Metamorfoza Apartamentu Leśnego

Metamorfoza Apartamentu Leśnego
5 5 głosy

W dzisiejszym poście pokażemy Wam, jak wyglądała metamorfoza Apartamentu Leśnego (44 m²) z dwoma sypialniami, zaprojektowanego i zrealizowanego przez PAVO DESIGN i W jak Wnętrze. Ponieważ budżet na zmiany był mały pokażemy, jak tanio urządzić wnętrze. Opisywany obiekt zlokalizowany jest przy nadmorskim pasie leśnym. W urządzaniu tego wnętrza chciałyśmy nawiązać do otaczającej go przyrody, w tym przypadku do motywów leśnych. W projektowaniu wnętrz najważniejszy jest pomysł na wnętrze i konsekwencja w jego wprowadzaniu, poczucie gustu, znajomość trendów i odpowiedni dobór kolorów. Odwaga również nam i wnętrzu nie zaszkodzi.

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. 1-5 PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze, 6 PIXERS – metamorfoza Apartamentu Leśnego

 

Apartament leśny przed metamorfozą

Siedem grzechów głównych wnętrza przed metamorfozą to:

 • Kolory ścian w salonie były zbyt ciemne, co uciążliwe było zwłaszcza zimą i jesienią;
 • Kolory ścian w małych pokojach były zbyt intensywne, co było męczące na dłuższą metę. Były one również za ciemne w stosunku do powierzchni pokoi;
 • Płytki w aneksie kuchennym i łazience miały przysłowiowe mazy – były po prostu brzydkie;
 • Meble pochodziły z różnych stylistyk: stylizowane, na zamówienie oraz współczesne ze sklepu sieciowego o wykończeniu dąb sonoma. Niestety meble zrobione na zamówienie, zaprojektowano nie tylko z drewna, ale również z brzydkiej płyty meblowej, niedopasowanej do sosnowego drewna, dodatkowo bryły tych narożnych były mało atrakcyjne;
 • Zabudowa kuchenna była sfatygowana i wymagała wymiany, blat w przysłowiowe mazaje był po prostu brzydki.
 • Blat roboczy był zbyt mały, jak na przestrzeń, która dla aneksu kuchennego została wygospodarowana. Ponadto kuchenka stała zbyt blisko gniazdek, przez co jedno się stopiło.
 • Lodówka otwierała się na złą stronę (na prawo) – utrudniony był dostęp do niej, gdyż cała zabudowa znajdowała się po prawej stronie lodówki.

Zobaczcie sami na poniższych zdjęciach, jak wyglądało to wnętrze przed metamorfozą.

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – salon w apartamencie leśnym przed metamorfozą

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

metamorfoza Apartamentu Lesnego 1

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – sypialnie/ pokoje w apartamencie leśnym przed metamorfozą

 

Jak zaoszczędzić na metamorfozie wnętrza?

 • Wykorzystajcie wszystko, co da się wykorzystać i przerobić – my zostawiłyśmy część mebli, karnisze, AGD – wszystko co było w dobrym stanie i nie straszyło :);
 • Wiele rzeczy róbcie sami, począwszy od malowania ścian, przerabiania mebli i lamp czy kładzenia tapet;
 • Zróbcie część mebli ze skrzynek lub palet, które pozyskacie za darmo lub za symboliczną kwotę. Takie wnętrze stanie się nie tylko bardziej nowoczesne, ale i bardziej eko. My w tym projekcie wykorzystałyśmy skrzynki po owocach w roli szafek nocnych i półek kuchennych;
 • Kolor, grafika, tapeta to najtańsze sposoby na metamorfozę wnętrz. Wybierzcie motyw przewodni, kolorystykę i stylistykę, i konsekwentnie się ich trzymajcie.

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza apartamentu leśnego: malowanie lampy podłogowej

metamorfoza apartamentu morskiego, jak tanio odmienić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza apartamentu leśnego: szlifowanie skrzynek na owoce z przeznaczeniem na stoliki nocne i półki kuchenne

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – sypialnia apartamentu leśnego po metamorfozie: stolik nocny ze skrzynki na owoce

Pomysł na apartament leśny

Jak już wspominałyśmy, naszym pomysłem na apartament leśny, było wykorzystanie motywów leśnych. Las kojarzy się z drzewami, drewnem i zwierzętami. Kolory lasu to kolory drzew, drewna, ziemi, a więc berze, brązy i szarości tzw. kolory ziemi oraz  zielni liści, runa, a także błękitnego nieba.

 • Jak na apartament leśny przystało, nie mogło zabraknąć  żyrandola z gałęzi w stylistyce skandynawskiej, który jest naszym zdaniem największą i najbardziej oryginalną ozdobą tego wnętrza. O tym jak samemu zrobić taką lampę, napiszemy w kolejnym poście. Takie nowoczesne akcenty jak żyrandol, grafika, napis dekoracyjny w aneksie kuchennym, miały to wnętrze unowocześnić, które przed metamorfozą było zdominowane klasycznym wypoczynkiem.
 • Łóżka drewniane były już wcześniej w naszym posiadaniu: dwa były z surowego drewna jedynie zabejcowane jasną rudawą bejcą, a trzecie pomalowane były lakiero-bejcą w kolorze wiśni. Ujednoliciłyśmy wszystkie łóżka, najpierw poprzez ich oszlifowanie szlifierką oscylacyjną SKIL,  następnie poprzez pomalowanie ich piękną błękitną farbą akrylową o wysokim połysku FLÜGGER Interior High Finish. Ubytek w łóżkach drewnianych uzupełniłyśmy szpachlą do drewna, a po jej wyschnięciu oszlifowałyśmy ją narzędziem wielofunkcyjnym bezprzewodowym DREMEL 8100.

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – salon apartamentu leśnego po metamorfozie

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – aneks kuchenny apartamentu leśnego po metamorfozie: półka kuchenna ze skrzynki na owoce postawiona na dwóch cegłach

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – sypialnia apartamentu leśnego po metamorfozie

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PIXERS – sypialnia apartamentu leśnego po metamorfozie

 

K jak kolor

 • Postawiłyśmy na jasne neutralne białe tło ścian. Na kominku wprowadziłyśmy bardzo jasną szarość – kolor ZEN GARDEN (FLÜGGER Dekso 5 – odporna na szorowanie, z matowym wykończeniem) oraz kolor ciemny brązowy  (kolor CLUB EXCLUSIVE, farba satynowa Flutex 10 - odporna na punktowe mycie), który miał nawiązywać do ciemnego drewna stylizowanego wypoczynku.
 • Meble. Wypoczynek w salonie zostawiłyśmy, choć nie jest w naszej stylistyce, dlatego też postarałyśmy się wnętrze unowocześnić innymi dodatkami. Zestaw mebli w wykończeniu dąb sonoma również wykorzystałyśmy w projekcie, mimo iż podobnie nie jest to nasza ulubiona stylistyka. Ponadto komodę, która znajdowała się w jednej sypialni i była dla niej za duża, przeniosłyśmy do salonu – jej kolor ładnie gra z beżowo-złotą tapicerką stylizowanego wypoczynku. Pozbyłyśmy się mebli na zamówienie, które były zrobione z brzydkiej płyty meblowej i  w słabej już kondycji, a także sfatygowanej zabudowy kuchennej. Kolor mebli oraz ich stylistyka są różne, ale chciałyśmy aby we wnętrzu znalazło się więcej mebli o nowoczesnej formie niż stylizowanej. Jesteśmy przekonane, że ten mix się udał.
 • W związku z obecnością w meblach dwóch kolorów drewna, zabudowa kuchenna miała być jak najbardziej neutralna, dlatego wprowadziłyśmy białe nowoczesne fronty, przykryte blatem – udaną imitacją ciemnego dębu – podobnie jak w Apartamencie Morskim. Czarne uchwyty świadomie nawiązują do metalowych elementów kominka, podobnie jak w apartamencie morskim nawiązują one wraz z karniszami do kozy. Cała zabudowa kuchenna pochodzi ze sklepu sieciowego.
 • Listwy na kominku, z koloru złotego przemalowałyśmy na czarno, farbą akrylową o wysokim połysku (FLÜGGER, Interior High Finish),gdyż ich jasny kolor zbyt odcinał się od ciemnego koloru kominku. Czarna farba nawiązywała również do czarnego metalu kominka.
 • Pozostałe pokoje pomalowałyśmy również na biało, w każdym z nich zastosowałyśmy drewniane meble kojarzące się z naturą.
 • Wszystkie drzwi oraz karnisze odświeżyłyśmy białą farbą akrylową (nano white), specjalnie rozbielaną (FLÜGGER, Interior High Finish). Drzwi, karnisze i meble malowałyśmy farbą na pół połysk i wysoki połysk Interior High Finish 50 i Interior High Finish 90 - trwałe i mocne emalie powierzchniowe.
 • Jedyny wyrazisty kolor i zarazem uspokajający jaki wprowadziłyśmy w każdym pokoju, to przepiękny jasno-niebieski kolor (FLÜGGER, Interior High Finish). W sypialniach pomalowałyśmy tym kolorem łóżka oraz jedną lampkę nocną, a w salonie masywną drewnianą lampę podłogową. Ponieważ lampa była lakierowana, a przez swój kształt bardzo trudna do oszlifowania, najpierw pomalowałyśmy ją farbą podkładową zwiększającą przyczepność (FLÜGGER Fix Primer). Beże i brązy bardzo lubią połączenie z kolorem niebieskim, taki mariaż sprawia, że wnętrze nabiera wyrazistości, ale jest spokojne. Ponadto taki kolor w zestawianiu z klasyczną lampą bardzo ją unowocześnił. Dodamy, że obecnie bardzo modne są lampy podłogowe z masywną rzeźbioną nogą w wyrazistym kolorze.
 • Brzydkie płytki w aneksie kuchennym pomalowałyśmy, najpierw farbą podkładową FLÜGGER Fix Primer zwiększającą przyczepność, a następnie – po 24 godzinach – białą farbą FLÜGGER Dekso 25 - odporną na punktowe szorowanie (trzy warstwy malowane w dostępach co 6 godzin).
 • Ponieważ we wnętrzu było trochę „złotych” elementów wykończeniowych (dodajmy, że nie jest to nasz ulubiony metal), takich jak listwy podłogowe, klamki w drzwiach, pasy w tapicerce wypoczynku, jak najbardziej świadomie wprowadziłyśmy „złote” oprawki do lampy z gałęzi. Ich kolor i forma są zarazem vintage i nowoczesne w zestawieniu z samą dużą żarówką i długimi sznurami w oplocie. Ich forma miała nawiązywać zarazem do stylizowanego wypoczynku, jak i nowoczesnych elementów wystroju wnętrza.

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza apartamentu leśnego: renowacja łóżka

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza apartamentu leśnego: renowacja łóżka

 metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza apartamentu leśnego: malowanie łóżek

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza apartamentu leśnego: malowanie płytek w aneksie kuchennym

 

T jak tapeta

 • Tapeta w kolorach beżowo-biało-szarych miała nawiązywać do tapicerki wypoczynku. Ta bardzo ładna tapeta ma wzór pionowych desek, co z jednej strony pasuje do pasów tapicerki, a z drugiej  nawiązuje do stylu skandynawskiego. Do tej pory nie wiedziałyśmy, że firma  FLÜGGER  produkuje również tapety. Podczas zakupu farb pozytywnie zaskoczył nas wybór i stylistyka tych tapet, nie mogłyśmy przejść obok tej tapety obojętnie. Warto zauważyć, że idealnie dobrana do tapety jest jasno-szara farba (zen) na obudowie kominka – nie chciałyśmy na ściany wprowadzać już beżu, którego wystarczająca ilość była już obecna w meblach. Nie tylko kochamy kolor szary, ale jest on wciąż modnym kolorem, pasującym do wnętrz nowoczesnych. Dodajmy, że wnętrza skandynawskie kochają kolor biały, szary, niebieski oraz drewno i motywy związane z naturą.
 • Tapetę położyłyśmy tak jak zaleca producent na gotowy klej marki FLÜGGER.

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – metamorfoza apartamentu leśnego: kładzenie tapety i malowanie kominka

 

G jak grafika

 • Na grafikę na ściany wybrałyśmy leśną faunę, każdy pokój otrzymał grafikę w innym stylu: do salonu, by odczarować klasyczne meble, dobrałyśmy najbardziej nowoczesną grafikę. Do sypialni z dwoma łóżkami i szafą dąb sonoma wybrałyśmy akwarele, które zostały dla nas nieco przerobione. Zaś do sypialni z łóżkiem małżeńskim i klasycznymi sosnowymi meblami, wybrałyśmy najbardziej klasyczną grafikę. Wszystkie grafiki zamówiłyśmy w PIXERS, każda oprawiona w czarną aluminiową ramę, co dodało wnętrzu nowoczesności.

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze –apartament leśny w takcie metamorfozy i po metamorfozie

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PIXERS – sypialnia w apartamencie leśnym po metamorfozie: grafiki PIXERS

 

D jak dodatki dekoracyjne

 • Jak wiecie zapewne dodatki dekoracyjne we wnętrzu budują klimat. My postawiłyśmy na modne i urokliwe lampki cotton ball’e na baterie oraz świeczniki. Świeczniki w sypialni są z litego jasnego drewna, pomalowane w połowie na niebiesko. Natomiast lampiony w salonie mają na sobie motyw dekoracyjny w motyle. Zasłonki w sypialniach są jasno-szare i transparentne niczym jesienne niebo nad Bałtykiem, by można było przez nie podziwiać widok na las.
 • Urokliwy domek dla owadów jest przeznaczony do ogrodu, my jednak zapragnęłyśmy mieć go w jednej z sypialni. Wycieraczka imitująca drewniane deski z napisem „Welcome Home” również bardzo nam przypasowała do klimatu leśnego wnętrza. Świeczniki, domek dla owadów, wycieraczkę i zasłony kupiłyśmy w sklepie KiK, który w swoim asortymencie ma odzież i dodatki do domu. Dodamy tylko, że na stronie WWW jest znacznie mniej dodatków dekoracyjnych niż w sklepie, dlatego przede wszystkim polecamy Wam wizytę w sklepie. Jak widzicie wszystkie dodatki dobrane zostały tak, by pasowały do apartamentu leśnego.

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

metamorfoza-apartamentu-lesnego, jak tanio urzadzic wnetrze

metamorfoza Apartamentu Lesnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – apartament leśny po metamorfozie: dodatki dekoracyjne KiK, grafika PIXERS

 • Również bardzo ładną ozdobą aneksu kuchennego jest napis dekoracyjny firmy DekoSign, który przykleja się na taśmę dwustronną. Z oferty firmy można wybrać rozmaite napisy w języku polskim i angielskim, można też zamówić napis wymyślony przez siebie. Taki napis bardzo fajnie pasuje do wnętrz zarówno nowoczesnych, jak i do tych urządzonych w stylistyce skandynawskiej.

metamorfoza apartamentu leśnego, jak tanio urządzić wnętrze

Fot. PAVO DESIGN/ W jak Wnętrze – apartament leśny po metamorfozie: dekoracje

 

 

 

Share Button
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: