Wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

Wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60
4 2 głosy

Ostatnio we wnętrzach i projektowaniu mebli modny jest powrót do stylistyki lat 50-60.  Jesteśmy świeżo po premierze mebli Marbet Style FIN i NEON – w stylu polskiego modernizmu, a na wiosnę IKEA wprowadziła do polskich sklepów kolekcję Stockholm. Chcemy pokazać wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, a także przybliżyć wspomniane kolekcje mebli. Miłośnicy stylu retro i vintage powinni znaleźć tu coś dla siebie.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

Fot. Dekoral Fashion – wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

Najważniejszymi elementami wnętrz w stylu lat 50 i 60 są:

 • drewniane, fornirowane meble,
 • krzesła ze sklejki,
 • organiczne linie i symetryczne kontury,
 • naturalne materiały
 • tapicerowane kanapy i fotele o prostych bądź zaokrąglonych kształtach,
 • meblościanki,
 • lakierowane podłogi ewentualnie pokryte wełnianą wykładziną,
 • wzory geometryczne i roślinne na tkaninach i tapetach,
 • kolory wnętrza w stylu retro to stonowane, jasne barwy: beże, szarości oraz pastelowe i przygaszone zielenie, błękity lub żółcie,
 • dodatki w postaci wazonów i mis z kolorowego szkła oraz lampy „grzybki”

Do ikon  dizajnu z tego okresu możemy zaliczyć m.in.

 • Fotel Lounge Chair projektu małżeństwa Eams, który tak pokochał Dr House- doskonała jakość materiałów i wykonania. ze skóry i drewna.:
 • Krzesło „Mrówka” projektu Arne Jacobsena – jego pierwszy projekt krzesła. Krzesło jest wykonane z jednego kawałka sklejki umieszczonej na trzech metalowych nogach. Tanie i lekkie, miało pasować do budowanych po wojnie małych mieszkań.

Lounge Chair Eams Dr House

Fot. http://eamesaddict.canalblog.com

 

arne-jacobsen-ant-chair

Fot. dania.com.pl

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

Fot. Dekoral Fashion – wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, wnętrza lata 50 i 60

Fot. Sklep – slowdizajn.pl

 

MEBLE W STYLU POLSKIEGO MODERNIZMU LAT 50 i 60

6 listopada 2013 r. w budynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyła się premiera nowych kolekcji mebli Marbet Style oraz sztukaterii Marbet Design, zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka i duet Michał Latko–Łukasz Fragstein. Nowe serie powstały w wyniku współpracy z instytutem, który od wielu lat wspiera producentów w tworzeniu przedmiotów użytkowych o unikatowym designie.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, meble w stylu lat 50

Fot. Marbet Style – kolekcja FIN – nagroda TOP DESIGN award 2014 w kategorii „Przestrzeń publiczna i ogrody”

Zaprezentowane kolekcje firmy Marbet nawiązują do stylistyki polskiego modernizmu lat 50 i 60 W tym okresie tworzyły takie ikony polskiego designu jak Roman Modzelewski, Danuta Paprowicz-Michno czy Teresa Kruszewska.

Projektant nowej kolekcji FIN – do Finlandii i NEON – Tomasz Augustyniak – czerpie inspirację z tworzonych wtedy przedmiotów użytkowych, ale stosuje obecnie przyjętą konwencję.  Kolekcje te w harmonijny sposób łączą klasykę rodzimego wzornictwa ze współczesnymi miejskimi trendami. Nadają nowoczesnej przestrzeni publicznej bardziej przyjazny, domowy charakter. Wykorzystują charakterystyczne dla tamtego okresu organiczne linie, symetryczne kontury i przede wszystkim naturalne materiały, takie jak sklejka.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, meble w stylu lat 60

Fot. Marbet Style – kolekcja FIN - wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

FIN i NEON – lekkie, symetryczne kształty i naturalne tworzywa

Kolekcje FIN i NEON to lekkie formy, które nie przytłaczają wnętrza, ale współgrają z nim i podkreślają jego oryginalność. Sprawiają one, że pozornie niepasujące do siebie style retro i modern znakomicie ze sobą korespondują. Zastosowana w obu kolekcjach precyzyjna linia, z delikatnie zaokrąglonymi bokami, łagodzi geometryczny wzór i nadaje całości wiele wdzięku.

 wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, meble FIN

Fot. Marbet Style – kolekcja FIN - wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

 

Kolekcja FIN jak Finlandia

Kolekcja FIN, czyli sofy i fotele tapicerowane z charakterystycznym motywem giętej sklejki, są dostępne w wersji z podłokietnikami lub bez, na podstawie drewnianej w kolorze czarnym lub metalowej – chromowanej. Serię uzupełniają stoliki produkowane w dwóch rozmiarach, z blatem kwadratowym lub prostokątnym.

W kolekcji FIN zdecydowałem się na zastosowanie sklejki giętej w jednej płaszczyźnie, czyli najprostszej formy siedziska i oparcia. Proste linie i promienie oraz czarny kolor drewnianych nóg przypominają formy mebli, telewizorów i radioodbiorników z lat sześćdziesiątych – mówi Tomasz Augustyniak, projektant kolekcji.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, meble FIN Marbet Style

Fot. Marbet Style – kolekcja FIN

 

Kolekcja NEON – fotele prawie na wymiar

Kolekcja foteli NEON, produkowana w trzech wersjach gabarytowych) może się znakomicie wpisywać w różne przestrzenie, od małych powierzchni do reprezentacyjnych gabinetów. Celowym zabiegiem było powiększenie kolejnych wersji foteli poprzez zmianę szerokości i głębokości, z pozostawieniem tych samych wysokości.

NEON to świeża i oryginalna interpretacja fotela kubełkowego w trzech rozmiarach: S, M i L. Oparcia o regularnym kształcie, podkreślonym z zewnątrz charakterystycznym ścięciem, umieszczone na wysokich nogach, to ich główna cecha.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, fotele NEON Marbet Style

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, fotel NEON Marbet Style

Fot. Marbet Style – kolekcja NEON

 

W jak wełna

Wspólne dla obu kolekcji  FIN i NEON jest wysokogatunkowa, naturalna, ciepła i  barwna  wełna wykorzystana do tapicerowania sof i foteli – produkowana i barwiona na specjalne zamówienie producenta przez działający od ponad pół wieku zakład włókienniczy z Bielska-Białej.   Wytwórnia kontynuuje wieloletnie polskie tradycje produkcji tkanin wełnianych, jednocześnie wykorzystuje nowoczesne rozwiązania poprawiające wytrzymałość materiałów i uwzględniające obecne normy jakości oraz ochrony środowiska. Tkanina WOOL została wyprodukowana specjalnie na potrzeby nowych kolekcji firmy Marbet. Ten wyjątkowy materiał, niedostępny dotąd na rynku, wytwarzany tradycyjnymi metodami, wyłącznie z polskich surowców. Firma Marbet udziela 2 letniej gwarancji na obicie zastosowane w kolekcjach FIN i NEON.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, fotele kubelkowe

Fot. Marbet Style – kolekcja NEON

 

Wybarwienie wełnianych tapicerek dobierał sam projektant, Tomasz Augustyniak. Możemy wybrać obicie w kolorze perłowym, szmaragdowym, turkusowym, jasnorudym, trawiastej zieleni czy cegły – w niespotykanych dotąd tonacjach. Gama kolorów okazuje się bogata, a lista dostępnych rodzajów tapicerek może się jeszcze wydłużyć na życzenie odbiorców.

Zastosowanie w nowych kolekcjach naturalnych, ekologicznych tkanin jest zgodne z przyjętą konwencją – nawiązania do najlepszego polskiego wzornictwa lat 50 i 60 W tym okresie stawiano właśnie na naturalne materiały, takiej jak drewno, sklejka czy wełna.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, meble sklejka lata 50 i 60

Fot. Marbet Style – kolekcja FIN - wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

 

STOCKHOLM W STYLU LAT 60

Na uwagę zasługuje również wprowadzona na wiosnę przez IKEA kolekcja mebli i akcesoriów STOCKHOLM w stylu lat 60. Kolekcja pod hasłem „Doskonałe Rzemiosło” obejmuje łącznie około 40 produktów, które idealnie sprawdzą się przy urządzaniu każdego pomieszczenia w domu, zwłaszcza dużego pokoju, jadalni oraz sypialni. Cechuje je wysoka jakość, przejawiająca się w zastosowaniu szlachetnych, wytrzymałych materiałów oraz w doskonałym wykończeniu, z dbałością o każdy detal, jak również wyważone proporcje i ponadczasowe wzornictwo, co ważne w przystępnych cenach. Meble i akcesoria STOCKHOLM świetnie prezentują się zarówno jako komplet, jak i w zestawieniu z innymi elementami wyposażenia domu, jako pojedyncze przedmioty.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, meble inspirowane stylem lat 60

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, IKEA Stockholm

Fot. Ikea – kolekcja Stockholm - wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

 

Kolekcja z tradycją

Pierwsza kolekcja IKEA STOCKHOLM powstała w 1984 roku, druga pojawiła się w 1989. Łączył je wspólny kierunek i styl projektowania tworzący spójną całość. Kolejna kolekcja STOCKHOLM powstała w 2006 roku i do dziś jest dostępna w sprzedaży w sklepach IKEA na wybranych rynkach. Niektóre artykuły wyposażenia wnętrz wchodzące w jej skład, takie jak poduszki, lampy czy zasłony można kupić również w Polsce. Dotychczasowe kolekcje STOCKHOLM obejmowały łącznie około 80 produktów. Po raz pierwszy w polskich sklepach IKEA dostępne są wszystkie jej elementy.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, Ikea Stockholm

Fot. Ikea – kolekcja Stockholm

 

Po pierwsze jakość, czyli wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

Zastosowanie wysokiej jakości materiałów, zarówno w środku, jak i na zewnątrz, zapewnia wyjątkowy komfort użytkowania oraz trwałość i wytrzymałość produktów. Dzięki temu każdy będzie mógł się nimi cieszyć przez długie lata i przekazać je następnym pokoleniom, zwłaszcza że wiele z tych wyjątkowych materiałów z upływem czasu szlachetnieje. Przykładem może być naturalna okleina drewniana z orzecha włoskiego, którego głęboki, czekoladowo-brunatny odcień z roku na rok staje się bardziej intensywny, czy skóra anilinowa, która na długo zachowuje swoją naturalną fakturę.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, wnętrza w stylu lat 50 i 60

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, meble inspirowane stylem lat 50 i 60

Fot. Ikea – kolekcja Stockholm - wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

 

Kolekcja STOCKHOLM obejmuje też tekstylia, m.in. z aksamitu, bawełny czy ramii, a także wełniane, tuftowane dywany, niezwykle miękkie i miłe w dotyku.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, meble inspirowane stylem lat 50

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, wnętrza w stylu lat 50 i 60

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, wnętrza w stylu lat 60

Fot. Ikea – kolekcja Stockholm - wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

 

Warto wspomnieć również o luksusowej porcelanie czy ręcznie dmuchanym szkle.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, szkło w stylu lat 50 i 60

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, żyrandol Ikea Stockholm

Fot. Ikea – kolekcja Stockholm

 

Po drugie natura

Inspiracje naturą w kolekcji widać nie tylko w zastosowanych materiałach, ale również w doborze kolorów i wzornictwie. Ciepłe, głębokie brązy, soczyste zielenie i żółcie niczym z obrazów szwedzkiej przyrody nadadzą wnętrzom przytulny charakter, a jednocześnie wprowadzą nutkę radosnego szaleństwa. Organiczne kształty zostały połączone z prostymi liniami, nadając kolekcji charakterystyczny skandynawski akcent. Dzięki temu łączy ona też nowoczesność z klasycznym wzornictwem, co sprawia, że meble i akcesoria STOCKHOLM pasują do różnego rodzaju wnętrz oraz różnego typu mebli.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, kolekcja Ikea Stockholm

Fot. Ikea – kolekcja Stockholm wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

 

Po trzecie design

Nas zachwycają organiczne kształty mebli, piękna faktura drewna i dobór kolorów: modnej w tym roku zieleni, która świetnie łączy się z brązem drewna i kolorem żółtym.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, wnętrza w stylu lat 50 i 60

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, fotel pluszowy, fotel Ikea Stockholm

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, kolekcja Ikea Stockholm, Ikea Sztokholm

Fot. Ikea – kolekcja Stockholm - wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60

 

Nadaj nowe życie starym meblom

Jeśli lubicie ten styl, zawsze możecie skorzystać z kolekcji rodzinnych, czy wykorzystać meble porzucone przez innych i nadać starym meblom nowe życie. Obijcie je nowymi tkaninami samodzielnie lub za pomocą specjalisty. Wiele knajpek w Warszawie właśnie z wykorzystaniem mebli  z lat 60. urządza swoje wnętrza.

Nam bardzo podobają się pomysły realizowane przez twórców z melki.com.pl.

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, Melki

wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60, tapicerowanie starych mebli, Melki

Fot. melki.com.pl

 

 Przestrzeń publiczna i ogrody

 

 

 
 
Last updated: Październik 1, 2015 at 21:47 pm

Share Button
, , ,
4 comments to “Wnętrza i meble w stylu lat 50 i 60”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: