Jadalnia powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna, dobrze również aby była piękna. Myśląc o miejscu do spożywania posiłków nie poświęcajmy go – zastępując tylko stolikiem kawowym czy barkiem, nawet jeśli mamy małe mieszkanie. Pamiętajmy, że w małych wnętrzach, najlepiej spełniają swoją rolę meble wielofunkcyjne np. stół i stolik kawowy w jednym, czy wysuwany blat z zabudowy kuchennej lub rozkładany stół. Stół to również często miejsce do pracy: dzieci lubią przy nim odrabiać z nami lekcje, a my popracować z laptopem i dokumentami. Zobaczcie jak urządzić jadalnię.
Fot. Beds.pl – uniwersalny stół Vento z krzesłami z krzesłami DSW, klasyką designu
Układ funkcjonalny
- Jeśli urządzamy jadalnię w salonie z aneksem kuchennym, najlepiej przewidzieć jej miejsce na styku kuchni z jadalnią
– taki układ jest najwygodniejszy.
Fot. Beds.pl – uniwersalny stół Cubic z nowoczesnymi krzesłami z metalu i sklejki w stylu skandynawskim
Fot. Beds.pl – nowoczesny stół Steel z dostawkami
Fot. Beds.pl – stół uniwersalny James z klasycznymi krzesłami giętymi w stylu Thoneta
Fot. Beds.pl – stół Cubic
- Jeśli natomiast urządzamy jadalnię w mieszkaniu, w którym jest zamknięta kuchnia i chcemy, aby tak pozostało, przewidźmy ją tam, gdzie mamy więcej miejsca: w kuchni lub w salonie. Pamiętajmy jednak, że gości będziemy przyjmować raczej w salonie i tam też będziemy wyprawiać święta. W kuchni wystarczy, jeśli przygotujemy miejsce do tzw. szybkich posiłków i niekoniecznie dla całej rodziny: może to być mały stolik czy barek, idealny do porannych śniadań, spożywanych najczęściej
w różnym składzie.
Fot. Beds.pl – nowoczesny stół Steel z krzesłami DSW, klasyką designu
- Ergonomia. Wielkość stołu i krzeseł dopasujmy do wielkości wnętrza i liczby stałych mieszkańców. Dobrze jednak, aby stół można było powiększyć na wypadek gości i móc dostawić do niego kolejne krzesła. Pamiętajmy, że jeśli pomiędzy stołem a ścianą lub innym meblem mają stać krzesła, potrzebujemy 75 cm wolnej przestrzeni.
Fot. Beds.pl – stylizowany stół Bona w wersji nierozkładanej i rozkładanej
- Jeśli planujecie dywan pod stołem, co naszym zdaniem nie jest zbyt praktyczne – jego wielkość powinna być na tyle duża,
by odsuwając krzesła nie zahaczać o niego. Także i w tym przypadku możemy doliczyć około 90 cm wokół stołu. - Każda osoba potrzebuje dla siebie 60 cm szerokości, natomiast na wprost dobrze mieć dodatkowo przynajmniej 20 cm na misy, salaterki czy dekoracje.
Fot. Beds.pl – stół Koli
Styl jadalni i wybór stołu
- Styl jadalni musi być dopasowany do stylu salonu i aneksu kuchennego – w tym przypadku może płynnie łączyć nieco odmiennie urządzone te dwie strefy lub stanowić jedność ze stylem kuchni. Nie oznacza to, że przy nowoczesnym aneksie musi stanąć jedynie stół i krzesła o nowoczesnej formie.
Fot. Beds.pl – nowoczesny stół Minimal
- Na rynku mamy dostępne stoły z wielu surowców: litego drewna, imitacji drewna i okleiny meblowej, metalu i szkła, kamienia, czy plastiku. Tu również możemy przebierać w propozycjach nowoczesnych, klasycznych, czy stylizowanych. Do wyboru mamy również stoły kwadratowe, prostokątne, okrągłe czy owalne, w tym rozsuwane – co jest najbardziej praktyczne. Pamiętajcie jednak, że stoły o kątach prostych będą bardziej ustawne, zwłaszcza w niedużych wnętrzach, niż te okrągłe czy owalne. Wybór stołu musi oczywiście korespondować ze stylem wnętrza. Jeśli natomiast macie dość przestrzeni – stół owalny czy okrągły będzie prezentował się dostojnie. My lubimy każdy materiał i różne stylistyki, ale przyznać musimy, że solidny stół z litego drewna ma swój niepowtarzalny urok, oprócz tego, że można liczyć na jego dobrą jakość.
- Wygodnym jest, aby pobliżu stołu znajdował się swego rodzaju pomocnik np. komoda czy kredens na zastawę i obrusy.
Fot. Beds.pl – stylizowany stół Paris
Czy stół i krzesła muszą być z jednego kompletu?
Krzesła i stół nie muszą być z tego samego kompletu, architekci wnętrz projektując jadalnianą przestrzeń, zaproponują najpewniej mix przeróżnych form i kolorów. Zwłaszcza masywne stoły z litego drewna lubią połączenia z bardziej nowoczesnymi materiałami – plastikiem czy metalem lub z różnymi kolorami i formami krzeseł (przeróżne formy krzeseł kocha również styl skandynawski).
- Bardzo odświeżająco wygląda jadalnia z drewnianym stołem i z krzesłami w innym kolorze np. białym lub czarnym. Możecie miksować krzesła dowolnie – np. po dwa krzesła z różnej linii, każde w innym kolorze, każde o innej formie itd.
- Do nowoczesnej kuchni możemy wybrać stół stylizowany lub po naszych przodkach, łącząc go z nowoczesnymi krzesłami lub odwrotnie: do klasycznej kuchni możemy przewidzieć krzesła w nowoczesnej formie lub materiale np. krzesła Louis Ghost (jak w Apartamencie Morskim) – przełamując tym samym ciężkość stylu klasycznego. W tym przypadku styl eklektyczny będzie idealny, gdy chcemy połączyć klasykę
z nowoczesnością.
Fot. House Doctor
Fot. PAVO DESIGN – projekt Apartamentu Morskiego NADMORSKI LAS : jadalnia z krzesłami tapicerowanymi i Louis Ghost z poliwęglanu
Fot. apetycznewnetrze.pl – jadalnia w stylu skandynawskim z różnokolorowymi krzesłami o różnej formie
Oświetlenie
Idealnie, jeśli nad stołem przewidzimy odrębne źródło światła, które doświetli nasz stół równomiernie. Przy stole rozkładanym sprawdzą się szyny w suficie, na których można przesuwać oświetlenie, lub też wybrać oświetlenie z ruchomym ramieniem. Przy większym stole idealne będą nawet dwa źródła światła – wówczas dobrze, aby klosz zawisł na wysokości około 80 cm nad blatem.
Fot. Beds.pl – stylizowany stół Bona z nowoczesnymi krzesłami z metalu i sklejki w stylu skandynawskim
Fot. Beds.pl – uniwersalny stół James z nowoczesnymi plastikowymi krzesłami