Nadchodzi jesień i zima, czas napisać więc coś o kominkach. Biokominki to rozwiązanie dla osób, które w zamieszkałym już wnętrzu marzą o kominku, ale nie mają możliwości podłączenia tradycyjnego kominka.
Wachlarz cenowy biokominków jest bardzo szeroki, podobnie jak ich design (np. Planika, kratki.pl, homeartgallery.pl). Ich główną zaletą jest to, że nie potrzebują specjalistycznych podłączeń, a palimy w nich biopaliwem (na bazie alkoholu), które po spaleniu zamienia się w parę wodną oraz małą ilość dwutlenku węgla. Biokominek więc, to kiminek dla każdego.
Fot. PAVO DESIGN www.pavodesign.pl, projekt kawalerki “Blue” 34 m²
Fot. PAVO DESIGN www.pavodesign.pl, projekt balkonu, biokominek Kamin Maxx
Biokominki możemy zastosować w każdym wnętrzu, nawet w małej kawalerce. Świetnie odnajdzie się zarówno w apartamencie, jak i w kawiarni, czy salonie SPA lub na basenie. Możemy zamontować je w dowolnym miejscu: na ścianie i na podłodze, zarówno w sypialni, salonie, jak i gabinecie.
Warto wspomnieć, że np. Planika współpracuje ze światowej sławy autorytetami z dziedziny architektury i projektowania wnętrz, takimi jak Christophe Pillet, który zaprojektował dla firmy produkty Jar oraz Groundfloor, Arik Levy, autor kominków Fire Small, Fire High, Fire Table, Fire Coffee oraz Serge Atallah, który zaprojektował biokominek Bubble.
W celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa użytkowania produktów Planika, temperatura spalania oraz sam proces spalania są w pełni kontrolowane przez wysoce zaawansowaną elektronikę i mikro procesor. Niektóre biokominki takie jak np. Fire Line Automatic są sterowany za pomocą pilota i panelu sterowania. Posiadają sensory bezpieczeństwa, regulację wielkości płomienia, wyświetlacz LED oraz możliwość zintegrowania z systemem Inteligentnego Domu.
Możemy wybrać wolnostojący biokominek, który będziemy mogli dowolnie przesuwać np. w zimie będzie stał w salonie lub sypialni, a latem na tarasie.
Fot. PAVO DESIGN www.pavodesign.pl, projekt balkonu, biokominek Kamin Maxx
Fot. Kratki.pl, aranżacje z biokominkami na zewnątrz
Fot. Planika, aranżacje z biokominkami na zewnątrz
Odmianą kominków wolnostojących są te zaprojektowane w meblu, najczęściej w stoliku kawowym takie jak np. Coffee Fire Long, Rondo Commerce, czy Ground Floor lub Fire Line Automatic firmy Planika. Będą one odpowiednie raczej do większych wnętrz.
Fot. Planika, aranżacje z biokominkiem w meblu
Na wyróżnienie zasługują również biokominki naścienne, które przypominają obraz, jak np. PAPA Morpho.
Fot. Kratki.pl, biokominek PAPA Morpho imitujący przestrzenny obraz
- Biokominek produkuje ciepło, które nieznacznie może dogrzać wnętrze. Należy jednak pamiętać, że główną funkcją biokominka jest funkcja dekoracyjna, nie nastawiajmy się, że dogrzejemy nim pomieszczenie.
- Umieśćmy biokominek w regularnie i skutecznie wentylowanym pomieszczeniu, gdyż potrzebuje on stałego dostępu powietrza – pobiera go z otoczenia. Dwutlenek węgla podczas spalania wytwarzany jest w znikomej ilości, nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników.
- Powinniśmy zachować podstawowe środki ostrożności i umieszczać go minimum 40 cm od powierzchni łatwopalnych.
- Biokominki do zabudowy zaleca się zabezpieczyć zasięg kominka wełną lub płytą odporną na wysokie temperatury, by zapobiegać przebarwieniom. Biokominek można wokół obudować ognioodpornymi płytami gips-kartonowymi. Do instalacji wystarczą wkręty, haki lub listwy mocujące.
Nowoczesny biokominek możemy śmiało zaaranżować w stylistyce retro i obudowę z gips-kartonu obłożyć kaflami lub zakupić obudowę imitującą tradycyjny kominek.
Zamiast biokominka, może we wnętrzu zaaranżować jedynie atrapę kominka, sam portal kominkowy, który będzie stanowił ozdobę sam w sobie. Możemy również umieścić w nim wiele różnorodnych świeczek, a na nim zdjęcia najbliższych, zegar lub kwiatek w doniczce np. storczyk.
Fot. 9design.pl, półka kominkowa Kare Design
Poniżej można zobaczyć, jak łatwo rozpala się biokominek: do rynienki wlewamy biopaliwo, zamaczamy „pogrzebacz” w rynience z biopaliwem, który następnie podpalamy. Podpalony „pogrzebacz” zbliżamy do rynienki, by zapalić biokominek i się nie oparzyć. Nie ma nic prostszego!
Posiada ktoś może biokominek z Planiki lub wie coś więcej o tym producencie? Z tego co czytam są jednymi z lepszych w tej dziedzinie, ale proszę o opinie, chyba że polecacie inne firmy? Słyszałam jeszcze o EcoFire, którzy mają tańsze produkty. Interesuje mnie coś w tym rodzaju http://wjakwnetrze.pl/?attachment_id=2312
Planika ma elektroniczne zabezpieczenia. Ale biokominiki w różnych cenach można kupić np.na stronie kratki.pl.
Bio kominki są naprawdę bardzo eleganckie i pasują właściwie do każdego pięknego wnętrza, a jaki dają urokliwy efekt ;-)
Zgadzamy się, bardzo lubimy biokominki
Instrukcja zapalania bardzo obrazowo pokazana. Cieszymy się, że się przydaje :)
Tak, bardzo przydatna :)