Inteligentny dom bez remontu

Inteligentny dom bez remontu
5 7 głosy

Do tej pory inteligentny dom oznaczał przygotowanie odpowiedniej instalacji w momencie budowy czy remontu mieszkania – czyli zaplanowanie takich działań na początkowym etapie projektu, co też wiązało się z większymi kosztami. Obecnie wyspecjalizowane firmy tworzą odpowiednie sprzęty i czujniki, które możemy wykorzystać bez konieczności przeprowadzenia remontu, aby wprowadzić do swojego domu inteligentne rozwiązania (warto jednak wspomnieć, że niektóre inteligentne rozwiązania wymagają nadal takiego remontu). Dziś opiszemy Wam usługę i produkty stworzone przez firmy Orange i Peraverde, która specjalizuje się w rozwiązaniach dla Inteligentnego Domu. Pamiętajmy o tym, że dom inteligentny to również dom przyjazny środowisku, energooszczędny, a nawet dom aktywny, czyli taki, który sam wytwarza energię. Niewątpliwie, przez najbliższe lata będzie to trend rozwijający się w urządzaniu domów i mieszkań.  Zobaczcie jak możecie stworzyć inteligentny dom bez remontu.

Inteligentny dom bez remontu, Inteligentny dom, dom inteligentnyFot. Velux – producent okien połaciowych zaangażowany w tworzenie domów energooszczędnych i aktywnych

Inteligentny dom bez remontu, Inteligentny dom, usługa Orange Inteligentny Dom, dom inteligentny

Fot. Orange – Inteligentny Dom bez remontu

To co nam się podoba w tym rozwiązaniu, to fakt, że na każdym etapie możemy stworzyć własny Inteligentny Dom, bez konieczności robienia żmudnych i drogich remontów. A co lepsze, ten sam sprzęt możemy wykorzystać w innej przestrzeni mieszkalnej np. gdy wyprowadzimy się z mieszkania wynajmowanego do własnych czterech kątów.

Inteligentny dom bez remontu , Inteligentny dom, dom inteligentnyFot. Osram – producent energooszczędnych żarówek

Usługa Inteligentny Dom

Inteligentny dom o którym mowa, to bezprzewodowe prywatne centrum zarządzania domem. Można nim sterować z poziomu smartfona, tabletu lub komputera – za pomocą specjalnej aplikacji lub panelu sterowania „Inteligentny Dom”. Usługa daje nam poczucie bezpieczeństwa, wiemy co dzieje się w naszych domach, a gdy czujnik wykryje zagrożenie – otrzymamy powiadomienie SMS-em lub e-mailem.

 • Jeśli obawiasz się włamań, czujnik ruchu powiadomi Cię o tym w SMS,
 • Czujnik pożaru lub zalania pozwoli szybko zareagować i zminimalizować szkody,
 • Możesz zdalnie włączyć i wyłączyć światło lub inne sprzęty podłączone, a także optymalizować koszty zużycia energii,
 • Możesz zobaczyć co robi Twoja rodzina lub niania :).

Inteligentny dom bez remontu , Inteligentny dom, dom inteligentnyFot. Velux

 

inteligentny dom (2)Fot. Orange – Inteligentny Dom bez remontu

 

inteligentny dom - systemFot. Peraverde – system Domu Inteligentnego, oparty na wybranych modułach

 
Do wyboru są trzy pakiety (zawierające różne czujniki, dedykowane dla danego pakietu):

1. Ochrona rodziny, czyli monitoring domowników

2. Ochrona przed włamaniem

3. Ochrona domu przed zalaniem czy pożarem.

Aby skorzystać z usługi, należy:

Zakupić usługę w Orange oraz pakiet sprzętowy złożony z centrali i przynajmniej jednego spośród poniższych czujników. Do wyboru mamy:

 • Czujnik zalania,
 • Czujnik ruchu,
 • Czujnik i miniczujnik otwarcia drzwi i okien,
 • Kamerę obrotową IP,
 • Czujnik dymu,
 • Przełącznik do gniazdka.

Inteligentny dom bez remontu, Inteligentny dom, usługa Orange Inteligentny Dom, dom inteligentnyInteligentny dom bez remontu , Inteligentny dom, usługa Orange Inteligentny Dom, dom inteligentnyFot. Orange – czujnik zalania, czujnik otwarcia drzwi i okien

inteligentny dom

Fot. Orange – czujnik ruchu, czujnik dymu, kamera obrotowa IP, przełącznik do gniazda

 

Ponadto trzeba posiadać dostęp do Internetu oraz wolny port ethernet w modemie/routerze. Niezbędna jest również dedykowana aplikacja „Inteligentny Dom” na smartfona/tablet lub dostęp do panelu sterowania z poziomu komputera.

inteligentny dom -aplikacja

Fot. Orange – aplikacja „Inteligentny Dom”

 

W każdej chwili można oczywiście dokupić do posiadanego pakietu pozostałe czujniki, by poszerzyć możliwości korzystania z innych funkcji Inteligentnego Domu oraz dodatkowo dwa niedostępne w pakiecie sprzętowym:

 • Przełącznik do gniazdka z wbudowanym miernikiem mocy,
 • Kamerę IP.

inteligentny dom - miernik pradu
Fot. Orange – przełącznik do gniazda z wbudowanym miernikiem mocy

 

Inteligentny dom bez remontu, Inteligentny dom, usługa Orange Inteligentny Dom, dom inteligentny

Fot. Orange – kamera IP

Można to zrobić w następujący sposób:

 1. Podłączyć centralę do prądu, a następnie do modemu/routera z portem Ethernet,
 2. Wybrany czujnik zbliżyć do centrali,
 3. Przycisnąć guzik parowania,
 4. Zainstalować dodatkowe urządzenie w dowolnym miejscu,
 5. Założyć konto na dedykowanej stronie, po zalogowaniu wybrać centralę i ustawić parametry powiadomień np. SMS. Takie konto jest przygotowane do podłączenia i konfiguracji urządzeń dodatkowych.

Inteligentny dom bez remontu, Inteligentny dom, dom aktywny Velux, dom inteligentny

Fot. Velux – LichtActive House czyli Dom Aktywny

inteligenty dom sms

Fot. Print Screen z filmu www.youtube.com/watch?v=mIsFUh9UtS0

 

Co to jest Z-Wave?

Z-Wave to bezpieczny bezprzewodowy protokół wykorzystywany w procesach inteligentnego zarządzania domem bez ingerencji w jego strukturę oraz instalację elektryczną.  Służy do synchronizacji sprzętów wchodzących w automatyzację, a wszystko dzięki technologii sieci kratowych „MESH” powodującej możność wysyłania i odbierania komend sterujących. Twórcą oraz właścicielem technologii Z-Wave jest duńska firma Zensys. Dodatkowo system jest kompatybilny z innymi urządzeniami w tej samej technologii, a sterowanie i konfiguracja możliwa jest w każdym miejscu i o każdej porze dnia. Usługa, z której można skorzystać w Orange powstała we współpracy z firmą Peraverde, specjalizującą się w tego typu rozwiązaniach.

 Inteligentny dom bez remontu , Inteligentny dom, usługa Orange Inteligentny Dom, dom inteligentny
Fot. Orange – Inteligentny Dom bez remontu: centrala i czujniki

 

Ile kosztuje usługa Inteligenty Dom

Koszt podstawowego zestawu np. centrala z kamerą obrotową IP (z jednym czujnikiem) to 430 zł w opcji usługi trwającej 12 miesięcy. Koszt takiego zestawu przy usłudze 24 miesięcznej to od 9,99 zł. Dokupienie każdego dodatkowego czujnika to koszt 99-119 zł  (droższe są czujnik zalania i dymu). Oprócz koniecznego zestawu sprzętowego, należy opłacać miesięczny abonament w kwocie 29,99 zł przez 12 lub 24 miesiące.

Inteligentny dom bez remontu , Inteligentny dom, usługa Orange Inteligentny Dom, dom inteligentnyFot. Print Screen z filmu www.youtube.com/watch?v=FiI1ktbs1Aw

Inteligentny dom bez remontu, Inteligentny dom, dom inteligentnyFot. Osram

Share Button
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: