Realizując dwie ostatnie metamorfozy Apartamentu Morskiego i Apartamentu Leśnego natrafiłyśmy na brzydkie drzwi. Te w Apartamencie Morskim miały prawdopodobnie wcześniej szybę, która została zlikwidowana, a otwór zabito płytą pilśniową, którą następnie pomalowano. Z kolei w Apartamencie Leśnym, jedne z drzwi do sypialni miały sporą dziurę, którą zaklejono białą naklejką. Ponieważ zakup i montaż nowych drzwi wiązał się z większym kosztem oraz nakładem pracy – dlatego też w Apartamencie Morskim postanowiłyśmy zasłonić je naklejką, zaś w Apartamencie Leśnym – naprawić drzwi własnymi siłami.
Fot. PAVO DESIGN/ W JAK WNĘTRZE – pomysł na brzydkie drzwi: metamorfoza
Pomysł na brzydkie drzwi – naklejka
Struktura środkowej płyty drzwi w Apartamencie Morskim była inna niż pozostałego materiału, z którego pierwotnie wykonane były drzwi – dlatego nie mogłyśmy drzwi zostawić w obecnym kształcie. Nie chciałyśmy jednak zakrywać drzwi zwykłą naklejką, wolałyśmy naklejkę wielokrotnego użytku (bezklejową). Padło zatem na PIXERStick – specjalną naklejkę, która po przytwierdzeniu do podłoża, działa na zasadzie ładunków elektrostatycznych. Ponieważ już we wcześniejszych naszych projektach wykorzystałyśmy PIXERStick, zdecydowałyśmy się na ten produkt również i w tym projekcie. Wybrałyśmy motyw z deską surfingową – w kolorach czerwonym od wewnątrz i niebieskim od strony klatki schodowej.
Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – pomysł na brzydkie drzwi
- Zanim jednak okleiłyśmy drzwi, odświeżyłyśmy je białą farbą akrylową marki FLÜGGER (nano – specjalnie rozjaśnianą, by uzyskać efekt śnieżnej bieli) na wysoki połysk (Interior High Finish).
- Przed położeniem naklejki, dobrze zdemontować klamkę, następnie położyć naklejkę, otwór na klamkę naciąć np. w formie krzyża, a następnie zamontować ponownie klamkę.
- Drzwi postanowiłyśmy okleić z każdej strony motywem graficznym w postaci deski surfingowej, w kolorze niebieskim i czerwonym. Wydruk nakleiłyśmy razem z białym tłem, by zasłonił wcześniejszy, mało udany retusz drzwi.
- Dużą zaletą PIXERStick jest łatwość w jego położeniu, robi się to o wiele łatwiej niż w przypadku klasycznej naklejki (link do artykułu o kładzeniu naklejek).
- Jeżeli jednak będziecie chcieli móc przemyć oklejoną powierzchnię po tym jak się zabrudzi, lepsza będzie tradycyjna naklejka.
- Dobrze jednak wiedzieć, że PIXERStick jest drukowany na materiale nieco transparentnym, dlatego nie zasłoni całkowicie na przykład śladów farby w innym kolorze czy trwałych zabrudzeń. W tym przypadku być może też lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna naklejka.
- Przy kładzeniu tak dużych rozmiarów przydatna będzie dodatkowa para rąk, podobnie jak przy kładzeniu naklejek czy tapet.
- Naklejkę i PIXERSticka najlepiej zamówić na wymiar, ale z małym zapasem, a zapas dociąć ostrym nożykiem już na drzwiach.
Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – kładzenie PIXERStick DIY
Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – pomysł na brzydkie drzwi: metamorfoza i efekt finalny drzwi w Apartamencie Morskim
PIXERS oprócz PIXERSticka oferuje szeroką gamę produktów graficznych drukowanych na zamówienie, takich jak: naklejki, fototapety, plakaty, również oprawiane w ramy czy antyramy, wydruki grafiki na płótnie, pleksi, dibondzie czy PCV. Można skorzystać z ogromnej bazy zdjęć i ilustracji lub zamówić wydruk swoich zdjęć.
- Na klatce schodowej, oprócz tego, że okleiłyśmy drzwi, zamówiłyśmy również w PIXERS grafiki na PCV, mocowane na nowoczesnych i gustownych dystansach.
Pomysł na brzydkie drzwi – naprawa
Kolejne drzwi, tym razem w Apartamencie Leśnym w sypialni były dziurawe, a płyta nieco wklęśnięta. Za pomocą małej szpachelki najpierw naprostowałyśmy wklęśniętą płytę.
Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – pomysł na brzydkie drzwi: metamorfoza
Następnie za pomocą szpachli do drewna zaczęłyśmy uzupełniać ubytek i różnicę poziomów, której nie udało się zlikwidować. Akurat pod ręką miałyśmy szpachlę w kolorze sosny, można jednak kupić taką w kolorze białym, wówczas będzie potrzeba mniej warstw farby, by zamalować ubytek na biało.
- Szpachlę do drewna po wyschnięciu trzeba zeszlifować. My szlifowałyśmy dwoma narzędziami: najpierw większą powierzchnię szlifierką oscylacyjną SKIL, a miejsca wymagające większej precyzji narzędziem wielofunkcyjnym marki DREMEL 4000.
Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – pomysł na brzydkie drzwi: szlifowanie wyschniętej szpachli miejsc trudno dostępnych
Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – pomysł na brzydkie drzwi: szlifowanie wyschniętej szpachli większej powierzchni
Na końcu pomalowałyśmy drzwi białą farbą akrylową FLÜGGER na wysoki połysk (Interior High Finish). Ponieważ i tak chciałyśmy odświeżyć całe drzwi farbą, kolor szpachli nie miał dla nas większego znaczenia.
Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – pomysł na brzydkie drzwi: malowanie zaszpachlowanego ubytku
Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – pomysł na brzydkie drzwi: efekt finalny drzwi w Apartamencie Leśnym
Zanim zdecydujecie się na wymianę pojedynczych drzwi, brzydkich lub uszkodzonych zastanówcie się, czy nie możecie ich naprawić lub uatrakcyjnić. W projektach wnętrza, z którego powstał ten materiał, zostały również wykorzystane inne grafiki firmy PIXERS oraz różne farby firmy FLÜGGER, a narzędzia marki DREMEL i SKIL użyto to rozmaitych prac DIY. Zapraszamy już na kolejny wpis, w którym pokażemy całą metamorfozę Apartamentu Leśnego.
FLÜGGER