Dobrze skrojony garnitur czy mała czarna to elementy garderoby, które nigdy nie wyjdą z mody. Także w architekturze wnętrz istnieją rozwiązania, na które zawsze warto postawić, mimo zmieniających się trendów. Są to ponadczasowa biel i drewno – z obu tych elementów korzysta romantyczny styl shabby chic. Shabby chic, czyli romantyczny styl to styl idealny dla miłośniczek klimatów retro i vintage – styl bardzo „kobiecy” i nieco rustykalny. Wnętrza w tym stylu są przytulne, charakterystyczne dla wiejskiej posiadłości tzw. Cottage Style.
Geneza chabby chic
Za matkę shabby chic uważa się stylistkę Rachel Ashwell, która napisała książkę pod tym tytułem, pod koniec lat 80-tych otworzyła ona sklep ze stylowymi meblami i dodatkami, które wyszukiwała na pchlich targach i giełdach staroci, obecnie prowadzi również swój blog.
Ten styl inspirowany śródziemnomorską kulturą Prowansji Toskanii i Grecji stał się bardzo popularny w latach 90 w Stanach Zjednoczonych.
Fot. Blog Rachel Ashwell
Shabby znaczy stary, obdarty, podniszczony, a Chic- szyk. Główny punkt tego stylu to dekoracja starymi, podniszczonymi przedmiotami, zestawionymi z meblami nowymi. Gdy nie mamy starych przedmiotów, dopuszcza się sztuczne ich postarzanie. Shabby Chic to specjalna technika malowania, polegająca na kładzeniu kilku warstw w taki sposób, by spodnie warstwy farby były widoczne spod przecierki i wyglądały na starą, łuszczącą się powierzchnię. Efekt zniszczenia uzyskujemy poprzez nanoszenie na metal patyny, dzięki obcieraniu przedmiotów oraz wyrabianiu w nich ubytków.
Fot. Lotari
Fot. Blog Rachel Ashwell
Główne wyznaczniki stylu shabby chic
- Podstawową bazą kolorystyczną stylu shabby chic jest biel, przecierane drewno, często uzupełniane pudrowym różem, błękitem, szarościami, żółtym i bieżami.
- W zaaranżowanych w ten sposób wnętrzach nie może zabraknąć starych lub celowo postarzanych mebli.
- Nieodzowne w tym stylu są metalowe elementy wystroju wnętrz takie jak łóżko, czy krzesła w kolorze białym oraz klatki dla ptaków w roli żyrandoli, czy świeczników, albo też wiaderka i dzbanki w roli doniczek.
- Ogromne znaczenie we wnętrzach shabby chic mają dodatki: figurki, ramki, zegary, drewniane pudełeczka – słowem bibeloty.
- Aby jednak uniknąć wrażenia nagromadzenia we wnętrzu zbyt wielu bibelotów, warto postawić na kilka zdecydowanych elementów, na przykład w postaci tkanin lub tapicerowanych mebli. W tej roli świetnie sprawdzą się poduszki z kolekcji Shabby Chic marki Lotari. Tkanina w różyczki uzupełniona zieloną lub niebieską kratką – to oprócz starych koronek i haftów obowiązkowy element dekoracyjny tego stylu – doda pomieszczeniom przytulności. Poduszki te pasują nie tylko do sypialni, ale także do salonu, a nawet kuchni.
- A na koniec nie zapomnijcie o ciętych kwiatach: różach, piwoniach czy lawendzie, tak jakbyście ścięły go ze swojego ogródka, nawet jeśli go nie macie :).
Dobierzmy równie „romantyczne” rolety, które oprócz ochrony przed nadmiernym nagrzaniem i nasłonecznieniem mieszkania doskonale spełnią także funkcję dekoracyjną. Drukowane na pastelowym tle różyczki idealnie wpasują się w klimat wnętrza i stworzą komplet z poduszkami, abażurami czy tapetami.
Romantyczne wnętrza utrzymane w delikatnej kolorystyce pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie i zapewnią doskonałe warunki do odpoczynku i relaksu Shabby chic to elegancja w starym stylu, która pasuje do niemal każdego pomieszczenia w domu. Ten styl możemy śmiało zastosować zarówno w sypialni, pokoju dziecka, czy w salonie połączonym z aneksem kuchennym np. w domu na peryferiach miasta.
Fot. Blog Rachel Ashwell
Zadaniem dodatków w stylu shabby chic jest sprawienie, aby pomieszczenie stało się przytulne, komfortowe i romantyczne. Idealne będą zatem ozdoby:
- w kolorze białym, w odcieniach pudrowego różu, błękitu czy jasnej zieleni;
- przewodni motyw dekoracyjny powinny stanowić kwiaty (zwłaszcza róże), motyle, jak również koronki czy haft;
- we wnętrzu nie może też zabraknąć różnorodnych bibelotów: obrazków, zdjęć, ozdobnych figurek oraz świec.
Fot. home&you
Dywaniki shabby chic
Szukasz dywanika, który sprawdzi się na podłodze w aranżacji w stylu shabby chic? Powinny być inspirowane tradycyjnymi francuskimi dywanami z XVIII wieku. Te były wykonywane w Aubusson i Felletin m.in. z myślą o rezydencjach królewskich. Każdy został ozdobiony motywem kwiatu lotosu – symbolu szczęścia. Taki dywanik sprawi, że w domowym wnętrzu zapanuje pozytywna aura.
Fot. Westwing
Auto-diagnoza: uzależnienie. Używka: shabby chic. Lekarstwo: W jak Wnętrze. Proszę o więcej :)
Postaramy się sprostać tym prośbom :)
Uwaga! W ofercie Home&You pojawiły się dodatki w stylu Shaby Chic
Cóż, zostaje więc pójść do tego Home&You. Bo tak naprawdę w mało którym sklepie można spotkać rozbudowaną ofertę w stylu shabby chic. :( A to szkoda, bardzo szkoda…
Nie tylko w H&Y. Jest wiele sklepów internetowych, które sprzedają akcesoria w stylu shabby chic.
Przecudnie wyglądają stare meble, sama mam u siebie w domu właśnie pomalowaną „schedę” po babci, obecnie jeszcze nie wygląda jakoś szczególnie dobrze, jednak mam pomysł, aby świeżo naniesiony lakier postarzyć :D
Życzymy zatem powodzenia!
Proszę się potem pochwalić zdjęciami z realizacji :)
Jesteśmy za samodzielnym zmienianiem mebli i za up-cyklingiem. Trzymamy kciuki za majsterkowiczów!