EKOtrendy – W jak woda

EKOtrendy – W jak woda
5 2 głosy

Ekologia to styl życia, ale nikt nie powiedział, że nie może być trendy :). Wcześniej pisałyśmy o samodzielnemu zrobieniu mebli, czy akcesoriów wyposażenie wnętrz (patrz Porady), a w tym poście popłyniemy :).

Na rynku są dwa interesujące przedmioty, które zwróciły naszą uwagę i okazuje się, że łączy je nazwisko znanego projektanta Karima Rashida.

 

SodaStream – czyli syfon w wersji nowoczesnej. My jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami designerskiej wersji zaprojektowanej przez Karima Rashida, ale są jeszcze bardziej zwykłe oraz niezwykle np. z kryształkami Swarovskiego, czy w kształcie Pingwina.

1 syfonwczoraj i dzis

Fot. izbaskarbow.pl oraz sodastream.pl

2 soda mix

Fot. sodastream.pl

SodaStream w wersji designerskiej projektu Karima Rashida oraz z kryształkami Swarovskiego:

sodastream karim rashid

Fot. supervyprodej.cz

4 SodaStream-Swarovski-Crystal-Soda-Maker z extravaganzicom

Fot. extravaganzi.com

Nie wszyscy lubią zwykłą wodę sodową, niektórzy muszą sobie życie osłodzić. Oni mają możliwość skorzystania albo ze słodkich syropów smakowych (można kupić pojedyncze smaki lub próbki różnych smaków), w tym Coli czy drinków bezalkoholowych lub esencje smakowe (bez cukru).

5 mix smakow

Fot. supervyprodej.cz i sodastream.pl

Firma produkująca SodaStream to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą roku 1903, kiedy to wprowadziła na rynek pierwsze innowacyjne urządzenie do przygotowywania wody gazowanej.

Dlaczego SodaStream?

  • Mniej odpadów;
  • Mniej zanieczyszczeń powietrza spowodowanych transportem butelek;
  • Wytwarzanie wody w domu za pomocą urządzenia do przygotowywania napojów gazowanych ma aż 100 razy mniej negatywny wpływ na środowisko niż napoje w butelkach;
  • SodaStream zapobiega powstawaniu większości zanieczyszczeń generowanych podczas produkcji (pakowania i transportu).

Źródło: sodastream.pl/o-firmie

Butelka BOBBLE – kolejną miss eko jest butelka z filtrem węglowym w trzech wersjach: dla dzieci, 1000 mli 550 ml z różnymi kolorami filtrów. To butelka wielokrotnego użytku. Dzięki jej używaniu możemy zmienić swoje nawyki w kwestii picia wody, przez zmniejszenie masowej konsumpcji wody z jednorazowych butelek.

Jeden filtr pozwala oszczędzić środowisku 300 plastikowych butelek po wodzie, czyli dzięki temu nie kupujemy 300 dużych lub 600 małych butelek wody.
Jeżeli nie jesteśmy do końca przekonani to zawsze możemy dokonać podwójnego filtrowania wody: najpierw filtrujemy kranówkę do butelki, a pijąc z niej mamy kolejne filtrowanie, bo pijemy przez filtr.

My już mamy ją w swoich torebkach i gorąco polecamy!

Fot. waterbobble.pl

Dostępny w sprzedaży jest  również filtrujący dzbanek Bobble:

7 bobble dzbanki

6-bobble

Fot. waterbobble.pl

Skąd pomysł na BOBBLE?

W 2008 roku założyciele firmy Move Collective, Richard i Stephanie Smiedt, będąc w Azji, przeszli obok wysypiska, z ogromną ilością odpadów z produkcji.

„Ogromna skala tego zjawiska, zaparła im dech w piersiach (całkiem dosłownie). Pole to było uzmysłowieniem tego, co często wydaje się niewidoczne – znaczenia produkcji i konsumpcji. Richard i Stephanie poczuli się w obowiązku pójść w inną stronę.

Skupili oni swoją uwagę na jednorazowych butelkach z tworzywa sztucznego. Jeśli te butelki miały tak morderczy wpływ na środowisko naturalne, to po prostu musieli je wymyślić od nowa. Widzieli, że konsumenci chętnie zastąpili jednorazowe siatki na zakupy torbami wielokrotnego użytku i mieli pewność, że postąpią tak samo z plastikowymi butelkami. Efektem ich prac stała się bobble.” A my ich za to kochamy :) !

Źródło: waterbobble.pl/index.php/onas.html

Poniżej zamieszczamy fragment z bloga SodaStream dla nieprzekonanych:

„Plastikowe odpady szkodzą naszej planecie. Rocznie produkuje się ogromne ilości plastikowych butelek, siatek i innych przedmiotów codziennego użytku, które po niedługim czasie lądują – w najlepszym razie – na wysypisku, gdzie rozkładają się kilkaset lat. Spora część plastikowych odpadów (butelek, pojemników, lin, siatek czy nawet butów) trafia do wód i oceanów, powodując ogromne szkody w ekosystemie. Przykładowo: Polacy zużywają rocznie ponad 2 miliardy plastikowych butelek i 450 miliardów jednorazowych siatek na zakupy! Samymi butelkami moglibyśmy opasać Ziemię 6 razy. W przeliczeniu na mieszkańca to ok. 70kg plastikowych odpadów rocznie. Warto pamiętać, że zaledwie 1/3 odpadów jest właściwie przerabiana, reszta zaś…

9 bobble wysyp

Zdjęcie pochodzi z wystawy Museum für Gestaltung Zürich (Muzeum Designu w Zurychu). Zdjęcie przedstawia ilość i różnorodność odpadów, jakie trafiają do Wszechoceanu w ciągu…15 sekund. Przerażające.”

Źródło: waterbobble.pl/index.php/blog/plastikowy-koszmar.html, nas to przekonało!

Wszystkie zdjęcia Bobble (print screen) pochodzą ze strony waterbobble.pl.

KARIM RASHID- projektant

Karim Rashid jest jednym z najbardziej płodnych i znanych projektantów, nazywany jest królem plastiku J. Ponad 3000 projektów w produkcji, ponad 300 nagród. Jego wielokrotnie nagradzane projekty obejmują luksusowe towary dla Christofle, Veuve Clicquot i Alessi, demokratyczne produkty do Umbra, Bobble, i 3M, meble dla Bonaldo i Vondom, oświetlenie dla Artemide i fabbian, zaawansowanych technologicznie produktów do Asus i Samsungi oraz projekty wnętrz.

8-karim-mix31

Fot. waterbobble.pl, freedomofcreation.com i zimbio.com

Karim jest wielokrotnym zwycięzcą: Red Dot Award, Chicago Athenaeum Good Design Award, ID Magazine Annual Design Review, IDSA nagroda za doskonałość we wzornictwie przemysłowym.

Artykuły o Karimie Rashidzie pojawiły się w wielu czasopismach i książkach, między innymi w Time, Financial Times, NY Times, Esquire, GQ. W 2009 roku została wydana monografia Rashida pt. „Karim Space” przez Rizzoli. Inne publikacje to „Design Your Self” (Harper Collins, 2006), „Digipop” (Taschen, 2005), portfolio opublikowane przez Chronicle Books (2004), monografie pt. „Evolution” (Universe, 2004) I „I Want to Change the World”.

Źródło: karimrashid.com

Karim Rashid chcąc wesprzeć działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazał 10 sygnowanych przez siebie butelek bobble na rzecz aukcji charytatywnych na Allegro.pl.

karim_komplet

Fot. waterbobble.pl

Woda z kranu – fakty i mity:

10 kran Kludi

Fot. Kludi

Czysta, pitna woda płynie w kranach większości domów na świecie w krajach rozwiniętych, my jej jednak nie doceniamy i marnujemy. Inaczej rzecz oczywiście wygląda np. w Afryce. Dla wielu z nas woda z kranu to woda drugiej kategorii, też tak myślałyśmy!

Ponad 60 proc. Polaków boi się pić wodę z kranu i nie ma do niej zaufania. Tymczasem w 90 proc. jest ona czysta pod względem biologicznym. Z badań OBOP przeprowadzonych w 2009 r. wynika, że 49 proc. Polaków nie odważy się napić nieprzygotowanej wody kranowej. 57 proc. szuka dla niej alternatywy w postaci wody mineralnej czy oligoceńskiej, a 11 proc. decyduje się na użycie systemów filtrujących (…). Polska jest jedynym krajem, w którym panuje zwyczaj przegotowywania wody z kranu przed wypiciem” – mówiła Maja Kulikowska. Wtórowała jej prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która zapewniła, że w wodzie kranowej nie ma bakterii chorobotwórczych, dlatego proces gotowania wody przed wypiciem nie ma sensu. (…). Ponadto – zdaniem prof. Wawer – twarda woda, zawierająca m.in. magnez, ma dobry wpływ na działanie naszego układu krwionośnego. „Badania pokazały, że tam gdzie woda jest twarda, nie ma tak wielu chorób serca” – powiedziała.”

Badanie przeprowadzone na zlecenie Brita  pokazały, że woda kranowa ma najlepszy smak w Łodzi, Zakopanem i Gdańsku.

Źródło: tvp.info/informacje/nauka/pij-wode-z-kranu/2717009

Last updated: Grudzień 2, 2014 at 14:23 pm

Share Button
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow

Otrzymuj powiadomienia o nowych postach w mailu

Dołącz do innych czytelników: