Aranżacja łazienki może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy każdy centymetr staje się ważny w jej urządzeniu. Na pewno wielu z Was stawiało sobie pytanie, jak urządzić małą łazienkę? Polska łazienka jest tak mała, jak polskie mieszkania. Czy pogodzenie naszych oczekiwań, marzeń o pięknej i funkcjonalnej łazience jest możliwe, gdy mamy do czynienia z małym metrażem? Co w niej można zmieścić? Jeżeli odpowiednio ją zaplanujemy i kupimy adekwatne serie łazienkowe, to zmieścimy w niej wszystko!
Fot. Cersanit, linia Nano – mała łazienka
W większości polskich mieszkań przeważają łazienki małe i jeszcze mniejsze. 73% z nich mają powierzchnię poniżej 5 m², a aż 27% mieści się na przestrzeni mniejszej niż 3m². Perspektywa jej urządzenia bywa uciążliwa, gdy chcemy aby była funkcjonalna i ładna. Oczywiście czasami potrzebny jest generalny remont, podczas którego warto powiększyć mikroskopijną łazienkę, ale jej również nie powiększymy w nieskończoność.
W jednym z naszych projektów (kawalerka 33m²), łazienka miała oryginalnie 1,6 m² i nie było w niej miejsca nawet na umywalkę, nie wspominając o pralce. Ponadto właścicielka marzyła o wannie. Taką łazienkę musiałyśmy powiększyć choć miałyśmy ograniczone możliwości. Udało nam się ją zwiększyć do 2,6 m², zmieścić w niej wannę, ale dlatego pralka została zaprojektowana w kuchni.
Jak urządzić małą łazienkę?
Urządzając mała łazienkę pamiętajmy o:
- Jasnych kolorach płytek, kolor ciemniejszy lub żywy wprowadzajmy w dodatkach i w małej ilości motywów dekoracyjnych. Unikajmy zbyt wzorzystych płytek, wybierzmy te z delikatnym i małym wzorem. Nie podkreślajmy wizualnie podziałów przestrzeni np. do jasnych płytek dobierajmy jasne i wąskie fugi, nie wybierajmy zbyt mocno różniących się między sobą płytek i dekorów. W małej łazience nie musimy planować tylko małych płytek, większe płytki wprowadzają mniej podziałów.
- Duże lustro optycznie może zdziałać cuda i odpowiednio nam łazienkę optycznie powiększyć, tak samo jak powierzchnie na wysoki połysk: mebli i płytek.
- W sytuacji, gdy liczy się każdy centymetr, warto przyjrzeć się modułowym rozwiązaniom oferowanym przez producentów, ponieważ każda łazienka może być funkcjonalnie zorganizowana. Warto więc dobrać do niej odpowiednich rozmiarów i kształtów biały montaż i szafki łazienkowe, by ze wszystkim się pomieścić.
Fot. Cersanit, linia Nano – jak urządzić małą łazienkę?
Ponadto:
- Warto dobrać biały montaż o ergonomicznych, opływowych kształtach. O takie wyposażenie nie będziemy się obijać na małym metrażu. Dobierzmy też rzeczy z jednej linii, które będą idealnie do siebie pasować kształtem i najlepiej wykorzystywać małą przestrzeń.
- Jeśli marzycie o wannie, wykorzystajcie na nią naturalną wnękę lub wybierzecie tę w kształcie avocado.
- Jeżeli wolicie prysznic postawcie na narożny lub bezbrodzikowy z drzwiami składanymi również do wewnątrz lub wahadłowo.
- Pamiętajcie, że nie ma obowiązku trzymania pralki w łazience, czasem lepiej zaplanować pralkę w kuchni lub w przedpokoju zaraz przy łazience, oczywiście zabudowaną. Pamiętajcie, że miejsce nad pralką idealnie nadaje się na przechowywanie detergentów czy bielizny pościelowej i ręczników, dlatego warto zaplanować pralkę ukrytą w zabudowie lub przewidzieć nad nią szafki, podobnie jak nad WC.
- A jeśli macie mały metraż i nawet nie macie balkonu oraz miejsca na suszenie rzeczy, zamiast pralki, kupcie pralko-suszarkę.
Fot. Cersanit, linia Nano – mała łazienka
Nano łazienka
Nam przypadła do gustu seria Nano Cersanit, już dwukrotnie wykorzystywałyśmy jej najmniejszą na rynku miskę ustępową w naszych projektach.
Seria Nano oferuje:
- wanny występujące w kilku wersjach – dłuższej i krótszej, lewo i prawostronnej, które można dobrać do najmniejszej łazienki;
- ceramikę, której wymiary zaczynają się od najmniejszych dostępnych na rynku.
Ponadto szafki Nano pozwalają zaaranżować łazienkę w wygodny sposób:
- praktycznie – trzy różne głębokości: 12,5 cm, 18,5 cm oraz 24,5 cm ułatwią wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni,
- funkcjonalnie – kosz na bieliznę ukryty w szafce,
- estetycznie – zielony, pomarańczowy, szary i biały, czyli kolory szafek Nano Colours odmienią każde wnętrze, nadadzą mu blask i wyjątkowy charakter, tworząc pełne energii kompozycje kolorystyczne. Dla tych kolorów idealnym tłem będzie kolor biały lub jasnoszary. Amatorom spokojniejszych kolorów polecamy białe i szare (Nano Colours) lub w kolorach beżowo-brązowych (Nano).
Fot. Cersanit, linia Nano – jak urządzić małą łazienkę?
Ultracienki sekret
Wart zauważenia jest również stelaż podtynkowy Slim&Silent firmy Cersanit. Dotychczas mogło się zdarzyć, że tylko kilka centymetrów dzieliło nas od tego, aby w naszej łazience pojawiła się, tuż obok stelaża podtynkowego, upragniona pralka, brodzik lub umywalka. Zestaw podtynkowy Slim&Silent marki Cersanit stwarza nowe możliwości aranżacyjne: dzięki niemu zyskamy kilka drogocennych centymetrów w przestrzeni łazienkowej! Jego sekretem jest zastosowanie ultracienkiego zbiornika (o szerokości tylko 80 mm), umożliwiającego montaż stelaża bardzo blisko ściany – bo zaledwie w odległości od 10,5 cm (!) z możliwością regulacji do 15 cm. Tym samym jest to jeden z najcieńszych dostępnych na rynku stelaży podtynkowych, dzięki któremu zyskujemy dodatkowe miejsce w łazience do urządzenia zgodnie z naszym wyobrażeniem. Ponadto jest wyjątkowo cichy i pozwala oszczędzać wodę.
Fot. Cersanit, linia Slim&Silent – mała łazienka
Fot. Cersanit, linia Nano – jak urządzić małą łazienkę?
Pure, czyli czysto i bezpiecznie dla dzieci
Dla osób posiadających dzieci najważniejsze jest bezpieczeństwo ich pociech. Dobrze wiemy, jak dzieci bardzo lubią bawić się w łazience. Jednak podczas zabawy pociechy mogą być narażone na groźne bakterie. Łazienka to miejsce wyjątkowo narażone na powstawanie i rozwój grzybów, bakterii i szkodliwych drobnoustrojów, a używanie silnych środków czyszczących nie jest obojętne dla zdrowia i środowiska. Dlatego warto przy tej okazji zwrócić Waszą uwagę na linię Pure, która:
- zawiera trwałą ochronę antybakteryjną we wszystkich elementach linii – oparta o aktywny składnik Silverit o stałym działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym.
- ponadto to nowoczesne wzornictwo, duży wybór rozmiarów i kolorów pozwalający na dopasowanie do każdej łazienki, a także podwieszane meble i ceramikę ułatwiające utrzymanie czystości.
Fot. Cersanit, linia Pure – bezpieczna łazienka
Last updated: Październik 1, 2015 at 21:49 pm
OK
Dobrze się czytało, ładnie napisane :) Dla mnie w łazience po prostu musi się znaleźć wanna.
Można zatrudnić projektanta, który nam profesjonalnie zaplanuje małą łazienkę. Takie usługi nie są tanie, ale jak np. kupimy niedrogo produkty w markecie budowlanym, to można sobie pozwolić na taką usługę.
Dla mnie też w łazience tylko wanna, aktualnie wybieram odpowiednie baterie umywalkowe. Sama nie wiem co wybrać. Szczotkowane mi się bardzo podobają.
Szczotkowane łatwiej utrzymać w czystości, choć ja osobiście lubię połysk chromu. Wanna wbrew pozorom często jest lepszy rozwiązaniem w małej łazience niż tradycyjny prysznic (jest węższa i niżna), no chyba że mowa o prysznicu bezpbrodzikowym.
Wszystko ładnie, tylko miska nano jest bardzo niewygodna. Poza tym nie wyobrażam sobie, jak można postawic WC przy wannie w ten sposób, jak na przedostatniej aranżacji. Mam relaksowac się w wannie z twarza przy muszli?
Słuszna uwaga, cenna dla producenta tego wyposażenia i aranżacji. My staramy się tego unikać, ewentualnie czymś oddzielać, ale nie zawsze jest to możliwe ze względu na inne priorytety :).
PS. Odnośnie miski nano, jest naszym zdaniem ok dla mniejszych osób tak do 165 cm i szczupłej postury, przetestowane osobiście :), ale oczywiście każdy musi dopierać takie wyposażenie pod siebie. Czasami będzie to kompromis w małej łazience, bo lepiej wszystko zmieścić, mimo iż jest małe niż czegoś nie zmieścić lub musieć powiększać łazienkę – to już zupełnie inne koszty i remont.
Proszę o informację jakie są płytki na ścianach w aranżacji z limonkowymi szafkami. :-)
Wiemy tylko, że są to płytki i aranżacje Cersanitu, proszę poszukać u nich na stronie lub zapytać ich bezpośrednio :).