Ten post pisałyśmy nad morzem, na balkonie, z dopiero co przez nas położoną drewnianą podłogą. Jeśli tylko macie balkon, to jesteście szczęściarzami, a jeśli taras albo ogród, to wygraliście los na loterii. Jako szczęśliwi właściciele takiego zewnętrza, koniecznie zadbajcie o nie i czerpcie przyjemność z kilkumiesięcznego przebywania na nim. W małym mieszkaniu to dobrodziejstwo, w ciepłych miesiącach może stać się dla nas kolejnym „pokojem”. Możecie tu jeść posiłki, zagłębiać się w lekturę czy przyjmować gości, a nawet pracować na komputerze. Przed nami przerwa czerwcowa podczas której, jeśli jeszcze nie urządziliście sobie balkonu lub też pragniecie odmiany, możecie to zrobić, tak, aby w wakacje cieszyć się swoim zewnętrznym pokojem. My nieustająco jesteśmy zakochane w morskich aranżacjach i marynistycznych dodatkach, które idealnie można wykorzystać, by urządzić balkon, taras czy ogród w stylu morskim.
Fot. Tchibo
Aby poczuć na balkonie czy tarasie wakacyjny i marynistyczny klimat wybierzmy:
- meble: z drewna, z rattanu bądź technorttanu lub też wyściełane płótnem albo wilkinowe – jeżeli chcemy aby nasz balkon był nowoczesny i w stylu morskim - możemy również postawić na meble plastikowe,
- girlandy świetlene z żarówek lub kule z papieru ryżowego,
- latarenki ze świecami,
- tekstylia na poduszkach i siedziskach w kolorach mórz połnocnych: jasny szary, blady niebieski, zielonkawy lub mórz południowych – turkus,
- tekstylia w deseniach marynistycznych: biało-granatowe, biało-turkusowe i biało-czerwone pasy, z nadrukiem kotwic, koła sterniczego, ryb i owoców morza etc.,
- tekstylne girlandy-chorągiweki,
- osłony od wiatru, slońca czy komarów z przeźroczystego białego materiału – zwieszone na linach,
- dekoracje i ceramika w kolorach morskich i z motywami marynistycznymi,
- donice i kosze drewniane, z wikliny lub trawy morskiej,
- dywaniki z trawy morskiej,
- drewnianą podłogę.
Fot. Tchibo - balkon i taras w stylu morskim
Fot. H&M Home – balkon i taras w stylu morskim
W miejskiej dżungli na małym balkonie, również możemy stworzyć marynistyczną enklawę. Zadbajmy o białe składane meble – dzięki temu balkon wyda się większy, a zbędne meble będzie można w każdej chwili złożyć i zyskać wolną przestrzeń.
Fot. Castorama - marynistyczny taras
Fot. IKEA - balkon i taras w stylu morskim
Fot. Tchibo - balkon i taras w stylu morskim
Kącik dla dzieci w stylu morskim
Jeśli dysponujemy wiekszym balkonem, tarasem lub ogrodem, wygospodarujmy kącik dla dzieci. Idealne będzie tipi lub hamak-siedzisko w marynistyczne motywy. Tak poza tym, to idealny motyw do aranżacji pokoju dziecięcego.
Fot. Pakamera, namiot i girlandy w styu marynistycznym, hamak w paski, poduszka z kotwicą
Dekoracje w stylu marynistycznym
Aby nasz balkon i taras nabrały morskiego charaketru – nie zapomnijmy do dekoracjach w morskim i marynistycznym stylu. Najważniejsze, to wybrać te wytworzone z naturalnych i odnawialnych materiałów. Nam w tym sezonie wpadły w oko poniżej prezentowane dekoracje.
Fot. Westwing – dekoroacje w stylu marynistycznym wybrane przez W jak Wnętrze
Takie dywany i maty z trawy morskiej możemy położyć na balkon z mało atrakcyjnymi i zimnymi płytkami lub na wylewkę betonową.
Fot. IKEA – osłonki na donice i dywany z trawy morskiej i hiacyntu wodnego, seria NIPPRIG 2015 (Wietnam i Indonezja)
Oświetelnie balkonu, tarasu i ogrodu w stylu marynistycznym
Aby wieczorem móc nadal cieszyć się naszym zewnętrzem, móc jeść posiłki czy spotykac się przy lampce wina z przyjaciółmi, zadbajmy o oświetlenie. Jeśli nie mamy na balkonie gniazda elektrycznego czy też zewnętrznego oświetlenia, a nie chcemy lub nie możemy ich zrobić – postawmy na oświetlenie solarne lub na baterie ledowe. Takie oświetlenie może nie tylko być funkcjonalne, ale również dekoracyjne np. w postaci świecących rzeźb lub donic czy mebli.
Fot. H&M Home, marynistyczne girlandy: chorągiewki i żarówki na sznurach
Fot. Tchibo, oświetlenie ogrodu i balkonu – lampiony ryżowe, świecące rzeźby, donice i meble
Fot. Westwing – lampiony z świecą
Drewniana podłoga na balkonie – DIY
Aby naprawdę oddać ducha marynistycznego, powinniśmy pomyśleć o drewnianej podłodze, najlepiej wyglądającej jak pomost czy podest statku. Możemy taką podłogę zamówić z drewna czy kompozytu (dłuższa wytrzymałość i lepsza jakość) w firmie specjalizującej się w tego typu usługach – z długich desek – lub położyć ją samemu. Kolory najbardziej odpowiednie to ciemny brąz, szarawy i biały. Ważne, by wybrać panele, które nie będą miały zbyt dużych przerw, aby nie wpadały nam w nie meble.
Fot. Castorama – podłoga w stylu marine
Najprostszym sposobem jest położenie na balkonie gotowych podestów, które tylko w wybranych miejscach możemy przyciąć z wykorzystaniem wyrzynarki (w cenie kilkadziesięciu złotych). Można ją później wykorzystać do zrobienia własnoręcznie np. skrzyni balkonowej z siedziskiem.
Fot. Tchibo, podesty na balkon i taras
Fot. IKEA, podesty na balkon i taras DIY
Fot. W jak Wnętrze – niezbędne narzędzia i Castorama: podesty Complex
Zobaczcie jak nam się udało zrobić samodzielnie taką podłogę. Myślałyśmy, aby od spodu spiąć ją metalowymi łącznikami, ale ostatecznie zrobiłyśmy je na ścisk i dobijałyśmy podesty gumowym młotkiem. Może taka podłoga jest nieco trudniejsza w utrzymaniu czystości, ale ciepła i o wiele ładniejsza niż wcześniejsze płytki standardowo wybrane przez dewelopera. Wydaje nam się, że wybór tych podestów okazał się w efekcie bardziej korzystny, gdyż one bardziej przypominają surowe deski pomostu niż te z IKEA czy Tchibo. Cena ciemniejszego podestu to ok. 10 zł za sztukę, ale można kupić tańsze (jasne, czy z większymi przerwami pomiędzy szczebelkami) od 3,68 zł.
Fot. W jak Wnętrze – własnoręcznie przez nas położona podłoga z podestów drewnianych, a z lewej strony zrobiona przez nas skrzynia balkonowa ze skrzynek na jabłka
Nie tylko podłogę możecie zrobić sami, ale i część mebli np. skrzynię balkonową, która może być dodatkowym siedziskiem i stolikiem – najlepiej ze starych skrzynek na jabłka lub też sofy z palet – dla komfortu trzeba je wyłożyć gąbką 10 cm obleczoną w materiał (najlepiej wodoodporny). Jeśli sami nie czujecie się na siłach, by zrobić takie meble, zawsze możecie je kupić. Takie meble z up-cyklingu idealnie wpasują się w balkon i taras w stylu morskim. Możemy pozostawić je w naturalnym kolorze, pomalować na biało lub zabejcować na kolor orzechowy. Meble z palet DIY jeszcze przed nami!
Fot. Westwing – meble z palet i skrzynek