Geometria we wnętrzach

Geometria we wnętrzach
5 2 głosy

Geometria we wnętrzach powraca, pojawiając się w najróżniejszych abstrakcyjnych kombinacjach. Takie figury jak trójkąt, prostokąt czy romb możemy podziwiać – zarówno w trójwymiarowych wersjach mebli, jak również jako lampy, stoliki czy dodatki.

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Polygon marki Kvadra

Geometria we wnętrzach - TRÓJKĄT

Światowi projektanci zafascynowani są formą trójkąta. Na bazie tej figury powstają krzesła, fotele czy wymyślne stoliki kawowe. Za jeden z przykładów może posłużyć studio projektowe NumenForUse, projektujące dla chorwackiej marki Kvadra. Ich zamiłowanie do trójkątów zaowocowało powstaniem fotela Polygon. Design siedziska oparty jest na wielu trójkątach, które pod wpływem zmiany kąta widzenia nabierają nowych, zaskakujących kształtów, przybierając formy wielokątów. Fotel tak spodobał się znawcom designu, że projekt ten został odznaczony prestiżowym tytułem Interior Innovation Award 2014.

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Polygon marki Kvadra

Trójkąt posłużył również za bazę projektu fotela i sofy 3angle. Wygodne siedziska z linii 3angle przenoszą inną perspektywę na konwencjonalną wersję sofy i fotela. Ich geometryczne kształty nadają meblowi niemal krystalicznej formy. Zarówno fotel jak i sofa otulają siedzącego – można w nich wygodnie posiedzieć jak i komfortowo się zdrzemnąć.

geometryczne meble

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, 3angle marki Kvadra

Trójkąty to często również element przewodni w projektach oświetlenia czy trójwymiarowych mebli. Ciekawa, trójwymiarowa forma plafonu czy abażuru może dodatkowo wzbogacić wnętrze. Pamiętajmy, że trójwymiarowe powierzchnie mebli czy dodatków odbijają światło, które na nie pada, dzięki czemu można uzyskać dodatkowo oryginalny efekt wizualny.

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Stone

meble trójwymiarowe

Fot. Le Pukka. Prisma

 

Geometria we wnętrzach - KWADRAT

Kwadratem zainspirowała się jedna z polskich marek – FewChairs. W jednej najnowszych kolekcji pojawiają się geometryczne meble z serii Bricks, w skład której wchodzi stolik kawowy oraz półki stojące lub wiszące. Meble o prostej, przejrzystej formie, dopracowane w najmniejszym szczególe, pokryte fornirem z elementami lakierowanego na błysk lub mat MDF’u – wszystkie kwadratowe i bardzo minimalistyczne - to typowa geometria we wnętrzach.

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Bricks

Kwadrat i protoskąt najczęściej możemy spotkać w łazienkach, gdyż to podstawowa forma płytek ceramicznych i mebli. 

  • W naszym projekcie SQUARE, wybrałyśmy płytki z wzorem kwadratu o zaokrąglonych rogach. Pod tym kątem dobierałyśmy umywalkę i deszczownicę o podobnych kształtach.

geometryczne płytki

geometria w łazience

Fot. PAVO DESIGN, projekt SQUARE

 

Lampy mogą składać się z różnych form. Łącząc w sobie elementy kwadratu czy zbliżonych kształtów, tworzą oryginalną i nowoczesną geometrię.

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Diox

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Abstract

 

Geometria we wnętrzach - KOŁO

Koło to najbardziej łagodna forma geometryczna, którą możemy odnaleźć np. w kształcie zegarów, lamp, czy białego montażu.

geometryczne lampy

Fot. Le Pukka

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Leff Amsterdam

 

 

geometryczne lampy

Fot. Le Pukka, Bubble

 

Geometria we wnętrzach - WIELOKĄTY

Tutaj za idealny przykład posłużyć może Sofa Segment. Na pierwszy rzut oka widać połączone ze sobą wielokąty. Projekt natomiast nawiązuje formą do cyfr, jakie znamy z elektronicznych zegarków czy kalkulatorów sprzed lat. Sofa skonstruowana została w taki sposób, aby można ją było dowolnie modyfikować i dostosowywać we wnętrzu wedle potrzeb użytkowników.

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Segment

 

Geometria we wnętrzach - PROSTOKĄT

Jeden z najważniejszych mebli w naszych domach ma kształt prostokąta. Dla wielu osób sofa to nie tylko miejsce odpoczynku oraz relaksu, to również jeden z większych i ważniejszych elementów wystroju pokoju dziennego. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli jak np. sofy minimalistyczne w intensywnych kolorach lub na ciekawych podstawach.

Sofa to mebel bardzo często eksploatowany w naszych domach – lubimy na nich spać, wypoczywać, czytać książki czy grać w gry. Spędzamy na nich czas po męczącym dniu w pracy lub przy posiedzeniach ze znajomymi w weekendy. Jedną z firm proponującą zarówno sofy klasyczne, jak i o odważnych stworzenia zagłówka - jest chorwacka marka Kvadra. Specjalizuje się w produkcji sof modułowych, których składowe można wybrać samemu i dostosować do swoich potrzeb. Taka sofa, w zależności od potrzeb, może być dużym narożnikiem, albo sofą z jednym lub dwoma fotelami.

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Easy

Na uwagę zasługują sofy o nietypowych formach. Sofa z funkcją spania Pil-low to projekt w specyficzny sposób łączący role siedziska, oparcia oraz poduszki, która przyjmuje tu dwie funkcje – w pozycji siedzącej, poprawia ergonomię, natomiast w pozycji do spania, staje się częścią materaca. Standardowe poduszki dekoracyjne nie są więc już potrzebne. Innowacyjny system rozkładania zaprojektowano tak, by przekształcenie sofy w łóżko wymagało użycia tylko jednej ręki.

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Pil-low

Sofa Revolve to wielofunkcyjna sofa, która pozwoli nie tylko wygodnie siedzieć, ale i dobrze się wyspać. Ten model sofy stanowić może główny punkt w pomieszczeniu, a delikatny ruch oparcia o 180 stopni zmienia sofę w wygodne łóżko Projekt Revolve został wyróżniony prestiżową nagrodą RED DOT 2012, przyznawaną nie tylko za design, ale również funkcjonalność i jakość wykonania.

geometryczne meble

Fot. Le Pukka, Revolve

Prostokąty to również nasze ulubione kształty we wnętrzach. W zaprojektowanej przez nas męskiej kawalerce pojawiają się one w postaci m.in. pasów na ścianie, w kształcie biokominka, kubicznych półkach, czy stoliku kawowym.

geometria we wnętrzach

Fot. PAVO DESIGN, projekt BLUE

  • Z kolei w łazience – zastosowałyśmy nie tylko prostokątne płytki, ale kwadratową mozaikę, lampki oraz szafki, a także okrągłą umywalkę oraz obłą miskę WC, które miały złagodzić ostre kształty. 

geometria we wnętrzach

geometria we wnętrzach

Fot. PAVO DESIGN, projekt BLUE

Share Button
, ,
4 comments to “Geometria we wnętrzach”
  1. Ja bardzo cieszę się z tego, że geometria powraca do wnętrz, ponieważ dzięki takim bryłom można zrobić naprawdę piękne i funkcjonalne wnętrze.

    • Tak, w takim wnętrzu wystarczą oszczędne kolory, a efekt będą robić geometryczne kształty w meblach, oświetleniu czy innych dodatkach. To również dobra propozycja do męskich lub neutralnych wnętrz.

  2. Geometria jest ponadczasowa, widać to nie tylko w aranżacjach wnętrz. Jak widać figury idealnie pasują to wnętrz wystarczy jedynie mieć pomysł:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: