Niejeden z Was ma w swoim posiadaniu komodę z IKEA. Może nie jest zbyt piękna, może ma niefunkcjonalne prześwity, a może macie dosyć tego, że taka sama komoda stoi u Was i w domu wielu Waszych znajomych. Dziś pokażemy jak przerobić dwie komody z IKEA: Brimnes i Rast, aby zyskały na urodzie, oryginalności czy funkcjonalności. Te komody są dobre do wykorzystania, zarówno w pokoju jak i przedpokoju, w zależności od jego rozmiaru. Zobaczcie nasz łatwy do wykonania pomysł na komodę IKEA – DIY oraz na aranżację przedpokoju w wynajmowanym mieszkaniu!
Pomysł na komodę IKEA – DIY – Brimnes
Zaletą tej komody (obecnie sprzedawanej chyba tylko w wersji białej) jest stosunkowo niska cena w porównaniu do jej pojemności. Jednak, to czego w sklepie nie widać, gdy stoi pusta, to niefunkcjonalne są jej prześwitujące „okienka” z matowego sztucznego tworzywa. Gdy włożymy rzeczy do szuflad widać je, a tym bardziej nie ma się czym chwalić, gdy mamy w szufladach bałagan :).
Fot. IKEA, komoda Brimnes - pomysł na komodę IKEA – DIY
Przy okazji pokazywania przemiany komody, pokażemy Wam pomysł na przedpokój w nieoczywistym stylu marynistycznym.
- Ściany w przedpokoju przemalowałyśmy na biało;
- Na jednej ścianie samodzielnie namalowałyśmy pasy – jest to tańsze rozwiązanie niż zakup tapety, z położeniem której nie każdy będzie umiał sobie poradzić. Pasy malujemy z użyciem taśmy malarskiej (papierowa) – rozmieszonej tak, aby stworzyć pasy dwukolorowe o szerokości np 10 cm. Gdy wyschnie farba biała, naklejamy taśmę i małym wałkiem, co drugi pas malujemy na wybrany przez nas kolor. Jeśli chcecie urządzić przedpokój w stylu marynistycznym wybierzcie kolor pasów niebieski, czerwony lub żółty. My wybrałyśmy kolor żółty, ponieważ nie chciałyśmy oczywistych skojarzeń ze stylem marynistycznym. Poza tym przedpokoje są najczęściej za małe i za ciemne, więc postawiłyśmy na kolor jaśniejszy i radośniejszy.
- Podłoga w przedpokoju i kuchni w wynajmowanym mieszkaniu to PCV lub linoleum, ta jeszcze nie należy do brzydkich, bo imituje drewno. Ale można ją uatrakcyjnić, kładąc ładny chodnik lub dywanik.
- Aranżując przedpokój nie zapomnijmy o tym, że nasze wejście mówi o nas wiele, dlatego zadbajmy o ładną i funkcjonalną wycieraczkę przed wejściem do mieszkania. My jesteśmy zwolenniczkami dwóch wycieraczek, mogą być takie same, by tworzyły spójny styl. Wycieraczka w mieszkaniu, zaraz przy wejściu, to dobry pomysł na odstawienie brudnych i mokrych butów w porze jesienno-zimowej.
- Oprócz ozdobienia ściany w przedpokoju: lustrem, plakatem, obrazem czy literami - możemy pomyśleć o ozdobieniu samych drzwi, co robimy np. od święta. Możemy do nich, bądź do ściany przykleić lub powiesić wybrany napis.
- Poniżej możecie zobaczyć nasz pomysł na aranżację przedpokoju z dwoma przerobionymi komodami IKEA.
Pomysłem na komodę Brimnes było przede wszystkim zasłonięcie niefunkcjonalnych przezroczystości naklejką.
Fot. W jak Wnętrze –pomysł na komodę IKEA – DIY – komoda Brimnes przed zmianami
- Nie musimy mówić, że diabeł tkwi w szczegółach i najważniejszy jest wybór wzoru naklejki na komodę. My postawiłyśmy na stare ryciny Ernsta Haeckela, przedstawiające stułbiopławy czyli różne morskie żyjątka. Jeszcze na studiach, jedna z nas projektując dom na wodzie, zastosowała te grafiki jako tapetę. Skoro zakochałyśmy się w jego rycinach, warto powiedzieć o nim kilka słów: Ernst Haeckel to niemiecki biolog, filozof i podróżnik; zwolennik darwinizmu, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Jego teorie przyczyniły się do wielkiego postępu biologii ewolucyjnej.
Rys. Rycina Ernst Haeckel, która została wybrana jako wzór dla naklejki dla komody
- Najpierw dokładnie musimy wymierzyć tę część komody, do której chcemy ją przykleić. Jeśli sami potrafimy przygotować swój wzór do druku, to zróbmy to. Plik graficzny musi być dobrej jakości i przygotowany w docelowej wielkości. Jeśli nie umiemy – zlećmy to studiu, które będzie nam taki wydruk przygotowywać. My grafikę przygotowywałyśmy same, musiałyśmy ją przygotować w trzech częściach – na każdą z szuflad oraz ją zmultiplikować, gdyż inaczej wzór byłby zbyt rozciągnięty. Ponadto, aby nie było zbyt jednostajnie, drugą część grafiki dla każdej z szuflad odwróciłyśmy. Ważne w jej przypadku było rozmycie miejsca łączenia brzegów, jeśli miały różne kolory (patrz wzór na dolnej szufladzie).
Gdy otrzymamy już naklejki z drukarni, zanim przystąpimy do jej naklejania:
- Przemyjmy fronty specyfikiem, który zdejmie z niej nie tylko kurz, ale je odtłuści. Może być woda z płynem do naczyń, a następnie sama woda.
- Po drugie: spryskajmy miejsce na komodzie, na które będziemy ją naklejać oraz samą naklejkę - zarówno od frontu, jak i w miejscu kleju, po zdjęciu papieru zabezpieczającego. Robimy to, aby łatwiej nakleić naklejkę, poza tym tak łatwiej pozbyć się bąbli powietrza.
- Przydatne narzędzia to: spryskiwacz z wodą, rakla do wygładzania tapet.
- Zdecydowanie wygodniej kłaść taką naklejkę w dwie osoby niż samodzielnie.
Fot. W jak Wnętrze – pomysł na komodę IKEA Brimnes: narzędzia, przygotowanie i proces naklejania
Rzeczy jakie użyłyśmy w aranżacji, dzięki uprzejmości firm, to:
- Naklejki na komodę z firmy My Loview;
- Dywanik i wycieraczka firmy Dywany Łuszczów;
- Napis z naklejką do mocowania firmy Dekosign.
Dywanik wybrałyśmy taki, aby nie wprost, ale pasował do nowoczesnej aranżacji w stylu morskim – jest niebieski i ma wzór przypominający liny. Z kolei gumowa wycieraczka, wyglądem przypominająca pracę kowala artystycznego, doskonale uzupełnia się z czarnym dekoracyjnym napisem „Home”.
Fot. W jak Wnętrze – dywanik i wycieraczka z firmy Dywany Łuszczów i napis dekoracyjny z firmy Dekosign
Ponadto w aranżacji wykorzystałyśmy:
- Komody IKEA: Brimnes i Rast – poddane metamorfozie;
- Lusterko IKEA zabejcowane przez nas na biało;
- Latarenka biała (IKEA);
- Wieszak z sowami (IKEA);
- Lampa sufitowa (Empik);
- Lusterko w niebesko-białe pasy z margerytkami – kupione dawno temu w jakiejś galerii (aranżacja z komodą Rast).
A taki wyszedł efekt końcowy metamorfozy komody i aranżacji przedpokoju, jak Wam się podoba?
Fot. W jak Wnętrze – pomysł na komodę IKEA – DIY
Wieszak z motywem sówek pasuje do przedpokoju – nawiązuje do natury – tak, jak i wzory morskie widoczne na komodzie. W końcu nad morze idzie się przez las :). Jest na innej ścianie niż żyjątka wodne, motywy więc ze sobą nie konkurują, a ich odmienna stylistyka aż tak nie przeszkadza.
Fot. W jak Wnętrze – pomysł na przedpokój i komodę IKEA Brimnes
Pomysł na komodę IKEA – DIY – Rast
Podstawowymi zaletami komody jest cena (około 90 zł) oraz to, że jest wykonana z drewna sosnowego i nie jest polakierowana. Do największych wad należą jej brzydkie gałki i mało atrakcyjny kolor sosnowego drewna (żółtawe). Taką komodę jednak bardzo łatwo odmienić, a dzięki temu można tanio urządzić niejeden pokój. Naszym pomysłem na komodę IKEA Rast było:
- Pomalowanie komody białą bejcą (lub w innym kolorze – my akurat bardzo lubimy bielone drewno). Malowanie bejcą jest najprostsze, więc może wykonać to nawet laik.
- Wymiana gałek na bardziej atrakcyjne uchwyty.
- Dobrym pomysłem na taką komodę jest zrobienie decoupage, co zamierzamy uczynić z następną komodą.
- Konieczne będą: bejca, pędzel lub wałek i nowe gałki.
Fot. IKEA – pomysł na komodę IKEA Rast – komoda przed zmianami
Poniżej, przy okazji tego postu, prezentujemy Wam komodę, którą zrobiłyśmy dawno temu. Możecie wprowadzić inne gałki, wybrać inny kolor bejcy czy zrobić na niej decoupage. Musicie przyznać, że wysiłek i koszt takiej przemiany jest niewielki, a mebel staje się od razu ładniejszy.
Fot. W jak Wnętrze – pomysł na komodę IKEA Rast – wystarczy zmienić gałki i kolor drewna
Fot. W jak Wnętrze – pomysł na komodę IKEA