Ludowe motywy nadają wnętrzu koloru, energii i wyrazistości. Na wnętrza inspirowane folklorem i tradycją stawiają bardzo chętnie amatorzy antyków i wnętrz retro. Ale czy tylko? Nie! Wnętrza folkowe i inspirowane tradycją możemy urządzić zarówno w stylu wiejskiej izby, dworkowym, jak i etnic chic. Ta ostatnia propozycja, to coś dla miłośników wnętrz nowoczesnych, ale nie pozbawionych korzeni i wyrazistości.
Styl dworkowy, czyli wnętrza inspirowane tradycją
Styl dworkowy nawiązuje do uznawanego za symbol polskości, ducha szlacheckiego dworu z kolumnowym portykiem (przełom XIX i XX w.). To tak na prawdę jedyna propozycja stylu narodowego, która została przyjęta w Polsce i do dziś jest atrakcyjna. To styl przeznaczony dla miłośników tradycji i przytulnych, swojskich wnętrz.
Fot. Lubelskie.pl/ e-aranzacje.pl
Styl dworkowy związany był z polską wsią, dlatego powinny być w nim obecne również elementy rustykalne. Kluczem do sukcesu będą:
- Klasyczne, ciężkie ciemno-drewniane meble, najlepiej antyki ale w różnych stylach, tak jak te zbierane od pokoleń,
- Nieco zużyte meble i tkaniny (zasłony, dywany, tapicerka itp.), tkaniny w kwiaty, również tapety oraz grube zasłony. Firmany, obrusy i serwetki z tradycyjnej koronki.
- Kolory to biel, zgaszona czerwień, amarant i zieleń.
- Drewno nie tylko na podłogach, ale na ścianach lub sufitach, zwłaszcza drewniane belki pod sufitem.
- Biblioteczka, biurko, sekretarzyk to ważne elementy takiego wnętrza.
- Na ścianach powinny wisieć obrazy i pamiątki rodzinne.
- We wnętrzu nie powinno zabraknąć zastawy stołowej, dzbanków, wazonów i świeczników, metalowych kufli i innych naczyń.
- Oświetlenie powinno przypominać stare lampy.
- Ważnym elementem wnętrza będą piece albo kominki, zbudowane z tradycyjnych kafli o reliefowym wzorze.
Fot. Ikea, seria ÅKERKULLA
Oczywiście takim stylem możemy się jedynie inspirować, by nadać wnętrzu charakter, ale nie zamienić go w muzeum. W takim przypadku zwróćmy uwagę przede wszystkim na masywne, ciemno – drewniane meble i kwieciste tapety jak na zdjęciach poniżej.
Fot. Fototapeta4u.p – Classic Rose
Fot. Fototapeta4u.pl – Vintage Flower Pattern
Fot. Fototapeta4u.pl – Floral Decorative Pattern
Fot. Fototapeta4u.pl – Traditional Paper
Wiejska chata, czyli wnętrza inspirowane folklorem i tradycją
Jeżeli od wyniosłego klimatu bardziej cenicie sobie atmosferę wsi i wnętrza folkowe wybierzcie proste drewniane meble: stół, ława, taboret, tapety i akcesoria z folkowymi wzorami, a także gliniane donice. W prawdziwej ludowej stylizacji nie powinno zabraknąć dużego, masywnego drewnianego stołu oraz poduszek, czy obrusu w pasy lub kwieciste wzory ludowe.
Fot. Fototapeta4u.pl – Polish Etnic Pattern
New folk, czyli wnętrza inspirowane folklorem
Nowoczesne stylizacje wnętrz połączone z ludowymi dodatkami bardzo dobrze ze sobą współgrają. Folkowe wzory ocieplą nowoczesne wnętrze. Aby wzory ludowe pasowały do nowoczesnego wnętrza wybierzmy te inspirowane folkiem, ale przetworzone. W nowoczesnych wnętrzach wzór folkowy powinien być wyrazistym dodatkiem, nie przeładujmy nim wnętrza.
Fot. Fototapeta4u.pl – Hand Draw Flower
Wnętrza inspirowane folklorem - dodatki w stylu new folk:
Fot. Pakamera: od gory od lewej – 1. poduszka AT Design, 2. bieżnik multistripe, 3. folkowy drops siedzisko, 4. obrazek Great Spirit Little Horse Art Papercutout, 5. poduszki AT Design
W takim wnętrzu bardzo dobrze sprawdzi się etno, które inspiruje się kulturami ze wszystkich stron świata. Zawierają się w nim elementy: ludowe, rustykalne, orientalne, czy safari. Etnic chic to:
- Kolor czerwony silnie związany z ludowością,
- Przetworzone i uproszczone, powtórzone wzory na tapetach i tkaninach,
- Elementy z wycinanek, czy dzierganych haftów zastosowane np. w meblach – tak jak na zdjęciu poniżej w fotelu,
- Drewniane podłogi, zwłaszcza proste długie i bielone deski to świetne tło dla stylu etno,
- Proste drewniane meble malowane na mocne kolory w odróżnieniu od naturalnego drewna pierwowzoru,
- Ozdobne poduszki z nowoczesnym wzorem inspirowane folkiem będą stanowić kropkę nad „i”.
Fot. westwing.pl
Połączmy meble na wskroś współczesne np. szklane czy z pleksi, z typowo tradycyjnymi. Uzyskamy wówczas świeży efekt i unikniemy skojarzeń ze skansenem. Takie motywy świetnie odnajdą się zarówno na tle białych ścian, jak i cegły, czy drewna. Dekoracje wnętrz z ludowym motywem mogą znaleźć się na meblach, poduszkach, zasłonach i ścianach.
Fot. Murator
Bardzo dobrze ten styl obrazują wnętrza skandynawskie, czerpiące z folkloru. Dobrym przykładem w nowoczesnym, prostym i ciepłym wydaniu są wybrane kolekcje sieciowej marki IKEA.
Folklor znowu na czasie – widać to w nowych aranżacjach wnętrz. Mi bardzo sie podoba, szczególnie jeśli motywy są delikatne, nienachalne.
Folkowe klimaty zawsze będą miały swoich miłośników, my lubimy te w wersji nowoczesnej
Tak, tak i jeszcze raz tak. Popieram w pełni AnnęS. :) Jednak chyba urządzenie takiego wnętrza nie jest zbyt tanie… I to ból, bo sama bym chciała zamieszkać w takim miejscu…
Niezupełnie, można wprowadzić kilka poduszek, zasłony i naklejki folklorystyczne na meble lub ścianę i przemalować wybrane meble i gotowe!
Ciekawe zdjęcia z porfolio