Na świąteczną atmosferę składa się wiele elementów: nastrój domowników, radosne oczekiwanie w gronie najbliższych czy też zapach choinki i przypraw korzennych unoszący się w mieszkaniu. Wszystko to zasługuje na wyjątkową oprawę. Prostym przepisem na odświętną aranżację mieszkania są tkaniny: na stole, na krzesłach i w oknach.
Fot. dekoria.pl, tkaniny świąteczne „Christmas”
Fot. Tchibo: biało-czerwono-zielone świąteczne dekoracje
Symbolem zbliżających się świąt jest choinka, bez której ciężko wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Ubrana w bombki, ozdobne łańcuchy i drobne światełka, lśni od różnorodnych dekoracji. Jednak to nie ona musi być gwiazdą wigilijnej kolacji.
W centrum uwagi możemy postawić:
- Choinkę – wówczas stół nakryjmy białym obrusem i jednokolorową zastawą – najlepiej kolorystycznie dobraną do kolorów dominujących w dekoracji choinki.
- Stół – wówczas połóżmy na nim wyrazisty obrus z motywami świątecznymi – np. nawiązujące do skandynawskiego designu. Dodatkowo nasze zwykłe krzesła możemy przykryć odświętnymi pokrowcami oraz zawiesić w oknie świąteczne zasłony. Jeżeli zdecydujecie się na wyrazisty obrus, naczynia wybierzcie jednokolorowe.
Fot. dekoria.pl, tkaniny świąteczne „Christmas” w skandynawskiej stylistyce
Fot. Empik: biało-czerwone świąteczne dekoracje
Gdy centralnym punktem w mieszkaniu staje się świąteczny stół, powinien zapraszać do siebie nie tylko wybornym aromatem, ale i gustowną dekoracją.
- Przede wszystkim zadbajmy o to, by stół i krzesła ustawić w miejscu, które umożliwia gościom swobodne dotarcie do niego.
- Dekoracja stołu nie powinna przesłaniać naczyń z jedzeniem, co nie oznacza, że ma być na nim pusto.
- Na początek połóżmy obrus – koniecznie wyprasowany i dobrany do rozmiaru mebla. Może być biały lub w innym kolorze dobranym do wystroju pomieszczenia lub na tyle wyrazisty, że to do niego zostaną dopasowane pozostałe dekoracje świąteczne. Następnie dobierzmy zastawę oraz serwetki. Ceramika powinna być elegancka, w końcu jest to jedna z najważniejszych kolacji w roku – bez wzoru, gdy mamy wzorzysty obrus, ewentualnie z wzorem gdy położymy biały obrus.
- Talerze stawiamy w kolejności podawanych potraw. Jeżeli zaczynamy od przystawki, to mały talerz powinien znaleźć się na dużym płaskim. Kieliszki zawsze stoją po prawej stronie nakrycia, nad sztućcami. Te z kolei rozkładamy po obu stronach talerza w kolejności, w której będą używane.
- Na koniec dodajmy drobne dodatki: świeczniki, ozdobne półmiski i patery. Chcąc zachować tę wyjątkową atmosferę na dłużej, nie ograniczajmy się wyłącznie do dekoracji stołu. Na okres świąt możemy zawiesić ozdobne zasłony, rolety czy też wymienić poszewki na poduszki.
- Możemy się zdecydować na tradycyjną kolorystykę świąt: czerwono-zieloną, biało-czerwoną lub bardziej elegancką złotą lub srebrną. Ale nie jest to jedyne rozwiązanie, tak naprawdę możemy wybrać nasz ulubiony kolor, bądźmy tylko konsekwentni w dobieraniu dodatków. Zobaczcie jak udana może być świąteczna kolorystyka: biało-turkusowo-szara czy szaro-brązowa.
Fot. dekoria.pl, tkaniny świąteczne „Christmas” w skandynawskiej stylistyce w kolorze turkusowym
Równie udana może być spokojniejsza aranżacja świąteczna w kolorach szaro-brązowych, którą możemy również połączyć ją z turkusowymi dodatkami.
Fot. dekoria.pl, tkaniny świąteczne „Christmas” w skandynawskiej stylistyce w kolorze szaro-beżowym
Udaną dekoracją nie tylko na święta jest fototapeta lub naklejka z wciąż modnym motywem jelenia.
Fot. Big-Trix, świąteczne aranżacje: fototapeta z modnym motywem jelenia
Śliczne aranżacje świąteczne :)
Sama planuję zupełnie zmienić wygląd wnętrza na Święta. Znalazłam właśnie tkaniny świąteczne, które wpadły w mój gust.
Pozdrawiam ciepło w te chłodne dni!
Kamila