Jasne kolory, lekkość, przestronność oraz naturalne materiały, tak w skrócie można opisać zasady, którymi powininismy się kierować w aranżując wnętrza skandynawskie. Styl skandynawski narodził się w Szwecji, a jego prekursorem był artysta Carl Larsson (1853 – 1919).
Fot. Westwing
Wnętrza skandynawskie to przede wszystkim:
- Naturalne lub bielone drewno – najlepiej podłogi z desek, ale również drewno obecne na ścianach i suficie w postaci białej boazerii;
- Biel, jako baza dla akcentów kolorystycznych;
- Najlepiej biała cegła oraz kafle przypominające cegłówkę w klimacie retro;
- Akcenty kolorystyczne – możemy je śmiało wprowadzić do takiego wnętrza w postaci materiałów np. poduszek i dywanów, obrazów oraz krzeseł czy naczyń;
- Kolory, które możemy śmiało użyć – prócz bieli: szarości i niebieskości, nawiązujące do morza i nieba północy. Kolor czerwony kojarzony z ludowością, zielony, brązowy i beżowy - tożsame z naturą, delikatne żółcie i pudrowy róż.
Fot.Big-Trix
Fot. Ikea
Motywy dekoracyjne
- Dobrze, aby nawiązywały do natury krajów północnych – np. drzewa, woda, czy wzory najczęściej geometryczne lub zwierzęce, oparte na motywach ludowych np. koń z Dalarna, renifery i jelenie, wilki, gwiazdki śniegu etc. Tapety w pasy i kwiaty pasują również do wnętrz skandynawskich.
Fot. Big-Trix
Fot. Nord Copenhagen
Nie zapomnijmy o ceramice, zielonym szkle, mini-szklarni czy wielu ramkach na ścianie.
Fot. westwing.pl
Fot. Scandi Concept
Doświetlenie
- Wnętrza skandynawskie powinny być rozświetlone, by wyrównać niedobór światła mieszkańcom północy – mówimy tu o dużych, raczej nie osłoniętych oknach oraz białych meblach, a także wielu punktach świetlnych, w tym naturalnym ogniu ściec, czy kominka.
Fot. Deccoria
Fot. Madame Stolz w Scandi Concept
Funkcjonalizm
- Co ważne, takie wnętrza powinny być funkcjonalne w formie – to przytulny minimalizm, wykorzystujący surowe formy nieobrobionego drewna, starego metalu czy cegły, ocieplony tkaninami sof, poduszkami, roletami i dywanami z naturalnych tkanin – takich, jak: wełna, juta, bawełna, len i skóra.
Fot. House Doctor w Scandi Concept
Różnice w stylach skandynawskich
Style skandynawskie nieco różnią się między sobą:
- Styl fiński kładzie na kontrast bieli z czernią i formy geometryczne, lubi sklejkę, skórę, a w dodatkach kolor gorzkiej czekolady.
Fot. House Doctor w Scandi Concept
Fot. plaza.fi
Fot. Ikea
- Styl duński jest bardziej romantyczny, z zamiłowaniem – prócz bieli, stosuje kolory pastelowe, takie, jak róż i błękit.
Fot. dania.com.pl
Fot. desiretoinspire.net
Fot. House Doctor w Scandi Concept
Fot. Ikea
- Styl szwedzki to dobrze nam znana oszczędność formy i dodatków, najbardziej lubi drewno.
Fot.Westwing
Fot. Ikea
Inspiracje wnętrzami skandynawskimi
Nie musimy wiernie odtwarzać stylu skandynawskiego, możemy się nim jedynie zainspirować. W naszych projektach, jako bazę, zastosowałyśmy głównie biel i drewno.
- W projekcie salonu „Wallander by PAVO DESIGN” – ze skandynawkich wnętrz, wykorzystałyśmy biel, szarość i drewno, a wnętrze doświetliłyśmy naturalnym światłem, wpadającym przez duże okna. Do tematu jednak podeszłyśmy po swojemu, dodając w meblach, nad blatem kuchennym oraz w lampach żywe kolory.
Fot. PAVO DESIGN projekt mieszkania „Wallander”
- W projekcie sypialni „Yacht by PAVO DESIGN” – nawiązałyśmy do natury i stylu marynistycznego. Główne kolory to biel i niebieskości, a materiały – drewno i płótno żeglarskie, pod postacią zasłon i designerskiej lampy sufitowej. Stoliki nocne w kształcie pieńków nawiązują do natury, a błyszczące powierzchnie do tworzywa, z którego robione są jachty.
Fot. PAVO DESIGN, projekt sypialni „Yacht”, fototapeta ze sklepu Big-Trix
Fot. PAVO DESIGN, projekt łazienki „Mosaic”
Skandynawski design
- Nie zapominajmy o ikonach designu takich, jak: fotel Jajko (Egg) i Łabędź (Swan), czy krzesło ze sklejki Mrówka (Ant) i Series7 projektu znanego duńskiego architekta i projektanta Arne Jacobsena, a także meblach Vernera Pantona. Do wnętrza skandynawskiego idealnie wpasują się współczesne dodatki dekoracyjne, które charakteryzują się wspaniałym i oszczęszczędnym wzornictwem – np. szkło, ceramika i lampy.
Fot. dania.com.pl
Duński błękit – to jest to! Jak będę kiedyś zmieniać wystrój jadalni to pewnie zdecyduje się na coś na podobieństwo tego zdjęcia. Zwłaszcza rano taki błękit doda energii :)
Tak, świetnie wypada w połączeniu z pudrowym różem.
Z tego co widzę to teraz większość osób pisze o wnętrzach skandynawskich, z drugiej strony ciężko się temu dziwić, ponieważ sa naprawdę piękne :) Ciepło, styl, desing – wszystko w jednym :)
Nam Polakom geograficznie są bliskie, może dlatego? :) A takie wnętrza również są bezpieczne i szybko się „nieopatrzą”.
Skandynawski styl we wnętrzach jest u nas popularny między innymi dlatego, że my również przez sporą część roku mamy niewiele słońca za oknem :-) Jasne barwy ścian i mebli, wiele źródeł sztucznego światła częściowo rekompensują ten niedostatek. Poza tym Polacy zwykle urządzają mieszkanie na wiele lat – podstawowe meble w spokojnych jasnych odcieniach, cechujące się prostotą stylu i jednocześnie funkcjonalnością, są jak baza, do której można łatwo dobrać ciekawe dodatki. A te można często wymieniać niedrogim kosztem, nadając wnętrzu indywidualny rys. A więc styl skandynawski jest dla nas :-)
Zgadza się, u nas jest podobnie, a jesteśmy tego tym bardziej pewne, im dłużej realizujemy projekty nad morzem :).
Czy mogłabym prosi linka do tej tapety z jachtem?
Nie mamy go pod ręką, proszę wrzucić w wyszukiwarkę danej firmy np. Pixers „jacht” i wybrać tylko zdjęcia jako filtr.
Ja tego typu zadania, zawsze zlecam firmom zewnętrznym (jakosc nieporównywalna).
Witam,
Jak nazywa sie tapeta z czwartego zdjęcia? Te żółto niebieskie liscie/drzewa?
Niestety nie wiemy, ale firma od której mamy te zdjęcia na pewno Pani pomoże: http://www.fototapeta4u.pl/
Artykuł ma już swoje lata, ale widać niektóre dekoracje są ponadczasowe.