Salon to wizytówka naszego mieszkania. Warto aby był on nie tylko atrakcyjny, ale funkcjonalny i dopasowany do naszych potrzeb. W poniższym poście, przybliżymy, jak urządzić salon prezentując zarazem inspiracje.
Fot. PAVO DESIGN – projekt salonu z aneksem kuchennym
Rozpoznanie potrzeb i funkcje
Urządzając salon zacznijcie od rozpoznania swoich potrzeb. Niestety nie wszyscy mieszkamy w dużych domach, gdzie każde pomieszczenie może pełnić odrębne funkcje. Dlatego najpierw odpowiedzcie sobie na pytanie, jakie funkcje będzie pełnił Wasz salon, czy tylko pokoju dziennego z kącikiem wypoczynkowym i jadalnią, czy również sypialni lub miejsca do pracy. Jeśli przyjmujemy w nim gości, to czy częściej do tego celu wykorzystujecie kącik wypoczynkowy, czy raczej serwujecie wystawne kolacje na większą ilość osób. Najpierw rozplanujcie wnętrze od strony funkcjonalnej, a następnie myślcie o jego estetyce.
- Wiadomo, że w dużej mierze układ salonu będzie determinowała jego wielkość, kształt oraz rozmieszczenie okien i drzwi oraz ścian pełnych, co w dużej mierze determinuje komunikację. Dobrze aby komunikacja nie przechodziła w poprzek stref funkcjonalnych np. jadalni czy kącika wypoczynkowego.
- O ile to możliwe, dobrze, aby salon nie był ciągiem komunikacyjnym do innych pomieszczeń. Jeśli mamy salon z aneksem kuchennym, jadalnię urządźmy przy samej kuchni.
- Jeśli mamy drzwi balkonowe, nie przesłaniajmy ich meblami – dobrze aby można było swobodnie przez nie wyglądać wypoczywając.
- Kącik telewizyjny, w miarę możliwości urządźmy dalej od okna, by światło dzienne nie przeszkadzało nam w oglądaniu. Telewizor najczęściej wieszamy na wysokości 110 cm.
Fot. PAVO DESIGN – projekt salonu z aneksem kuchennym
Oświetlenie w salonie
Oprócz ważnego oświetlenia centralnego (optymalnie z regulacją jego natężenia), dobrze przewiedzieć dodatkowe źródło światła nad stołem w jadalni. Oprócz tego potrzebujecie oświetlenia bocznego, pełniącego zarówno swoją konkretną funkcję np. lampa podłogowa do czytania czy robótek – wówczas światło powinno być jasne i mieć możliwość regulacji lub tworzącego nastrój – wówczas światło może być nastrojowe i ciemniejsze np. abażur rzucający urokliwe refleksy na ścianie – przy takim świetle oraz świetle cieplejszym lepiej się relaksujemy.
Fot. PAVO DESIGN – projekt salonu z aneksem kuchennym
Kolory w salonie
Kolory to kwestia indywidualna. W różnych fazach swojego życia miewamy ochotę na otaczanie się różnymi kolorami. Raz szukamy w nich energii i bodźców, innym razem wyciszenia. Jedni lubią kolory zimne, inni preferują kolory ciepłe. Ważne aby kolory dobrze ze sobą połączyć i by nie było ich w pomieszczeniu zbyt wiele – optymalnie trzy. Ponieważ łatwiej zmienić kolor ścian czy tkanin w pomieszczeniu niż mebli i podłóg, jeśli macie ochotę na kolor bardziej intensywny, przewidźcie go w tkaninach, dodatkach, w tym grafikach i ewentualnie na ścianach. O tym jak łączyć kolory i wzory, przeczytacie w innych naszych postach. Poniżej zobaczcie kilka różnych inspiracji kolorystycznych, żeby przekonać się, który kierunek jest Wam bliższy. Pamiętajcie tylko o najważniejszej zasadzie: jasne kolory powiększają wnętrze i sprawiają, że wydają się one lżejsze i czystsze, a ciemne je pomniejszają. Podobnie jak powierzchnie błyszczące i lustra powiększają wnętrza.
- Energetyczny kolor żółty bardzo dobrze łączy się z kolorem czarnym i szarym oraz bielą. Wprowadza żywy i optymistyczny akcent.
- Głęboki kolor niebieski nadaje wnętrzu spokoju i charakteru. Bardzo dobrze wygląda w połączeniu z brązami i beżami oraz naturalnym drewnem.
Fot. beds.pl – meble drewniane do salonu
- Ciemny kolor nada wnętrzu elegancji i zmieni proporcje wnętrza. Gdy pomalujecie w prostokątnym podłużnym salonie dalszą ścianę, optycznie ją przybliżycie, przez co wnętrze wyda się mniej podłużne i poprawicie jego proporcje. To również dobry zabieg w dużych i wysokich wnętrzach, którym chcemy nadać więcej przytulności. Z kolei naturalne drewno mebli czy podłóg, nada zimnej kolorystyce wnętrz przytulne ciepło.
Fot. beds.pl - jak urządzić salon
- Szarości koją. Podobnie jak biel i czerń, szarość jest zaliczana do kolorów neutralnych. Oznacza to, że te trzy kolory będą się ze sobą dobrze łączyć oraz pasują do wszystkich innych kolorów. Szarości jednak powinny unikać osoby w słabej kondycji psychicznej i z depresją.
Fot. beds.pl - pomysł na salon
- Biel powiększa wnętrze i nadaje mu wyraz lekkiej elegancji, a także sterylności. Możemy zaprojektować wnętrze tylko w bieli – wówczas wprowadźmy różne faktury. Możemy również zaprojektować wnętrze lub w kolorach neutralnych (biel, szarość, czerń). Jeśli sama biel lub kolory neutralne są dla Was za ciemne, możecie biel ocieplić naturalnym kolorem drewna lub innym ciepłym kolorem.
Fot. beds.pl – meble drewniane do salonu
Stylistyka salonu
Przejrzyjcie sobie pisma wnętrzarskie, blogi i wybierzecie aranżacje salonów, które podobają się Wam najbardziej. Na tej podstawie wybierzcie swój styl. Jeśli sami nie potraficie się tego podjąć lub z partnerem macie odmienne preferencje stylistyczne i kolorystyczne, zwróćcie się o pomoc do projektanta wnętrz.
- Jeśli poszukujecie wyrazistego stylu, macie duże okna, wysokie wnętrze czy stare elementy we wnętrzu np. żeliwne grzejniki, widoczne elementy konstrukcyjne, czy ścianę z cegieł, możecie wybrać dla siebie styl industrialny. Oprócz cegły, ewentualnie surowego betonu, dobrze w takim wnętrzu przewidzieć metalowe elementy. Jeśli nie są nimi okna czy żeliwne kaloryfery, wybierzcie metalowe lampy lub instalację z samych żarówek na długich kablach. To styl surowy, idealny dla minimalistów i często mężczyzn. Takie wnętrze, gdzie bazą kolorystyczną jest biel i szarość oraz czerwona cegła, lubi wyrazisty akcent w postaci wzoru graficznego, jak również akcentów kolorystycznych żółtych, czerwonych i czarnych. Jeśli chcecie ocieplić takie wnętrz, zróbcie to przede wszystkim wprowadzając do wnętrza meble drewniane do salonu lub drewniany parkiet.
Fot. beds.pl – jak urządzić salon
Jeśli nie przepadacie za kolorami we wnętrzu, lubicie oszczędne ale przytulne wnętrza, wybierzcie styl skandynawski. Takie wnętrza lubią dużo bieli, szarości, błękity, czarne akcenty, naturalne materiały (drewno i kamień) oraz surową cegłę (zarówno białą jak i czerwoną) oraz oszczędne klasyczne białe płytki w formacie 15×15 cm lub przypominające płytki z londyńskiego metra. W tych wnętrzach najlepiej przewidzieć podłogę drewnianą z długich desek białą lub w kolorze drewna naturalnego (dębu), ewentualnie bielonego. Dobrze jednak wiedzieć, że styl skandynawski dzieli się na trzy różne odmiany od bardziej przytulnego i romantycznego po graficzny czarno-biały, o czym możecie przeczytać w innym naszym poście.
Fot.beds.pl - pomysł na salon
- Możecie również postawić na wyrazisty akcent np. meble i oświetlenie druciane, grafika vintage, biało-czarna grafika, graficzny wzór dywanu czy poduszek np. litery lub geometria – one nadadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru.
Fot. beds.pl – meble drewniane do salonu
Ja włanie mam biel połaczona z drewnem i wyglada to rewelacyjnie. w sumie meble mam biale a dodatki drewniane lub szklane. ostatnio dokupilam na casabella.com.pl przepiekny drewniany zegar, naturalny, bez zbednych dziwnych plastikowych dodatkow <3 wedlug mnie podstawa jest konsekwencja, a wnetrze na pewno bedzie dobrze wygladac, bo taki miszmasz wszystkiego to kiepki pomysl.
Zdecydowanie drewno wpisze się w styl każdego wnętrza! Ostatnio trafiliśmy na oferte polegającą na samodzielnym dopasowaniu wyglądu swojego stoliku kawowego. Mozliwość wyboru nóżek i blatu według swojego upodobania. To będzie trend!