Farba do płytek czyli renowacja łazienki bez remontu

Farba do płytek czyli renowacja łazienki bez remontu
3.5 102 głosy

tekst roku 2015 w jak wnetrze

Niejedna łazienka jest funkcjonalna, ma biały montaż i płytki w dobrym stanie. Zdarza się jednak, że płytki są zwyczajnie brzydkie – zwłaszcza te z lat 90 czy najtańsze z hipermarketu budowlanego. Jak zmienić łazienkę bez generalnego remontu i dużych nakładów finansowych? Najlepiej postawić na farbę do płytek i zrobić to samodzielnie (DIY)! Możemy nią pomalować nie tylko ściany, ale i podłogę, ew. jedynie na podłogę możemy położyć nowe płytki, co znacząco obniży koszty takiej metamorfozy.

farba do płytek, farba do glazury

farba do płytek, farba do glazuryfarba do płytek, farba do glazury

Fot. Sylwester Rejmer, czterykaty.pl  - metamorfoza za 2200 zł z nowymi płytkami podłogowymi (farba do płytek)

 

W zależności od stanu, możemy wymienić baterie na ładniejsze i bardziej nowoczesne, np. z termostatem.

Jeśli w łazience brakuje nam schowków, możemy zakupić nowe szafki wiszące – w tym z lustrzanymi frontami – co dodatkowo powiększy łazienkę. Albo wymieńmy umywalkę i kupmy taką w komplecie z szafką. 

farba do płytek, farba do glazuryfarba do płytek, farba do glazury

Fot. deccoria.pl (farba do glazury)

 

Zanim pomalujemy płytki:

 • Pozbądźmy się grzyba z łazienki – specyfik na bazie chloru kupimy w każdym hipermarkecie budowlanym;
 • Tam gdzie mamy ubytek fug – uzupełnijmy je (jest to bardzo łatwe, można zrobić to samemu);
 • Zwłaszcza śliskie płytki lub podłoże o dużym obciążeniu powierzchni, dobrze pomalować podkładem (tej samej firmy), żeby zwiększyć przyczepność farby;
 • Pozostałe rzeczy, takie jak biały montaż i grzejnik szczelnie zabezpieczcie folią;
 • Na rynku mamy różne farby do płytek: akrylowe i epoksydowe. Gdybyśmy same to robiły, zdecydowałybyśmy się na farbę epoksydową. Taka farba jest dość gęsta i szybko zasycha – odmierzać więc należy małe porcje, ponieważ farbę należy wykorzystać maksymalnie w ciągu dwóch godzin. Do malowania fug przyda się wąski pędzelek, nie gubiący włosia. Do malowania płytek użyjcie wałków.
 • Zaleca się położenie dwóch warstw farby, jej całkowite wyschnięcie może potrwać do dwóch dni. 
 • Uwaga! Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie płytek: podłoże musi być wolne od luźnych elementów, kurzu, odtłuszczone i suche. Należy je dokładnie wyczyścić, zmyć wodą z detergentem (np. płyn do mycia naczyń) aby pozbyć się tłuszczu i kurzu. Następnie obficie spłukać wodą, pozbywając się tym samym resztek detergentu, następnie pozwolić powierzchni wyschnąć.
 • Bardzo wysoka wilgotność np. w kabinie prysznicowej lub bezpośredni stały albo częsty kontakt z wodą negatywnie wpływa na przyleganie farb do płytek. W takim przypadku również konieczne jest zastosowanie podkładu. Można dodatkowo zmatowić płytki szlifierką, jeśli podłoże będzie mocno obciążone lub gdy jest narażone na wilgoć np. pod prysznicem. Ale uwaga, często jest to awykonalne.
 • Przemalowanie płytek możemy połączyć z przemalowaniem mebli kuchennych lub łazienkowych – wówczas uzyskamy zupełnie nową jakość.

farba do płytek, farba do glazury farba do płytek, farba do glazuryfarba do płytek, farba do glazuryFot. Noxan

 

farba do płytek, farba do glazury

Fot. mylittlewhitehome.blogspot.com (farba do glazury)

farba do płytek, farba do glazuryfarba do płytek, farba do glazury

Fot. domowa.tv (farba do płytek)

farba do płytek, farba do glazury farba do płytek, farba do glazury

farba do płytek, farba do glazuryfarba do płytek, farba do glazury farba do płytek, farba do glazury

Fot. Noxan, farba Hydropox (farba do płytek)

farba do płytek, farba do glazury

farba do płytek, farba do glazury

Fot. sklep.majic.pl (farba do glazury)

Płytki najlepiej pomalujmy na jasny kolor (nasze łazienki są za małe – jasny kolor je powiększy, ale możemy zakupić farby w różnych kolorach) – idealny będzie kolor biały lub szary. Wprowadźmy jednak dekoracje np. lustro w ozdobnej ramie, bogaty żyrandol, listwy ozdobne czy sztukaterię na suficie. Wystarczy również, jeśli wprowadzimy kolorowe dodatki np. w tekstyliach, kubkach, pudełkach czy grafice.

farba do płytek, farba do glazuryfarba do płytek, farba do glazuryFot. pogotowiewnetrzarskie.pl (farba do płytek)

farba do płytek, farba do glazuryfarba do płytek, farba do glazuryfarba do płytek, farba do glazuryfarba do płytek, farba do glazury

Fot. forum.muratordom.pl

Share Button
, ,
19 comments to “Farba do płytek czyli renowacja łazienki bez remontu”
 1. Dokładnie, ostatnio sporo ludzi zwyczajnie przemalowuję kafelki w łazienkach ( między innymi też to robię )
  Można ze starej łazienki uzyskać cudny wystrój.

 2. Szukam osób z Warszawy i najbliższych okolic, które w ostatnim czasie (do 6 msc) malowały swoje płytki albo meble na inny kolor za pomoca specjalnej farby renowacyjnej np. V33, Tikkurila itd. Chodzi o opowiedzenie o swoim doswiadczeniu podczas badania marketingowego, oczywiscie za odpowiednie wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosze o kontakt: malwa.no.ja@gmail.com

 3. Cześć:) chce pomalować płytki w korytarzu farba V33 do płytek podłogowych, ale widze na forach, że opinie są rózne. Jak z trwałością farby np po roku? Jaki lakier można na nią nałożyć, żeby trwałość farby się zwiększyła? Moze zastosować podklad, tylko jaki? Z góry dziękuję za pomoc

  • Ale co będzie malowane, podłoga? Malowałyśmy swoje łazienki i wytrzymały rok… Także lepiej winyl lub panel, który można położyć w łazience dobrze zabezpieczone silikonem. Lepiej będzie się i dłużej trzymać matowych płytek, z połysku szybciej odejdą. Dobrze trzymają się na ścianach ale do podłóg nie polecam. Tak ponoć warstwa lakieru wzmacnia farbę, ale my nie malowałyśmy z lakierem.

 4. Czy farba do płytek można tez pomalowac wykończenia listwami plastikowymi (takie którymi obrobione sa brzegi płytek przy oknie zamiast parapetu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: