Dzieci z alergią wymagają szczególnych warunków. Dlatego już na etapie planowania wystroju pokoju dziecka z alergią warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które znacznie ułatwią mu funkcjonowanie w domu. Kilka prostych rozwiązań sprawi, że dzieci z alergiami wziewnymi będą czuły się dobrze i znacznie rzadziej będą odczuwały dolegliwości związane z ich chorobą. Poniżej znajdziecie kilka porad jak urządzić pokój dla alergika.
WYPOSAŻENIE POKOJU DZIECKA
Przy wyborze mebli do pokoju dziecka warto kierować się funkcjonalnością.
- Powinny one mieć jak najwięcej szuflad i szafek, tak by większość rzeczy byłą schowana i nie narażona na osiadanie kurzu, takiej jak na przykład te z kolekcji firmy Pinio.
- Jeżeli kupujemy meble lakierowane czy malowane to należy zwrócić uwagę, aby były one pokryte ekologicznymi farbami i lakierami.
Zawartość materacy może wywoływać alergię. Stare materace należy wyrzucić i kupić nowe, ze względu na roztocza. Nowy materac najlepiej kupić z gąbki, z pokrowcem umożliwiający ścieranie kurzu lub zdejmowanym do prania. Materac odkurzamy starannie, wietrzymy i pokrywamy gładką, zmywalną powłoką przecieramy dwa razy w tygodniu lub pierzemy pokrowiec przynajmniej raz w miesiąc. Podobnie poduszka powinna być wypełniona gąbką i obleczona łatwym w oczyszczeniu pokrowcem. Rezygnujemy z pierzyn oraz kołder i poduszek puchowych oraz wełnianych i bawełnianych. Zamiast tego wybierzmy prześcieradła lniane i kołdry z włókien sztucznych np. typu „ready to use”, czyli takie z wszytym wypełnieniem, które pierze się razem a nie tylko pościel.
- Materac dla niemowlęcia powinien być bezpieczny, i to pod każdym względem. Hipoalergiczne, przewiewne materiały zapobiegające przegrzewaniu się i poceniu niemowlęcia, materace zaprojektowane z myślą o specjalnych potrzebach noworodków i chroniące m.in. przez tzw. śmiercią łóżeczkową czy ryzykiem spłaszczenia główki (np. oddychający Materac LifeNest™ Sleeping system ze sklepu babymama.pl) gwarantują dziecku pełne bezpieczeństwo, a prawdopodobieństwo poważnych zagrożeń czy dyskomfortu zostaje całkowicie wyeliminowane.
Fot. babymama.pl
DODATKOWE ELEMENTY WYSTROJU POKOJU I ZABAWKI
Na podłogę w pokoju alergika warto położyć wykładzinę o krótkim włosiu lub kilka niewielkich dywanów, tak by łatwo było utrzymać podłogę w czystości. Dywany o długim włosiu znacznie trudniej odkurzyć i szybciej rozwijają się w nich roztocza.
Fot. Pinio
- Jeżeli chodzi o zabawki to należy zminimalizować ilość „pluszaków“, gdyż bardzo szybko osiada na nich kurz. W zamian wybierzmy zabawki gumowe, plastikowe, czy drewniane jak np. Żyrafę Sophie. Te które będą maluchowi dotrzymywać towarzystwa należy często prać.
Fot. babymama.pl – żyrafa Sophie
SPRZĄTANIE, WIETRZENIE I OCZYSZCZACZE POWIETRZA
- Pokój alergika powinien być sprzątany raz dziennie – za pomocą odkurzacza z filtrem i wilgotnej ściereczki.
- Bardzo ważne jest wietrzenie pokoju alergika, z wyjątkiem okresu kwitnienia.
- W pokoju alergika warto też umieścić urządzenie, jakim jest oczyszczacz powietrza. Obecnie dostępne są bardzo ciekawe modele, które można dopasować do wystroju pokoju. Już niewielkie urządzenie potrafi dobrze oczyścić pokój nawet o powierzchni 20m2. Jeżeli ma on być ustawiony w dziecięcym pokoju warto wybrać model, który posiada lampkę nocną i ciekawy design. Niekiedy można dostać także oczyszczacze posiadające funkcję nawilżania powietrza i pojemnik na olejki eteryczne, tak jak oczyszczacz powietrza Duux (np. w sklepie internetowym babymama.pl).
Fot. babymama.pl
- Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie tzw. rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej zamiast grawitacyjnej tj. z odzyskiem ciepła, jednakże najlepiej zrobić to w trakcie remontu lub uwzględnić ten system w trakcie planowania projektu domu. Taki system pracuje w trzech trybach – pierwszy to tryb oczyszczania powietrza, drugi używany jest, kiedy np. domownicy wracają do domu, zaczyna się gotowanie obiadu, czyli potrzebna jest większa wymienność powietrza. Trzecia sytuacja – goście na imprezie nadymili paląc papierosy lub spalił się garnek, wtedy używamy trybu pracy maksymalnej.
ja bym zaczęła od wyboru odpowiedniej farby :-) jeśli dziecko jest alergikiem trzeba ją starannie wybrać – sprawdzić, czy ma odpowiednie atesty, czy jest polecana alergikom. Daleko nie szukać przykładu – u rodzimych producentów farb.
To prawda, piszemy o farbach mebelków, ale to również dotyczy farby na ścianach czy wykończenia podłogi :). Najlepsze będą farby lateksowe.
Na szczęście na rynku są dostępne farby dla hipoalergików.
Tak i na szczęście większość firm ma je w swojej ofercie, ważne aby taką farbą pomalować nie tylko ściany, ale i meble.
Jest jeden rodzaj materacy, który polecamy dla alergików – nie tylko dzieci, ale i także dorosłych, nie koniecznie z alergiami – MATERACE WYSOKOELASTYCZNE.
Cieszę się, że taki temat został poruszony, ponieważ to jest wg. mnie bardzo ważna kwestia. wiem cos o tym, poniewaz moje dziecko jest alergikiem. miałam ogromy probmeolm ze znalezieniem takich informacji, a jeszcze wiekszym wyzwaniem bylo znalezienie odpowiednich mebli, które spelniałyby wymogi hipoalergicznosci w kazdym calu. zdecydowalam sie na meble produkowane w polsce – TIMOORE i jestem naprawdę zadowolona z wyboru :) objawy alergii ustały, a pokój jest naprawdę uroczy :)
Nie mogę powiedzieć, żeby moje dziecko było alergikiem, ale uwielbiam tematykę zdrowia i naturalnego życia. Ten artykuł bardzo mi się spodobał. Ja gdzieś ostatnio wyczytałam o farbie magnata specjalnie do pokoju dziecięcego i mam nadzieję, że to faktycznie działa ;)
Dzięki za ten artykuł – bardzo mi pomógł. Długo masz już nawilżacz powietrza? Własnie jestem zainteresowany jego zakupem, zerknę na ten link z artykułu, ewentualnie czegos jeszcze poszukam. Problemy z oddychaniem stały się zbyt uciazliwe.