Jeśli mamy mały balkon, meble dobierzmy do naszych potrzeb, ulubionego stylu, ale pamiętajmy o rozmiarach mebli. Dziś radzimy, jak urządzić mały balkon.
Meble na mały balkon
Na mały balkon wybierzmy:
- Małe meble, które można szybko złożyć (meble sztaplowane lub składane) i łatwo przechować.
- Meble ażurowe, aby nie przytłaczały wizualnie.
- Na bardzo mały balkon proponujemy stolik-tacę lub blat zawieszany na balustradę balkonu, który może pełnić rolę stoliczka czy blatu roboczego dla uprawianych ziół. Pamiętajmy, że obłe kształty blatów są bardziej przyjazne np. zaokrąglone rogi – obijamy się o nie mniej niż o te kanciaste.
- Do małej przestrzeni lepiej wybrać stoliki w kształcie prostokąta, kwadratu, bądź trójkąta, dostawiając je do ściany czy rogu, najlepiej wykorzystamy przestrzeń.
Fot. IKEA, Mälarö – małe, składane, ażurowe meble
Na podłodze w zależności od budżetu, upodobań i stylu zostawmy terakotę, albo połóżmy deski/ mozaikę z drewna, kopozytu lub tworzywa sztucznego, które ocieplą balkon. Możemy też na podłodze przewidzieć sztuczną trawę, uzyskamy ciepły i oryginalny efekt tanim sposobem. Ciepła podłoga jest ważna, gdy w domu mamy małe dziecko.
Fot. Castorama – małe, składane, ażurowe meble
Wykorzystajmy zapomnianą przestrzeń w narożnikach przy pomocy trzypoziomowego stojaka na rośliny lub trójkątnego stolika. Stosując składane blaty, zyskujemy miejsce na inne rzeczy, gdy zmieniają się nasze potrzeby.
Fot. IKEA – Askholmen, stolik dostawiany do ściany i narożna półka
Fot. Tchibo: Składany blat stołu
Fot. Tchibo: Składany blat przytwierdzany do barierki
Fot. Tchibo: stolik-taca
Fot. Castorama – meble składane i ażurowe
Na małym balkonie nie może zabraknąć mebli wielofunkcyjnych takich jak ława ze stolikiem czy skrzynia, w której możemy pomieścić niezbędne narzędzia czy akcesoria i zrobić niej dodatkowe siedzisko czy stolik. Taką skrzynię balkonową możemy zrobić sami np. ze skrzynek na warzywa.
Fot. Tchibo – wielofunkcyjne meble
Fot. IKEA – skrzynia, wielofunkcyjny mebel
Powieśmy rośliny na barierce, ścianach lub pod sufitem w kupionych doniczkach lub stwórz je sam z naczyń kuchennych np. słoika czy durszlaka. Zawieszenie roślin, to kolejny sposób na zaoszczędzenie miejsca.
Fot. IKEA – wiszące rośliny oszczędzają miejsce
Jeśli mamy nasłoneczniony mały balkon wcale nie musimy rezygnować z parasola. Nie trzeba zajmować parasolem więcej miejsca, niż to naprawdę konieczne. Naszą uwagę zwrócił parasol IKEA, który jest o połowę mniejszy, ale doskonale chroni przed słońcem – to idealne rozwiązanie na bardzo mały balkon.
Fot. IKEA – parasol z połową podstawy Bramsön, w sma raz na mały balkon
Fot. Tchibo – mniejszy parasol
Mały ogrodnik
Nawet na małym balkonie nie musimy rezygnować z uprawy ziół. Zróbmy to w małych doniczkach, w mini-szklarni czy na grządce pionowej. Taka uprawa nie dość, że praktyczna i zdrowa, to będzie dodatkową ozdobą balkonu. Wybierając rośliny na balkon dobierzmy je do stopnia jego nasłonecznienia, ułatwimy sobie tym pielęgnację – sprzedawcy w sklepie z pewnością pomogą nam w wyborze.
Fot. IKEA: mini-szklarnia
Fot. Tchibo: od lewej – pionowa grządka, szklarnia balkonowa i mini-szklarnia
Wybrane kwiaty i zioła odstraszają niektóre owady. Jeśli wieczorem dokuczają nam komary, posadźmy w donicach: Plectranthus (zwany komarzycą, roślina pnąca), albo Kocimiętkę (bylina osiągająca do 35-40 cm wysokości), Mirt (dekoracyjna i wiecznie zielona), bazylia (odstrasza komary. Jeżeli chcemy by balkon był zielony cały rok, posadźmy rośliny zimozielone (np. bluszcz pospolity, krzewy iglaste).
Fot. Tchibo – zioła w małych doniczkach, jeśli chcesz zaoszczędzić dodatkowe miejsce, powieś je!
A tym, którzy poszukują inspiracji balkonowych, pokazujemy jak taki sam, niezbyt duży balkon zaaranżowali uczestnicy „Bitwy o Dom” 2013/2014. Pokazujemy te projekty, które nam się najbardziej spodobały i które były funkcjonalne. Ponadto odsyłamy Was do innych naszych innych artykułów nt. aranżacji balkonu.
- Balkon tradycyjny i ekologiczny
Fot. „Bitwa o Dom” TVN – projekt Joanny i Dimy – balkon z huśtawką
Fot. „Bitwa o Dom” TVN – projekt Karoliny Barańskiej i Mieszka Wiśniewskiego – balkon z bio-kominkiem
- Balkon nowoczesny i funkcjonalny
Fot. „Bitwa o Dom” TVN – projekt Kornelii i Oli – balkon intymny
Fot. „Bitwa o Dom” TVN – projekt Łukasza Durajskiego – balkon minimalistyczny z piecykiem gazowym
fajny post akurat jestem na etapie urządzania „małego balkonu ” i dlatego myślę, że zdjęcia z grodu bądź tarasu są nie na temat !!!! Mały balkon to mały, myślałam że znajdę tu rady z życia wzięte….
Porady są w tekście :), jeśli zamieszczamy zdjęcia większego balkonu lub mebla w ogrodzie to tylko dlatego, że chcemy pokazać właściwoości danego mebla, a nie mamy innego zdjęcia. Nie oznacza to, że dane rozwiązanie nie nadaje się do mniejszej przestrzeni :).
fajny post i ciekawe porady, z pewnością wykorzystam je przy planowaniu i urządzaniu mojego balkoniku. Meble kupię chyba przez internet i już kilka pozycji mam na oku.
Cieszymy, że post się przydał i trzymamy kciuki za funkcjonalny i ładny balkon :).
Największym problemem naszych balkonów jest brak w sprzedaży mebli na przechowywanie różnych mało estetycznych przedmiotów, na które nie ma miejsca w mieszkaniu i które wystawia się na balkon ( np. MOP-a). Od dawna szukam lekkiej, niewielkiej zamykanej ławy odpornej na czynniki atmosferyczne. Oferta IKEA jest smieszna, ponieważ radza na zime schować ławę. Gdzie?
Naszym zdaniem nie trzeba chować takich skrzyń na zimę, zwłaszcza jeśli stoją na balkonie częściowo osłoniętym. Wystarczy po zimie, przed sezonem zabezpieczyć trzeba ją impregnatem so drewna. Ja mam takie skrzynie samodzielne zrobione ze skrzynek na owoce i stoją kolejne zimy, oczywiście przechowując różne mało atrakcyjne rzeczy.A odnośnie mopa, wiadra, szczotki to lepiej odpowiednio wcześnie przygotować zabudowę w przedpokoju, łazience i kuchni.
Aranżacja małego balkonu należy do ciężkich zadań. Dodatkowo mój balkon pełni funkcję gospodarcza. Robiac remont największym problemem było znalezienie sposobu na przechowywanie np. mopa, czy prania, przy jednoczesnym zachowaniu minimalizmu.