Metamorfoza Apartamentu Morskiego

Metamorfoza Apartamentu Morskiego
5 4 głosy

W dzisiejszym poście „Metamorfoza Apartamentu Morskiego” pokażemy metamorfozę wnętrza zaprojektowanego i zrealizowanego przez PAVO DESIGN i W jak Wnętrze. Apartament ma 44 m², znajduje się w jednej z nadmorskich miejscowości, przy nadmorskim pasie leśnym. Ponieważ budżet jaki miałyśmy na zmiany był mały, na przykładzie tej metamorfozy pokażemy, jak tanio odmienić wnętrze. Zacznijmy od tego, że najważniejszy jest pomysł i konsekwencja w jego wprowadzaniu. W urządzaniu tego wnętrza chciałyśmy nawiązać do otaczającej przyrody, w tym przypadku do motywów morskich.

metamorfoza apartamentu morskiego, jak tanio odmienić wnętrzeFot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza Apartamentu Morskiego

Apartament Morski przed metamorfozą

Wnętrze przed metamorfozą było zbyt ciemne kolorystycznie i zaaranżowane przypadkowymi oraz brzydkimi meblami. Między salonem, a kuchnią znajdował się niekonsekwentny półłuk, który bardzo nam się nie podobał. Na ścianach w salonie położone były grube tapety, które, jak się okazało po ich zdjęciu, położono bezpośrednio na tynk. Ściany w salonie wymagały więc położenia gładzi gipsowej. Zobaczcie, jak wyglądały wnętrza przed metamorfozą. 

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiegometamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – salon w Apartamencie Morskim przed metamorfozą

 

Sześć grzechów głównych wnętrza przed metamorfozą:

 • Zbyt ciemne kolory ścian, zwłaszcza zimą i jesienią – wnętrza były zbyt przytłaczające;
 • Małe okienka na jednej ze ścian – nieproporcjonalne do dużej ściany;
 • Aneks kuchenny przy swojej małej powierzchni miał zbyt duży zlew i kuchenkę, zbyt mały blat roboczy (lodówka znajdowała się na korytarzu przed wejściem do aneksu kuchennego);
 • Szafa w sypialni stała zbyt blisko okna i nie przy ścianie, przez co zajmowała zbyt dużo miejsca, pokój był mniej ustawny. Niefortunne umiejscowienie szafy przy oknie powodowało, że do wnętrza wpadało mniej światła;
 • Płytki w aneksie kuchennym i łazience były w przysłowiowe „mazy” – po prostu były brzydkie (niestety do tej pory jeszcze takie są produkowane);
 • Meble były przypadkowe, pamiętające różne czasy i pochodzące z różnych stylistyk.

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – aneks kuchenny w Apartamencie Morskim, przed metamorfozą

 

Jak tanio odmienić wnętrze?

Gdy budżet na zmiany jest mały:

 • Unikajmy wszelkich przeróbek, chyba, że są one konieczne (pomimo, iż aneks kuchenny był za mały – nie burzyłyśmy ścian, lodówkę zostawiłyśmy w starym miejscu, nie zmieniałyśmy kolejności układu lodówki, kuchenki i zlewu. Jednak, aby blat roboczy był większy, zlikwidowałyśmy dużą kuchenkę z piekarnikiem oraz duży zlew z ociekaczem).
 • Zostawmy meble które nie starszą i w których widzimy potencjał. Zawsze szukajmy alternatywnych rozwiązań niż te tradycyjne: zamiast kupować wszystkie nowe meble lub męczyć się ze starymi i brzydkimi – przeróbmy je sami, przemalujmy płytki w łazience czy aneksie kuchennym, zamiast zbijać obecne i kłaść nowe. Zróbmy sami meble – DIY i upcycling z darmowych materiałów, jakie uda nam się pozyskać np.: meble ze skrzynek na owoce czy meble z palet. Im więcej sami zrobimy, tym więcej zaoszczędzimy na remoncie – nie bójcie się nowych wyzwań czy narzędzi.
 • Pamiętajcie, że pomysł na wnętrze oraz kolor robią największe wrażenie: wybierzcie motyw przewodni, zmieńcie kolory ścian, mebli, wprowadźcie nowe tkaniny – to jeden z najtańszych sposobów by odmienić wnętrze.
 • Jedna efektowna ściana z wzorem, tapetą lub z grafiką zrobi we wnętrzu gros roboty.

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – sypialnia w Apartamencie Morskim przed metamorfozą

 

Pomysł na Apartament Morski

Ponieważ tematem przewodnim było morze, najważniejszy był dobór kolorystyki oraz motywów dekoracyjnych. Wnętrza w stylistyce morskiej lubią kolor biały, niebieski, czerwony, drewno oraz motywy nawiązujące do morskiej fauny i flory, wody oraz motywów marynistycznych.

K – jak kolor

 • Jako bazę wybrałyśmy biały kolor (miał za zadanie rozjaśnić wnętrze i wprowadzić do niego świeżość) oraz kolor turkusowy i kobaltowy. Dodatkowo, dla ocieplenia wnętrza, wprowadziłyśmy energetyczne kolory: czerwony i żółty – kojarzący się ze słońcem i wakacjami. Dodajmy, że zmiana kolorystyczna wnętrza za pomocą farb – należy do najtańszych i najskuteczniejszych sposobów na metamorfozę. Ważne, aby w przypadku jasnych farb na ścianach – były one zmywalne – wówczas dłużej możemy cieszyć się ich świeżością. Na wszystkich ścianach zastosowałyśmy szorowalne farby Flügger Dekso 5 w kolorze białym oraz farby Flügger Dekso 5 w przepięknym kolorze kobaltowym (w salonie w postaci marynistycznych biało-kobaltowych pasów, a w sypialni w postaci monochromatycznej granatowej ściany). Pozostałe rzeczy pomalowane zostały również farbami Flugger: drzwi odświeżyłyśmy białą farbą akrylową o odcieniu śnieżnej bieli (nano – specjalnie rozbielana). Z kolei okiennice pomalowałyśmy farbą akrylową w kolorze turkusowym, a komodę również farbą akrylową w kolorze zbliżonym do kobaltowego koloru ściany. Wszystkie wymienione farby akrylowe do mebli były w połysku i wysokim połysku (High Finish 50 lub High Finish 90). Meble malowane w połysku mają bardziej wyrazisty kolor oraz łatwiej się je czyści z kurzu.
 • Okiennice rodem z Cyklad zmieniły niekorzystne proporcje małych okienek. Zrobiłyśmy je z ażurowych sosnowych drzwiczek  meblowych, dostępnych w sieciach hipermarketów budowlanych.
 • Komoda w salonie pod TV dostała drugie życie – wykorzystałyśmy środkową część meblościanki, która wcześniej stała w starej sypialni. Komoda otrzymała nowy kolor płyty oraz uchwytów. Zanim jednak została pomalowana na kolor ostateczny, użyłyśmy podkładu zwiększającego przyczepność Fix Primer  firmy Flügger.
 • Starą rozwalającą się tablicę, zdobytą w zaprzyjaźnionym barze, zrewitalizowałyśmy, przemalowując ramę farbą akrylową, a tablicę farbą tablicową Flügger - taka tablica idealnie nadaje się na domowe notatki czy przepisy kulinarne.
 • Taboret stworzyłyśmy samodzielnie (można u nas taki zamówić) – powstał z dużej puszki, ma tapicerowane zdejmowane siedzisko. W puszcze można przechowywać gazety, karmę dla zwierząt czy inne rzeczy.
 • Ze starych mebli w salonie zostawiłyśmy stół – nie tylko dobrze wyglądał, ale rozkładał się do słusznych rozmiarów. Krzesła nam się nie podobały, więc wykorzystałyśmy takie, które były wcześniej w naszym posiadaniu. Warto zauważyć, że krzesła o różnych formach czy kolorach wprowadzają do wnętrza nowoczesny powiew.

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza Apartamentu Morskiego: sypialnia

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – sypialnia apartamentu morskiego po metamorfozie

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza Apartamentu Morskiego: salon – ściana malowana w pasy

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza Apartamentu Morskiego: salon – okiennice

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza Apartamentu Morskiego: salon – komoda

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzeFot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza Apartamentu Morskiego: tablica pomalowana farbą tablicową

metamorfoza Apartamentu Morskiego, Nadmorski Las Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza Apartamentu Morskiego – tablica pomalowana farbą tablicową

G – jak grafika

 • Motywy dekoracyjne w tym wnętrzu to morska fauna oraz motywy marynistyczne, które stanowią „kropkę nad i” – bez nich wnętrze nie byłoby tak efektowne. Dodajmy, że wprowadzenie grafik, to również jeden z tańszych sposób na przemianę wnętrza. Część grafik powstała w tradycyjnej kresce, ale charakteru nadaje jej efektowne turkusowe tło, które idealnie komponuje się z turkusowymi okiennicami. Grafiki marynistyczne z kolei, wykonane są w nowoczesnej kresce, nieco przypominającej tak modne „kolorowanki”. Zyskują one jednak dzięki pięknemu kobaltowemu tłu, czym nawiązują do biało-kobaltowych pasów na ścianie. Efektowne grafiki zamówiłyśmy w PIXERS - w firmie, z którą zawodowo współpracujemy od lat. W bazie PIXERS można znaleźć tysiące zdjęć i grafik, na których finalnie powstanie wybrana przez nas grafika: fototapety, plakaty, obrazy na płótnie, PCV, dibond czy pleksi, naklejki tradycyjne czy bezklejowe tzw. PIXERStick.
 • Większość grafik zamówiłyśmy w postaci plakatu Premium, w czarnej aluminiowej ramie. Wyjątek stanowił obraz nurkow na płótnie w sypialni oraz naklejka na drzwi, o czym napiszemy w osobnym artykule.

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza Apartamentu Morskiego – grafiki PIXERS

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

metamorfoza apartamentu morskiego, jak tanio odnowić wnętrze

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – Apartament Morski po metamorofozie: salon – grafiki PIXERS

S – jak sypialnia

W sypialni z mebli zostawiłyśmy tylko szafę, którą po demontażu przesunęłyśmy w lewy róg pokoju. W miejscu, w którym wcześniej stała szafa, postawiłyśmy łóżko, które wcześniej było w naszym posiadaniu. Lampy sufitowe zrobiłyśmy we własnym zakresie, łącząc ze sobą złote oprawki (miały być nowoczesnym akcentem, nawiązującym do mniej nowoczesnych klamek czy listew przypodłogowych w tym samym kolorze) z czerwony m sznurem w oplocie, okraszając całość LEDowymi żarówkami, przypominającymi klasyczne żarówki edisonowskie.

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzemetamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzeFot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – sypialnia w Apartamencie Morskim po metamorfozie

Absolutnej zmiany wymagał aneks kuchenny – zabudowa kuchenna wyglądała jak biurko, płytki rodem z lat 90, były w brzydkie wzory. Wybrakowane miejsca dosztukowałyśmy nowymi płytkami, kładąc je do samej podłogi – te wcześniej przez nas zastane wyglądały źle i nie chroniły wystarczająco ściany przed zabrudzeniami. Wszystkie płytki zostały pomalowane - wpierw preparatem zwiększającym przyczepność Fix Primer marki Flügger, a następnie trzykrotnie na jednolity biały kolor farbą Flügger Dekso 25.

 • Nowe tanie meble z sieciówki, ładny blat imitujący drewno, mniejsza kuchenka oraz zlew sprawiły, że kuchnia stała się nie tylko ładniejsza, ale i bardziej funkcjonalna. Dzięki tym zabiegom udało się zwiększyć blat roboczy.
 • Lodówka z braku miejsca została w korytarzu, zaraz przy aneksie kuchennym, ale dzięki temu mogła zostać użyta lodówka o większych gabarytach.
 • Oświetlenie w kuchni powstało ze szklanej karafki z szeroką szyjką. W korku został wydrążony otwór na oprawę świetlną. W lampie zamontowano żarówkę LED, która się nie nagrzewa.
 • W tym aneksie wykorzystałyśmy mniejszy zlew i kuchenkę z Apartamentu Leśnego, również przez nas zaprojektowanego.
 • Drzwi przysłoniłyśmy specjalną naklejką (pomysł na takowe omówimy w osobnym poście).

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – aneks kuchenny w Apartamencie Morskim przed metamorfozą

 

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrzeFot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – aneks kuchenny w Apartamencie Morskim w trakcie metamorfozy

 

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – aneks kuchenny w Apartamencie Morskim po metamorfozie

Skrzynki na owoce oszlifowałyśmy za pomocą szlifierki oscylacyjnej SKIL, co znacznie przyśpieszyło prace. Skrzynki zostały przez nas wykorzystane – zarówno, jako półki pod blatem w aneksie kuchennym, jak i szafki nocne w sypialni. Można do nich dorobić nóżki/ kółeczka lub postawić je na cegłach, można również dorobić półki i przemalować drewno na pożądany kolor – wszystko zależy od Waszych potrzeb i wyobraźni. My postawiłyśmy na opcję minimum, chciałyśmy jednak zachować naturalny kolor drewna, bo pasowało ono do naszej morskiej koncepcji.

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – szlifowanie skrzynek za pomocą szlifierki oscylacyjnej SKIL

metamorfoza Apartamentu Morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – skrzynka na owoce w roli szafki nocnej

W kolejnych postach pokażemy Wam metamorfozę Apartamentu Leśnego oraz metamorfozę łazienek Apartamentu Morskiego i Apartamentu Leśnego,  zobaczycie DIY wybranych rzeczy, które stworzyłyśmy przy okazji projektowania Nadmorskiego Lasu. Mamy nadzieję, że znaleźliście w naszym wpisie dużo inspiracji. Zachęcamy do działania i zapraszamy do lektury kolejnych postów!

 

Share Button
, ,
6 comments to “Metamorfoza Apartamentu Morskiego”
 1. Powstał bardzo lekki wakacyjny apartament. Podoba się się wprowadzenie kobaltu. sypialnia najbardziej przypadła mi do gustu, a szafki że skrzynek prezentują się świetnie. Pozdrawiam

 2. No pięknie, naprawdę pięknie. Cos zdecydowanie w moim stylu. Jest przestrzeń, sa kolory, jest harmonia, jest dużo swiatła, jasno. To lubię. Podobaj mi się takie jasne , wygodne, funkcjonalne i dosyc przestronne, ale tez bez przesady, wnętrza. To się chyba nazywa styl nowoczesny. Zawsze jednak brakuje mi jako umiejętnie wkomponowanych kolorów, bo sama biel i szarosc to jednak strasznie nudne i ponure. A u was to jest, ten akcent kolorystyczny. I wyglada to pięknie1 Gratulacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: