujemy za norweskim producent podłóg drewnianych BOEN najpierw wybrać swój ulubiony styl wnętrzarski. Następnie otrzymacie gotową podpowiedź z jakich kolorów drewna wybierać oraz jakie są rekomendowane formaty i powierzchnie do danego stylu.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Coral Castle) w stylu skandynawskim
- PURE NORDIC – styl skandynawski cechuje się czystym i prostym wzornictwem, zainspirowany delikatnym skandynawskim światłem i bliskością natury. Wnętrza w tym stylu są proste i funkcjonalne, podobnie jak meble. Uzupełnią go ikony skandynawskiego designu czyli kultowe meble np. fotel Jajko Arne Jacobsena, krzesło Mrówka, meble z drewna i sklejki. Jasne drewno łączy się z bielą, szarością i delikatnymi beżami. Czerń ma w tym stylu swoje miejsce jako kontrast, zwłaszcza w stylu fińskim. Materiały powinny być naturalne, ciepłe i miłe, takie jak wełna oraz bawełna. Kuchnia powinna być monochromatyczna, a szafki ze zintegrowanymi uchwytami, ale ocieplona drewnianymi akcentami np. podłogi, blatu czy hockerów. W takim wnętrzu nie może zabraknąć kominka, a przynajmniej blasku świec.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Coral Castle) w stylu skandynawskim
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak White Nights) w stylu skandynawskim
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Coral) w stylu skandynawskim
Fot. BOEN – tablica inspiracyjna dla stylu skandynawskiego
- MODERN RUSTIC – styl współcześnie rustykalny ma duszę i ciepło. Jest niefrasobliwy i przytulny. Wywodzi się z autentycznego wiejskiego życia, ale ma współczesny wygląd. Drewniane podłogi z drzew liściastych z rustykalnym szorstkim wykończeniem dopełnią wnetrze. Styl ten wywodzi się ze szwedzkiego stylu gustawiańskiego oraz francuskich kobiecych kształtów mebli z XVIII w. Cechują go wyblakłe motywy roślinne, religijne, a nawet etniczne czy industrialne. Spotyka się tu nostalgia ze współczesnym życiem. W stylu Modern Rustic nie może zabraknąć mebli i przedmiotów stworzonych przez rzemiosło, takie wnętrze idealnie wpisuje się w trend „slow lifestyle” i „slow food”. Oprócz drewna, we wnętrzu musi znaleźć się płótno, bawełna i ceramika. Obok metalu i stali, do kuchni wprowadźmy ceramikę. W takim wnętrzu świetnie odnajdą się krzesła gięte Thoneta, ale także krzesła o różnych kolorach i kształtach. Mieszając elementy vintage ze współczesnymi osiągniemy zamierzony efekt. Kolory powinny być neutralne w ciepłych odcieniach. Up-cykling przedmiotów i starych mebli, miedź oraz przybrudzony zielony kolor i pudrowy róż, będą dla tego stylu idealne, bliskie również stylowi duńskiemu.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Vivo) w stylu rustykalnym
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Animoso white) w stylu rustykalnym
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Vivo) w stylu rustykalnym
Fot. BOEN – tablica inspiracyjna dla stylu rustykalnego
- URBAN CONTRAST – styl miejskiego kontrastu pozwala na łączenie ze sobą organicznych kształtów, żywych kolorów i graficznych wzorów, zwłaszcza w tekstyliach i plakatach. Bawcie się kolorem, kształtem i funkcjonalnością. Miksujcie i łączcie ze sobą różne materiały i wzory. Styl ten podkreśli drewniana podłoga w szarościach i ciepłych oraz ciemnych brązach, dodając wnętrzu ciepła i blasku. Wybierzcie podłogę wyrazistą. Stwórzcie swój osobisty styl, w którym złamiecie wszelkie zasady, nie bójcie się eksperymentów. To styl nieco bardziej „męski”, wykorzystujący tekstury miejskiego środowiska, takie jak: beton, asfalt i cegła, czyli elementy stylu industrialnego. Podłogi z orzecha w stylu vintage lat 50 są tu wprost idealne. W takim wnętrzu nie może zabraknąć mebli w kształcie organicznym projektu Eames’a czy Dixon’a. Połączcie ciepłe kolory ziemi z kontrastowymi pop-art’owymi kolorami: czerwienią, żółtym, niebieskim i zielonym. Nie zapomnijcie o akcentach humorystycznych czy kiczowatych.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Graphite) w stylu miejskiego kontrastu
Fot. BOEN – wnętrze w stylu miejskiego kontrastu
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Tobacco) w stylu miejskiego kontrastu
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Moon) w stylu miejskiego kontrastu
Fot. BOEN – tablica inspiracyjna dla stylu miejskiego kontrastu
- CLASSIC ELEGANCE – styl klasycznej elegancji jest wyrafinowany, spokojny i uporządkowany, materiały są wykwintne, a rzeczy charakteryzują się ponadczasową jakością. Styl ten wywodzi się ze starożytnej Grecji i Rzymu, które ceniły piękno i komfort. Jakość i symetria to najważniejsze jego cechy. Podkreślą go eleganckie drewniane podłogi w kolorach od złotego do ciemnego brązu. W takim wnętrzu nie może zabraknąć pięknych żyrandoli, długich zasłon i klasycznych mebli. Dobierzcie takie materiały, jak: aksamit, marmur, miedź i dąb. Kolor podłogi powinien być powtórzony w meblach, tekstyliach i kolorach ścian. Kolory tych wnętrz to kolory ziemi i odcienie beżu, ciemna zieleń oraz granatowy.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Barrel Castle) w stylu klasycznej elegancji
Fot. BOEN, dodatki i kolory w stylu klasycznej elegancji
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Sand Castle) w stylu klasycznej elegancji
Fot. BOEN, podłoga orzechowa (Walnut Aldante trzylamelowa) w stylu klasycznej elegancji
Fot. BOEN, deska debowa (Oak Plant Andante) w stylu klasycznej elegancji
Fot. BOEN – tablica inspiracyjna w stylu klasycznej elegancji
Wybieramy kolor podłogi
Następnie wybierz kolor drewna. Każdy rodzaj drewna ma swój specyficzny odcień. Niektóre typy drewna z natury są bardziej żywe niż pozostałe. Na przykład dąb posiada wiele naturalnych cech drewna, które wywołuje różne wrażenia wizualne. Podłoga barwiona na ciemno jest alternatywą dla drewna egzotycznego. Biały pigment z kolei osłabia intensywność naturalnej barwy drewna, a wędzenie nadaje deskom niepowtarzalnie ciepłą barwę, którą również można zabejcować. Z kolei szczotkowanie deski – pozwala barwnikowi wniknąć głębiej w strukturę drewna i przez to nadaje trwalszy kolor, podkreśla też pierwotny charakter podłogi i wyostrza rysunek słojów.
Fot. BOEN – dobieramy podłogę do ulubionego stylu
- Kolory drewna w stylu skandynawskim są jasne: jesion, klon, buk, dąb – tworzą wnętrze spokojne i lekkie. Często jest to podłoga bielona, która tłumi naturalny kolor drewna.
Fot. BOEN – podłogi w stylu skandynawskim
- Podłoga w stylu rustykalnym powinna być szorstka i ciepła w swojej barwie. Takie podłogi tworzą przytulną i ciepłą atmosferę. Może być ona w jasnych odcieniach – od stylu „shabby chic” po ciemniejszy dąb antyczny.
Fot. BOEN – podłogi w stylu rustykalnym
Fot. BOEN – dobieramy podłogę do ulubionego stylu
- Podłoga w stylu miejskiego kontrastu powinna być w kolorach od szarości po ciemne brązy – odpowiednie będą orzech, dąb barwiony na szaro lub w ciemniejszych brązach oraz ciepłe i ciemniejsze iroko, merbau czy teak.
Fot. BOEN – podłogi w stylu miejskiego kontrastu
- W stylu klasycznej elegancji postawmy na podłogi stylowe. Kolory drewna możemy wybrać od złotych i ciepłych odcieni dębu czy wiśni, skończywszy na ciepłych i czarnych brązach merbau, orzecha i dębu. Ważne by kolor był głęboki , gdyż doda wnętrzu blasku i ciepła. Do tego stylu pasują zarówno deski dwuwarstowe, jak i podłogi 2-3 lamelowe.
Fot. BOEN – podłogi w stylu klasycznej elegancji
Wybierz format podłogi i rodzaj powierzchni
- W końcu przychodzi czas na wybór formatu i rozmiar desek/ parkietu. Użycie dużych desek pasuje do przestronnych pomieszczeń. Zastosowanie klasycznej 3-lamelowej deski podkreśla naturalną różnorodność i kolorystykę drewna. W przypadku parkietu zaleca się układanie go w tradycyjne wzory. Z kolei klasa drewna decyduje o tym, jakie wrażenie wywiera podłoga: spokojne, żywe lub rustykalne.
- Na końcu wybierz rodzaj powierzchni. Podłogi olejowane podkreślą charakter drewna, i zarazem będą bliższe naturze. Powierzchnie lakierowane z kolei są łatwiejsze w pielęgnacji, ale mogą wymagać cyklinowania. Możesz wybrać lakier błyszczący lub matowy. Twardość drewna, szerokość deski, trzywarstwowa struktura, grubość warstwy wierzchniej i obróbka powierzchni deski (olejowanie, lakierowanie) znacząco mogą wpływać na stabilność i trwałość podłogi.
- Stopień 1 – podłogi o tym stopniu zalecane są do pomieszczeń o normalnym charakterze użytkowania, z wyjątkiem pomieszczeń wilgotnych oraz przy drzwiach wejściowych.
- Stopień 2 – jest zalecany i przeznaczony do biur, sal konferencyjnych i wykładowych, przedszkoli, gabinetów i innych pomieszczeń o większym natężeniu użytkowania.
- Stopień 3 – Podłogi dedykowane dla pomieszczeń o dużym nasileniu ruchu pieszego: sklepów, restauracji, szkół, hal targowych, szkół tańca, stref wejść i wyjść.
Fot. BOEN , podłoga dębowa ( Oak Yellowstone ) w stylu miejskiego kontrastu
- Do stylu pure nordic najbardziej pasować będą długie deski, raczej te szersze – mogą być różnej szerokości , możemy też zdecydować się na parkiet ułożony w jodełkę. Do dużych powierzchni wybierzmy deski najdłuższe i szerokie. Podłoga w tym stylu powinna być o matowej powierzchni: olejowana lub pokryta matowym lakierem.
Fot. BOEN, deski dębowe bielone (Oak Pearl Plank) w s tylu skandynawskim
- Podobnie do stylu modern rustic pasować będą długie deski, ale o różnej szerokości i koniecznie z widocznymi sękami. W tym stylu można mieszać ze sobą różne typy dębu np. antyczny z historycznym, by uzyskać autentyczne wrażenie dawnych czasów. W takim wnętrzu również obroni się parkiet układany w jodełkę. Tutaj również wskazana jest matowa powierzchnia – idealny będzie dąb olejowany i szczotkowany oraz drewno postarzane.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Antique) w stylu rustykalnym
- Urban contrast – odpowiednie będą podłogi surowe i postarzane powierzchnie, przywodzące na myśl podniszczone podłogi i wnętrza industrialne. Najlepiej sprawdzą się deski olejowane i szczotkowane. Do takiego wnętrza pasować będą długie deski, jak również podłoga przypominająca parkiet przemysłowy.
Fot. BOEN, podłoga dębowa (Oak Tabacco) w stylu miejskiego kontrastu
- Classic elegance – do takiego wnętrza wybierzmy deskę 2-3 lamelową, przypominającą klasyczny parkiet. Powierzchnię taką wykończmy lakierem w połysku lub matowym.
Fot. BOEN, parkiet dębowy (Oak Select Prestige) w stylu klasycznej elegancji
JAK ZAGŁOSOWAĆ NA TEKST ROKU?

Organizatorem konkursu jest ONET, a dochód przeznaczony jest na cele charytatywne (Fundacja Dzieci Niczyje)
46 thoughts on “Jaką podłogę wybrać”