Urządzamy pokój ucznia

Urządzamy pokój ucznia
1.7 10 głosy

Nieuchronnie kończą się wakacje i zaczyna się rok szkolny. Rodzice zaczynają planować zmiany w pokoju dziecka, aby zorganizować mu wygodne miejsce do nauki. Jak zatem stworzyć pokój, w którym warunki będą pozytywnie wpływać zarówno na edukację jak i zdrowie? Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę, jeśli urządzamy pokój ucznia.

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. IKEA, regał Kallax – następca regału Expedit

Pokój dla ucznia musi spełniać trzy funkcje oferując mu miejsce do nauki, zabawy i wypoczynku. Powinniśmy urządzać go wspólnie z dzieckiem, aby w ten sposób mogło ono wyrazić swoją niezależność i indywidualność.

 pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. VELUX

Pokój ucznia – wokół biurka

Oczywiście najważniejsze w pokoju ucznia oprócz wygodnego rozkładanego łóżka z miejscem na pościel, które ma również podnoszone z dwóch stron zagłówki (do czytania książki czy spędzania czasu wolnego z laptopem na kolanach), jest biurko. 

Biurko powinno być dopasowane do wzrostu ucznia – o czym piszemy w poprzednim artykule. Rekomendowane wymiary biurka dla ucznia to 110 cm szerokości i 60 cm głębokości. Taka wielkość pozwoli swobodnie rozłożyć książki i zeszyty. Ważne jest również to, aby blat biurka nie odbijał światła. Opierając się o niego przedramionami, dziecko powinno mieć wyprostowany kręgosłup.

  • Wybierzmy krzesło regulowane do zamieniającego się wzrostu, wygodniejsze będą te z podłokietnikami i na kółkach (pamiętajmy o ich wymiarach, aby krzesło mogło wsunąć się pod blat). Przed kółkami krzesła zabezpieczmy podłogę specjalną matą, jeśli w pokoju nie ma wykładziny.  
  • Na biurku możemy położyć matę zabezpieczającą przez rysowaniem i niszczeniem blatu, przewidziana przez nas pełni przy okazji przydatną w pokoju ucznia mapę świata.
  • Kluczowe w przypadku biurka jest jego dobre doświetlenie. Pokój ucznia musi być wyposażony w odpowiednie oświetlenie naturalne i uzupełniające je – oświetlenie sztuczne, które wpływa zarówno na zdrowie jak i samopoczucie dziecka.  ”Biurko ustawmy przy oknie, aby dziecko jak najdłużej mogło korzystać ze światła naturalnego, które jest najzdrowsze dla oczu” – zauważa architekt Velux, Monika Kupska-Kupis. Pamiętajmy aby urządzając pokój dziecka na poddaszu, odpowiednio doświetlić go światłem dziennym. Jeżeli jest możliwość ustawmy biurko tak, aby światło dzienne padało na wprost lub z prawej strony dla osoby leworęcznej, a z lewej strony dla osoby praworęcznej. Podobnie ustawmy sztuczne światło lub doświetlmy biurko z góry. Oczywiście oprócz tego zachowajmy światło centralne oraz przewidźmy lampkę przy łóżku. Najnowsze technologie oświetlenia ledowego gwarantują spokojną naukę także po zmroku, jednocześnie wpływając na zmniejszenie rachunków za zużytą energię. „Dobierając światło pod kątem jego wpływu na zdrowie i wzrok dziecka warto pamiętać, aby w lampce biurkowej zastosować źródło LED wytwarzające światło o wysokiej jakości, czyli o wysokim wskaźniku oddawania barw. Źródło LED powinno być umieszczone w lampce tak, aby nie było widoczne bezpośrednio, unikniemy wtedy niepożądanego efektu oślepienia, który może powodować dyskomfort podczas nauki. W oświetleniu sufitowym warto zastosować lampy LED wyposażone w osłonę rozpraszającą (np. mleczną bańkę) zapewniającą równomierny rozsył światła w całym pokoju oraz skutecznie eliminującą efekt olśnienia” przekonuje dr inż. Andrzej Wiśniewski z Osram. Wybierając źródła światła do pokoju ucznia warto pamiętać także o ich trwałości oraz energooszczędności.

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. VELUX

  • Dobrze, aby przy biurku stało drugie krzesło, dla rodzica pomagającego odrobić lekcję lub miejsce dla prywatnego nauczyciela.
  • Obok biurka przewidźmy kosz na śmieci, półki lub regał na książki i zeszyty oraz zamykaną komodę lub szafkę na różne drobiazgi.

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. VELUX

 

Nasz projekt pokoju ucznia dla nastolatka BICYCLE by PAVO DESIGN, przewidywał nad biurkiem pomalowanie ściany farbą magnetyczną, tak aby można było do ściany przyczepiać na magnesach ważne informacje dotyczące szkoły i zajęć pozalekcyjnych. Poza tym pokój zdobią motywy nawiązujące do pasji nastolatka jaką jest jazda na rowerze – ślady opon na ścianach i koła rowerowe na drzwiach oraz gry komputerowe – naklejki na meblach nawiązują do sportów motorowych. Pokój zaaranżowano w kolorze bieli, jasnej szarości, czerni z silnym akcentem limonkowej i energetycznej zieleni. 

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. Projekt Bicycle by PAVO DESIGN – pokój ucznia

 W tym przypadku nastolatek miał swoją garderobę i łazienkę – w większości przypadków konieczna jest szafa na ubrania. W tym przypadku na przechowywanie bielizny i skarpetek przewidziano komody. Komoda przy łóżku pełni również rolę szafki nocnej. Oprócz regału na książki i nagrody, przewidziano dodatkowy modułowy zamykany regał, by łatwiej utrzymać porządek.  Z boku regału przewidziano nawet wieszak na torbę szkolną.

pokój ucznia, pokój nastolatka

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. Projekt Bicycle by PAVO DESIGN – pokój ucznia

Kącik dla rówieśników stanowią lekkie fotele oraz stolik kawowy, które w razie potrzeby można dosunąć do złożonej sofy i w ten sposób zaaranżować miejsce dla większej liczby gości. Puszysty dywan pozwala na mniej formalne przyjmowanie gości lub zabawę na podłodze.

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. Projekt Bicycle by PAVO DESIGN – pokój nastolatka

Pokoju ucznia – za mało miejsca

Gdy dziecko ma za mały pokój, by swobodnie pomieścić wszystkie potrzebne strefy, pomyślmy o meblach modułowych, wielofunkcyjnych i przeniesieniu pewnych funkcji w pionie, takich jak np. spanie. Kupmy zestaw mebli z łóżkiem piętrowym, a pod nim przewidźmy miejsce do pracy lub zabawy. Dobrym przykładem są meble Stuva, firmy IKEA – oferujące cztery funkcje w jednym: łóżko na antresoli zawiera w sobie szafę i półki na książki, zestaw uzupełnia biurko, którego blat możemy umieścić na dwa sposoby. Jego ustawienie zmienimy z łatwością nawet po całkowitym zmontowaniu łóżka. Jeżeli biurko jest ustawione prostopadle do łóżka, szafa może być umieszczona w środku antresoli, jeśli biurko stanie równolegle pod łóżkiem, szafę zamontujemy na zewnątrz antresoli. Co ważne blat biurka jest wyposażony w otwór do wyprowadzenia okablowania lampki czy komputera. Zestaw można uzupełnić o dodatkowe elementy z tej samej serii, takie jak półki oraz fronty i szuflady w różnych kolorach. 

pokój ucznia, pokój nastolatka

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. IKEA, zestaw STUVA – cztery w jednym: łóżko na antresoli z szafą, półką na książki oraz biurko

 

Miejsce na notatki i kreację dziecka

W pokoju ucznia przyda się miejsce na notatki czy plan lekcji. Idealne będą różnego rodzaju tablice lub naklejki tablicowe. 

pokój ucznia, pokój nastolatka

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. Dekornik – naklejka tablicowa w pokoju ucznia

Można też ścianę pomalować farbą magnetyczną, a na wierzchu farbą tablicową, wówczas osiągniemy efekt dwa w jednym.

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. Dekornik – farba magnetyczna i tablicowa oraz naklejka tablicowa w pokoju ucznia

Z kolei w pokoju przedszkolaka warto przewidzieć taką tablicę do rysowania. Najmłodszym sprawi frajdę bezkarne mazanie po tablicy przyklejonej na ścianę, ciągłe tworzenie i zmywanie małych dzieł sztuki – tablice są odporne na ścieranie. Specjalnie dla nich stworzone wzory rozwijają ich kreatywność i pobudzają wyobraźnię. Tablice nawet same w sobie będą ozdobą pokoju. Dla młodszego dziecka przyklej naklejkę niżej, a dla starszego wyżej.

pokój ucznia, pokój nastolatka

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. Dekornik – naklejka tablicowa w pokoju młodszego dziecka

 

Tablica na rodzinne notatki

Przy okazji warto zauważyć, że tablice wracają do łask również w innych pomieszczeniach mieszkania. I wcale nie chodzi o duże, ciężkie czarne tablice lecz o wariację na ich temat w postaci naklejki. Któż z nas nie musiał choć raz zostawić ważnej informacji domownikom a zwykła kartka papieru została przez nich niezauważona? Ile razy zapominamy czegoś zrobić, bo nie zapisaliśmy sobie przypomnienia? Tablice to niezastąpione narzędzie komunikacji między współlokatorami, jak i sposób, dzięki któremu nie zapomnisz o ważnych rzeczach. Dzięki różnym kształtom i kolorom tablice kredowe można  wykorzystać w absolutnie każdym pomieszczeniu, choć miejsce na rodzinne notatki najbardziej przydatne jest w kuchni i przedpokoju. W jednym z naszych projektów przewidziałyśmy taką tablicę w mieszkaniu dla singla, by można było na niej zapisywać menu czy listę zakupów.

pokój ucznia, pokój nastolatka

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. Dekornik – naklejka tablicowa w kuchni do rodzinnej komunikacji

Zalety naklejek tablicowych:

  • Łatwość montażu bez potrzeby wiercenia czy dodatkowego klejenia.
  • Naklejka samoprzylepna jest stworzona z cieniutkiej folii PCV dzięki czemu możemy ją zmywać ściereczką nieskończoną ilość razy
  • Materiał nie ulega zniszczeniu, nawet przy wielokrotnym użytkowaniu
  • W razie znudzenia się wzorem można go łatwo usunąć bez niszczenia ściany
  • Atrakcyjne ceny: od 15zł za rozmiar 30x36cm

naklejka tablicowa w przedpokoju (1)

pokój ucznia, pokój nastolatka

pokój ucznia, pokój nastolatka

pokój ucznia, pokój nastolatka

Fot. Dekornik – naklejka tablicowa w przedpokoju na ważne notatki

Share Button
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: