Łączenie wzorów jest modne, ale ryzykowne. Bądźcie czujni w doborze wzorów, ich ilości oraz rozmiarów zestawianych ze sobą deseni, by wnętrze nie stało się zbyt przytłoczone i by nie zapanował w nim chaos. Oprócz wyczucia, przyda się Wam kilka zasad, którymi dobrze się kierować, dlatego w tym artykule podpowiemy Wam jak łączyć wzory we wnętrzach.
Fot. Benjamin Moore – łączenie wzorów, dwa kolory
Zabawcie się kontrastami barwnymi i różnymi wzorami, by uciec od monotonii w wystroju swojego mieszkania. Na początku proponujemy jednak postawić na kolory pastelowe lub monochromatyczne, dopiero gdy się upewnimy że sobie z tym radzimy, postawmy na bardziej żywe zestawienia kolorystyczne.
- Zacznijcie od kolorystyki. Stwórzcie neutralną bazę np. jednolitą tapicerkę sofy dla różnych wzorów poduszek, czy gładkie ściany dla różnych tkanin.
Fot. Dekoria – łączenie wzorów w tkaninach wielokolorowych
- Żeby różne wzory pasowały do siebie np. kwiaty i kratki, kwiaty i pasy, motywy roślinne i kropki muszą je łączyć ze sobą te same barwy. Na początku wybierzmy jeden, ulubiony kolor bazowy i różne wzory. Najlepiej potrenować sobie tak, aby do gładkiej sofie dobierać wzorzyste poduszki. Jeżeli w tkaninach będzie więcej kolorów niż dwa, we wszystkich tkaninach musi znaleźć się przynajmniej ten sam jeden kolor. Średnio-zaawansowani niech wybiorą jeden ulubiony wzór przynajmniej z czterema kolorami. Z nich wybierzmy np. dwa – trzy kolory, które znajdą się w dodatkach oraz innych tkaninach.
Fot. Ikea – jak łączyć wzory w tkaninach wielokolorowych
Fot. made for bed – łączenie wzorów w panelach tapicerowanych
- Sprawdzonym sposobem jest również dobieranie wzorów o różnych wielkościach np. jednego wzoru większego np. kwiaty i drugiego mniejszego, drobniejszego np. subtelne pasy lub kratka, albo drobne kwiatki. Zasada jest prosta, na dużych powierzchniach możemy zastosować większe wzory, a na mniejszych drobniejsze.
Fot. Dekoria – jak łączyć wzory, dwa kolory
- Bardzo dobrze sprawdzi się np. białe lub beżowe, monochromatyczne wnętrze, do którego wprowadzimy bardzo różne wzory i faktury. Takie wnętrze choć spokojne, nie będzie ani zimne, ani nudne.
Fot. Dekoria – łączenie wzorów we wnętrzu monochromatycznym
- Możemy również postawić na łączenie wzorów z tej samej grupy np. kwiatowe z kwiatowymi, a geometryczne z geometrycznymi.
Fot. Fluffo – miękkie panele ścienne, łączenie wzorów geometrycznych
Fot. Benjamin Moore – ja łączyć wzory geometryczne
- Jeżeli nie ufamy swoim umiejętnościom, postawmy na gotowe kolekcje przygotowane przez producentów. Duże kwiaty połączone z dopasowanymi do nich pasami lub kratką stworzą wysmakowaną i interesującą całość.
- A przy okazji, tych którzy lubią majsterkować, zachęcamy do stworzenia zagłówka lub oparcia z poduszek. Wystarczy, że górny rząd poduszek przymocujemy do deski lub listwy, a kolejne poduszki połączmy ze sobą sznurkami albo tasiemkami. Na takim zagłówku czy oparciu możemy przetestować swoje umiejętności łączenia wzorów i kolorów.
Fot. Dekoria – łączenie wzorów w tkaninach wielokolorowych