Mimo, iż w branży najbardziej liczy się kolor roku ogłoszony przez Pantone Color Institute, firmy produkujące farby niejednokrotnie promują alternatywne barwy. W tym roku Dulux promuje miedziany oranż 6.9.21.58, a Benjamin Moore promuje Guilford Green hc-116 (o czym napiszemy w następnym artykule). Z tych alternatywnych propozycji mogą skorzystać osoby, które poszukują określonych inspiracji lub chcą mieć modne wnętrze, ale nie przypadł im do gustu kolor proponowany przez Pantone.
Fot. Dulux -miedziany oranż
Kolor roku 2015 według Dulux
Firma Dulux promuje w tym roku miedziowy kolor pomarańczy. O ile klasyczny kolor pomarańczowy nie jest naszym ulubionym kolorem, o tyle ten o miedzianym odcieniu dodatkowo w zestawieniu z miedzią, którą w tym roku pokochałyśmy nową miłością, zyskuje nowe szlachetne oblicze. Mieszczący się na palecie barw – pomiędzy kolorem terakoty i ciemnoróżowym, miedziany oranż - to fantastyczny ciepły kolor, tworzący optymistyczny nastrój, przywodzący na myśl polską złotą jesień. Warto zauważyć, że kolor ten bardzo dobrze odnajdzie się w sąsiedztwie koloru roku 2015 Marsala, zaproponowanego przez Pantone.
Fot. Dulux – miedziany oranż
Miedziane meble i dekoracje
Od Mediolanu po Madryt, od Sztokholmu po Szanghaj, metaliczne kolory odgrywają istotną rolę w świecie nowoczesnego designu. Kolor roku prezentuje się najlepiej w otoczeniu metalowych elementów dekoracyjnych, np. miedzi, mosiądzu, złota czy brązu. Ten wyrafinowany odcień tworzy idealne tło do podkreślenia bogatych i błyszczących akcesoriów z miedzi, np. metalicznej tacy lub wazy, dzięki czemu to zestawienie kolorystyczne zagra pierwszoplanową rolę.
- Zestawienie kolorystyczne łączące w sobie miedziano-pomarańczowy odcień ścian z miedzianymi szafkami, tworzy niezwykle nowoczesny, a zarazem bijący ciepłem klimat kuchni.
Fot. Dulux
Fot. tomdixon.net – miedziane dodatki
Bardzo oryginalne będzie wprowadzenie do wnętrza miedzianych mebli np. do salonu czy aneksu kuchennego.
Fot. Outlet Meble Kraków
Kolor roku 2015 – połączenia kolorystyczne z miedzianym oranżem
Będąc połączeniem koloru terakoty i ciemnego różu, swoje ciepło miedziana pomarańcz zawdzięcza glinianym tonom.
- Jeśli chcesz uzyskać współczesny styl, połącz ze sobą kolor miedziowy z chłodnymi odcieniami szarości, czerni lub sięgnij po ziemiste tony. Połączenie z chłodnymi neutralnymi kolorami, np. kamiennoszarym – dostarczą wyraźnego kontrastu, zaś ciepłe neutralne odcienie, np. przygaszona szarość – pomogą uzyskać bardziej subtelny wyraz wnętrza.
Fot. Dulux – miedziany oranż
Fot. Le Pukka Concept Store – miedziane lampy
- Jeśli chcesz użyć koloru pomarańczowego do uzyskania bardziej stonowanego efektu, zastąp jaskrawe odcienie bardziej wyciszonymi, np. dyniowym, morelowym, koralowym lub mahoniowym. Odcienie te w dalszym ciągu zapewnią energię malowanej przestrzeni, lecz nadadzą jej także atmosferę ciepła i wyrafinowania. A jeśli uwielbiając pomarańcz nie chcesz, aby zdominował on cały wystrój, spróbuj wykorzystać jedynie delikatne dodatki i akcesoria w tym kolorze.
Fot. Dulux – miedziany oranż
Fot. Scandi Concept, collage by W jak Wnętrze – metaliczne dekoracje
Fot. Dulux – miedziany oranż
Fot. kolorymeksyku.pl – miedziane wanny i umywalki
- Możesz ten kolor połączyć również z innymi ciepłymi barwami (żółtym, morelowym, pomarańczowym, czerwonym, beżowym
i brązowym), a uzyskasz bardzo przytulne albo energetyczne wnętrze.
Fot. Dulux
- Dwa odcienie - niebieski i pomarańcz, jak u Moneta w obrazie „Impresja, wschód słońca” - tworzą wyrazisty kontrast, gdyż pochodzą z przeciwnych stron koła barw. Jeśli podoba Ci się odwaga, z jaką Monet korzystał z odcieni pomarańczy, może warto rozważyć dodanie odrobiny tego jaskrawego koloru do swojej kompozycji barw? Zestaw ze sobą odcienie zieleni, błękitu z cytrusowymi odcieniami pomarańczy, np. jaskrawym, koralowym lub mandarynkowym. Pomarańcz doskonale prezentuje się z kontrastującymi odcieniami błękitu
i zieleni, ale może też nabrać dynamicznego wyrazu, kiedy połączy się ją z podobnie jaskrawymi kolorami, np. grejpfrutowym, czy soczysto-jagodowym. Kontrast nie musi być oparty na barwach nasyconych, możemy wybrać odcienie pastelowe - wnętrze będzie również spektakularne ale delikatniejsze w swoim wyrazie.
Fot. Dulux