Walentynki we wnętrzach

Walentynki we wnętrzach
5 1 głosy

W Europie Południowej i Zachodniej tradycja dnia św. Walentego pochodzi aż czasów średniowiecza, ale korzenie tego święta sięgają starożytnego Rzymu. Pomiędzy 14 a 15 lutego obchodzono Luperkalia, podczas których odprawiano rytuały zapewniające kobietom płodność.

aranżacje walentynkowe

Fot. Westwing

Historia walentynek

Patronem walentynek został romantyk, pełen miłości i odwagi. Choć Kościół katolicki wymienia aż trzech świętych Walentych (wszyscy byli męczennikami), to wszystko wskazuje na to, że początek tej świeckiej tradycji dał Walenty z czasów cesarza Klaudiusza II. Urodził się i pracował w Terni, gdzie był biskupem. Po przeprowadzce do Rzymu – został prezbiterem. Święto zakochanych przypada w dzień jego śmierci. Z wykształcenia  był lekarzem, towarzyszył męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Ponadto wbrew edyktowi cesarza (zabraniającemu młodym mężczyznom wstępowania w związek małżeński), w ukryciu błogosławił młode pary, za co został skazany na śmierć. Przed wykonaniem wyroku przekazał list młodej dziewczynie – najprawdopodobniej córce strażnika więziennego – podpisując się: „Twój Walenty”. Do dziś mieszkańcy Terni (Włochy, Umbria), jako jedyni na świecie, 14 lutego nie chodzą do pracy.

walentynki2

Fot. Westwing

Długą i bogatą tradycję święto to ma między innymi w Anglii. To tu zachowały się dwie najstarsze walentynki.

  • Książę Orleanu, Karol, napisał do żony Autorem wiersz  w 1415 roku, będąc więźniem londyńskiej Tower.
  • Król Henryk V kilka lat później walentynkowy poemat zamówił u średniowiecznego angielskiego poety Johna Lydgate’a. Poemat przeznaczony był dla wybranki serca, Katarzyny de Valois.
  • Z kolei Wiliam Szekspir uwiecznił w „Hamlecie” starą angielską piosenkę: „Dzień dobry, dziś święty Walenty, dopiero co świtać poczyna, młodzieniec snem leży ujęty, a hoża doń puka dziewczyna”.

 W XVI wieku najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce inkrustowanej perłami: taki właśnie prezent podarował Annie Boleyn Henryk VIII.

przysmaki na walentynki

Fot. starvingcool.blogspot.com

aranżacja na Walentynki

walentynkowe aranżacje

Fot. Big Trix

Serce w Walentynki

14 lutego obowiązującym kształtem jest serce w kolorze czerwonym. Serce to najczęstszy motyw towarzyszący miłosnym wyznaniom i romantycznym uniesieniom. Tradycja ta pochodzi ze Średniowiecza, kiedy to uważano serce za siedzibę myśli i rozumu.

walentynkowa aranżacja

walentynki aranżacja

Fot. Big Trix

Źródło: Westwing  

W jak Walenty we wnętrzach

W naszych domowych wnętrzach miłość możemy wyrazić obrazem. Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której wracając do domu po pracy na ścianie w pokoju zastajesz walentynkę w formie fototapety? Taka niespodzianka z pewnością wywołałby niejeden uśmiech a najważniejsze jest to, że sami możemy sprawić taki prezent bliskiej osobie. Wśród propozycji sklepu internetowego BIG TRIX można znaleźć wiele walentynkowych wzorów, które nie tylko mogą okazać się nietuzinkowym upominkiem, ale i przez długi czas będą przypominać o gorących uczuciach.

aranżacja sypialni

walentynkowa sypialnia

aranżacja sypialni

Fot. Big Trix

Jeśli jednak miłosna fototapeta to zbyt odważny pomysł, wybrane zdjęcie można zakupić w formie wydruku na materiale typu canvas, imitującym malarskie płótno. Produkt ten wystarczy oprawić w ramę i gotowe!

all you need is love

Fot. Big Trix

Miłosne gniazdko, czyli sypialnia

Zamiast większych aranżacyjnych zmian, możemy przyozdobić naszą sypialnię w nową, romantyczną pościel, postawić kilka płonących świec lub napalić w biokominku, postawić bukiet czerwonych kwiatów, najlepiej róż. Z większych zmian w sypialni możemy sprawić sobie wymarzone łóżko, z tapicerowanym zagłówkiem.

 walentynki we wnetrzach, walentynkowa kolekcja Fot. home&you

Ale miłosne gniazdko wcale nie musi być urządzone tylko na czerwono i z serduszkami w roli głównej. Stwórzmy romantyczną przestrzeń, jak scenograf w filmie. Wybierzmy pościel atłasową, miękki i futrzany pled, zapalmy świece i kadzidełka, zawieśmy sukienkę lub damską bieliznę, kolor wybierzmy swój ulubiony, na tacy podajmy pyszne śniadanie lub kolację w towarzystwie czerwonego wina i miłosne gniazdko gotowe!

walentynki we wnetrzach

walentynkowa aranżacja

walentykowe aranżacje

aranżacje walentynkowe

Fot. Zara Home

Całuśna sofa

Czy można sobie wyobrazić lepsze siedzisko w Walentynki niż Marilyn Bocca Lip?

Sofa w kształcie ust powstała w hołdzie dla Salvadora Dali i szybko stała się ikoną współczesnego designu. W 1936 Salvador Dali postanowił zaprojektować sofę inspirowaną ustami znanej hollywoodzkiej aktorki Mea West - Mae West Sofa.

W 1972 roku do tego pomysłu powrócił projektant Franco Audrito (Studio 65). Ale ostatecznie powstała Marilyn Bocca Sofa, ku czci  Marilyn Monroe. Sofa znajduje się w kolekcji w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, produkowana jest do dziś (oryginał produkuje włoska firma Gufram).

sofa usta, usta MM

Fot. Artbiznes

Walentynkowe dodatki

Z okazji zbliżającego się Dnia Zakochanych wiele sieciowych sklepów przygotowuje co roku specjalną, walentynkową kolekcję, jest więc z czego wybierać, zwłaszcza gdy czas nagli.

walentynki-we-wnetrzach2walentynki we wnetrzach

Fot. home&you

  • Walentynki nieodłącznie kojarzą nam się z ciepłą i romantyczną atmosferą. Szukajmy w kolekcjach świec, czerwonych poduszek, narzut, obrusów czy lampionów, które pomogą stworzyć idealny nastrój do spędzenia wyjątkowych chwil we dwoje. 
  • W walentynkowych propozycjach 2015 marki home&you znalazły się m.in. akcesoria i dodatki pomocne w zaaranżowaniu wyjątkowego nastroju – świece w kształcie serc, lampiony, poszewki i koce w kolorze czerwonym czy komplety pościeli w „miłosne” wzory. W kolekcji odnajdziemy także kuchenne akcesoria niezbędne do przygotowania i podania walentynkowych przysmaków – zestaw do fondue, patery w kształcie serc, czerwone kieliszki do wina czy komplety filiżanek dla dwojga. Walentynkowa kolekcja home&you to również wiele gotowych pomysłów na prezent dla ukochanej osoby. Są to np. mięciutkie poduszki w kształcie serca,  termofory, kubki, eleganckie szkatułki na biżuterię, multiramki, a także komplet kosmetyków.

walentynki we wnętrzach, kolekcje walentynkowe Fot. home&you

Share Button
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: