Geometria we wnętrzach powraca, pojawiając się w najróżniejszych abstrakcyjnych kombinacjach. Takie figury jak trójkąt, prostokąt czy romb możemy podziwiać – zarówno w trójwymiarowych wersjach mebli, jak również jako lampy, stoliki czy dodatki.
Fot. Le Pukka, Polygon marki Kvadra
Geometria we wnętrzach - TRÓJKĄT
Światowi projektanci zafascynowani są formą trójkąta. Na bazie tej figury powstają krzesła, fotele czy wymyślne stoliki kawowe. Za jeden z przykładów może posłużyć studio projektowe NumenForUse, projektujące dla chorwackiej marki Kvadra. Ich zamiłowanie do trójkątów zaowocowało powstaniem fotela Polygon. Design siedziska oparty jest na wielu trójkątach, które pod wpływem zmiany kąta widzenia nabierają nowych, zaskakujących kształtów, przybierając formy wielokątów. Fotel tak spodobał się znawcom designu, że projekt ten został odznaczony prestiżowym tytułem Interior Innovation Award 2014.
Fot. Le Pukka, Polygon marki Kvadra
Trójkąt posłużył również za bazę projektu fotela i sofy 3angle. Wygodne siedziska z linii 3angle przenoszą inną perspektywę na konwencjonalną wersję sofy i fotela. Ich geometryczne kształty nadają meblowi niemal krystalicznej formy. Zarówno fotel jak i sofa otulają siedzącego – można w nich wygodnie posiedzieć jak i komfortowo się zdrzemnąć.
Fot. Le Pukka, 3angle marki Kvadra
Trójkąty to często również element przewodni w projektach oświetlenia czy trójwymiarowych mebli. Ciekawa, trójwymiarowa forma plafonu czy abażuru może dodatkowo wzbogacić wnętrze. Pamiętajmy, że trójwymiarowe powierzchnie mebli czy dodatków odbijają światło, które na nie pada, dzięki czemu można uzyskać dodatkowo oryginalny efekt wizualny.
Fot. Le Pukka, Stone
Fot. Le Pukka. Prisma
Geometria we wnętrzach - KWADRAT
Kwadratem zainspirowała się jedna z polskich marek – FewChairs. W jednej najnowszych kolekcji pojawiają się geometryczne meble z serii Bricks, w skład której wchodzi stolik kawowy oraz półki stojące lub wiszące. Meble o prostej, przejrzystej formie, dopracowane w najmniejszym szczególe, pokryte fornirem z elementami lakierowanego na błysk lub mat MDF’u – wszystkie kwadratowe i bardzo minimalistyczne - to typowa geometria we wnętrzach.
Fot. Le Pukka, Bricks
Kwadrat i protoskąt najczęściej możemy spotkać w łazienkach, gdyż to podstawowa forma płytek ceramicznych i mebli.
- W naszym projekcie SQUARE, wybrałyśmy płytki z wzorem kwadratu o zaokrąglonych rogach. Pod tym kątem dobierałyśmy umywalkę i deszczownicę o podobnych kształtach.
Fot. PAVO DESIGN, projekt SQUARE
Lampy mogą składać się z różnych form. Łącząc w sobie elementy kwadratu czy zbliżonych kształtów, tworzą oryginalną i nowoczesną geometrię.
Fot. Le Pukka, Diox
Fot. Le Pukka, Abstract
Geometria we wnętrzach - KOŁO
Koło to najbardziej łagodna forma geometryczna, którą możemy odnaleźć np. w kształcie zegarów, lamp, czy białego montażu.
Fot. Le Pukka
Fot. Le Pukka, Leff Amsterdam
Fot. Le Pukka, Bubble
Geometria we wnętrzach - WIELOKĄTY
Tutaj za idealny przykład posłużyć może Sofa Segment. Na pierwszy rzut oka widać połączone ze sobą wielokąty. Projekt natomiast nawiązuje formą do cyfr, jakie znamy z elektronicznych zegarków czy kalkulatorów sprzed lat. Sofa skonstruowana została w taki sposób, aby można ją było dowolnie modyfikować i dostosowywać we wnętrzu wedle potrzeb użytkowników.
Fot. Le Pukka, Segment
Geometria we wnętrzach - PROSTOKĄT
Jeden z najważniejszych mebli w naszych domach ma kształt prostokąta. Dla wielu osób sofa to nie tylko miejsce odpoczynku oraz relaksu, to również jeden z większych i ważniejszych elementów wystroju pokoju dziennego. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli jak np. sofy minimalistyczne w intensywnych kolorach lub na ciekawych podstawach.
Sofa to mebel bardzo często eksploatowany w naszych domach – lubimy na nich spać, wypoczywać, czytać książki czy grać w gry. Spędzamy na nich czas po męczącym dniu w pracy lub przy posiedzeniach ze znajomymi w weekendy. Jedną z firm proponującą zarówno sofy klasyczne, jak i o odważnych stworzenia zagłówka - jest chorwacka marka Kvadra. Specjalizuje się w produkcji sof modułowych, których składowe można wybrać samemu i dostosować do swoich potrzeb. Taka sofa, w zależności od potrzeb, może być dużym narożnikiem, albo sofą z jednym lub dwoma fotelami.
Fot. Le Pukka, Easy
Na uwagę zasługują sofy o nietypowych formach. Sofa z funkcją spania Pil-low to projekt w specyficzny sposób łączący role siedziska, oparcia oraz poduszki, która przyjmuje tu dwie funkcje – w pozycji siedzącej, poprawia ergonomię, natomiast w pozycji do spania, staje się częścią materaca. Standardowe poduszki dekoracyjne nie są więc już potrzebne. Innowacyjny system rozkładania zaprojektowano tak, by przekształcenie sofy w łóżko wymagało użycia tylko jednej ręki.
Fot. Le Pukka, Pil-low
Sofa Revolve to wielofunkcyjna sofa, która pozwoli nie tylko wygodnie siedzieć, ale i dobrze się wyspać. Ten model sofy stanowić może główny punkt w pomieszczeniu, a delikatny ruch oparcia o 180 stopni zmienia sofę w wygodne łóżko Projekt Revolve został wyróżniony prestiżową nagrodą RED DOT 2012, przyznawaną nie tylko za design, ale również funkcjonalność i jakość wykonania.
Fot. Le Pukka, Revolve
Prostokąty to również nasze ulubione kształty we wnętrzach. W zaprojektowanej przez nas męskiej kawalerce pojawiają się one w postaci m.in. pasów na ścianie, w kształcie biokominka, kubicznych półkach, czy stoliku kawowym.
Fot. PAVO DESIGN, projekt BLUE
- Z kolei w łazience – zastosowałyśmy nie tylko prostokątne płytki, ale kwadratową mozaikę, lampki oraz szafki, a także okrągłą umywalkę oraz obłą miskę WC, które miały złagodzić ostre kształty.
Fot. PAVO DESIGN, projekt BLUE
Ja bardzo cieszę się z tego, że geometria powraca do wnętrz, ponieważ dzięki takim bryłom można zrobić naprawdę piękne i funkcjonalne wnętrze.
Tak, w takim wnętrzu wystarczą oszczędne kolory, a efekt będą robić geometryczne kształty w meblach, oświetleniu czy innych dodatkach. To również dobra propozycja do męskich lub neutralnych wnętrz.
Geometria jest ponadczasowa, widać to nie tylko w aranżacjach wnętrz. Jak widać figury idealnie pasują to wnętrz wystarczy jedynie mieć pomysł:)
To prawda, poza tym geometria to z jednej strony subtelny i eleganacki pomysł na wnętrze, który również jest wyrazisty i nowoczesny.