Polscy projektanci dla IKEA

Oceń post

W sklepach IKEA w Polsce dostępna jest już najnowsza kolekcja IKEA PS pod hasłem „W ruchu”. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, gdyż w jej tworzeniu po raz pierwszy uczestniczyli polscy projektanci: Krystian Kowalski, Maja Ganszyniec, Paweł Jasiewicz oraz nasz ulubiony polski projektant Tomek Rygalik, który projektuje unikalne rzeczy dla firm polskich i zagranicznych. Zobaczcie jakie rzeczy stworzyli polscy projektanci dla IKEA PS.

polscy projektanci dla IKEA, IKEA PS

Fot. IKEA – polscy projektanci dla IKEA

Kolekcję IKEA PS 2014 tworzy ponad 50 produktów, które powstały w wyniku wspólnej pracy 15 młodych, dynamicznych projektantów z całego świata. To również oni wybrali temat przewodni kolekcji – została ona zaprojektowana z myślą o zmiennych potrzebach młodych duchem entuzjastów wielkomiejskiego życia. Lekkie, mobilne i funkcjonalne meble świetnie sprawdzą się przy częstych przeprowadzkach i na niewielkich powierzchniach, umożliwiając sprytne wykorzystanie każdego kąta. Najlepszym przykładem może być stolik zintegrowany z lampą zaprojektowany przez Tomka Rygalika, który na pewno pamiętacie z mieszkania babci czy sekretarzyk autorstwa Krystiana Kowalskiego, Mai Ganszyniec i Pawła Jasiewicza.

„Zainspirował mnie pewien rodzaj hybrydowego produktu, który był popularny w Polsce jakieś 50 lat temu. W dość surowy, ale i sprytny sposób łączył różne funkcje i bardzo chciałem stworzyć jego współczesną interpretację. Hybrydowe projekty doskonale wykorzystują dostępną przestrzeń, np. w niewielkich mieszkaniach, gdzie odpoczywanie, czytanie i spanie odbywają się w jednym pokoju. Stolik z kolekcji IKEA PS pozwala naładować telefon, przechować czasopisma i zapewnia dobre oświetlenie do czytania” – powiedział Tomek Rygalik.

polscy projektanci dla IKEA, IKEA PS

Fot. IKEA – polscy projektanci dla IKEA

A my oglądając w ten weekend kolejne mieszkanie do remontu, natknęłyśmy się właśnie na stoliko-lampę, którą zainspirował się Tomek Rygalik :)

polscy projektanci dla IKEA, stolikolampa

Fot. W jak Wnętrze

Również sekretarzyk autorstwa trójki Polaków to bardzo funkcjonalny mebel. Dostarcza dodatkowe miejsce do przechowywania oraz pracy nawet na bardzo małej powierzchni. Jego twórcy wspólnie podkreślają, że pozwala zaaranżować w domu małe biuro, które można w każdej chwili zamknąć, oddzielając tym samym pracę od przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną.

  • Sekretarzyk IKEA PS autorstwa Mai Ganszyniec, Pawła Jasiewicza i Krystiana Kowalskiego otrzymał wyróżnienie must have 2014. Jest to nieodpłatnie nadawany znak jakości, który powstał, aby promować dobry polski design oraz rodzimy biznes i projektantów.

  • Latem 2014 w Zamku Cieszyn będzie można podziwiać najnowszą kolekcję IKEA PS „W ruchu”. Dwoje projektantów sekretarzyka – Maja Ganszyniec i Paweł Jasiewicz – poprowadzi w Zamku Cieszyn warsztaty pod hasłem „Zrób to z IKEA”, podczas których uczestnicy będą mogli przerabiać produkty z oferty IKEA, wykorzystując swoją wyobraźnię i kreatywność.

polscy-projektanci-dla-IKEA, IKEA PS

Fot. IKEA – polscy projektanci dla IKEA PS

Kolekcja IKEA PS 2014 wpisuje się we współczesny, wielkomiejski styl życia, pozostając przy tym w zgodzie z obecnymi światowymi trendami. Zgodnie z filozofią IKEA i jej koncepcją „demokratycznego wzornictwa”, produkty są ciekawie zaprojektowane, wykonane z dbałością o środowisko naturalne (wykorzystano w nich np. energooszczędne oświetlenie LED czy bambus ze zrównoważonych upraw), funkcjonalne i dobre jakościowo. A wszystko to w przystępnych cenach, zgodne z duchem skandynawskiego wzornictwa aby każdy mógł sobie pozwolić na unikalny design w swoim domu i mieszkać niekonwencjonalnie.

  • Nazwa kolekcji IKEA PS pochodzi od łacińskiego wyrażenia Post Scriptum, co oznacza dopisek do listu czy artykułu zamieszczany na końcu tekstu. IKEA postanowiła właśnie w ten sposób nazwać swoje wyjątkowe designerskie kolekcje, ponieważ stanowią one swego rodzaju „dopisek” projektantów do regularnego asortymentu IKEA. Ideą, jaka przyświeca twórcom kolekcji PS, jest oferowanie mebli i artykułów wyposażenia wnętrz łączących styl skandynawski z nowatorskim wzornictwem, dobry design w przystępnych cenach. Pierwsza kolekcja IKEA PS powstała w 1995 roku. Kolejne pojawiały się w latach 1998, 2001, 2003, 2006, 2009, 2012 i 2014.

polscy projektanci dla IKEA, IKEA PS

Fot. IKEA – polscy projektanci dla IKEA PS

Z badań IKEA wynika, że w przypadku designerskich przedmiotów bardzo ważna jest ich jakość. Dla Polaków głównymi wyznacznikami dobrej jakości w odniesieniu do mebli oraz dodatków do domu jest ich styl oraz forma, a także funkcjonalność, praktyczność, trwałość i wytrzymałość.

„Dzisiejszy świat stwarza nam wiele różnych możliwości, co powoduje, że z jeszcze większą częstotliwością niż dotychczas zmieniamy miejsce zamieszkania, coraz więcej ludzi przenosi się też do miast. Meble z kolekcji IKEA PS 2014 można łatwo przenosić i przewozić, a ich unikalne wzornictwo oraz kreatywne rozwiązania inspirują, poruszają i pobudzają do działania” – powiedziała Evelyn Higler, dyrektor generalny IKEA w Polsce.

IKEA PS 2014


* Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

 

 

Share Button
, ,
2 comments to “Polscy projektanci dla IKEA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: