Najważniejsze by projektując pokój dziecięcy pamiętać o tym, że powinien on pełnić kilka funkcji, czyli powinien być:
- Sypialnią,
- Bawialnią i pokojem dziennym,
- Pokojem do pracy, jeśli dziecko uczęszcza do szkoły,
- Musi również zawierać miejsce do przechowywania ubrań, zabawek i pomocy szkolnych.
W pokoju dziecięcym warto zadbać o:
- Cicho domykające się meble,
- Nastrojowe przyciemnione światło lub światło dyżurne, przy którym dziecko będzie mogło zasnąć,
- Lampę sufitową z pełnym kloszem od spodu, by nie oślepiało leżącego na znak dziecka,
- Zabawki stymulujące rozwój dziecka (np. „karuzela” nad łóżkiem dla niemowlaka),
- Miękki dywan z matą antypoślizgową, by chroniło dziecko od zimnej podłogi, łagodziło upadki i stanowiło stabilne podłoże,
- Wygodny fotel do karmienia lub czytania bajek dziecku – najwygodniejszy będzie ten z podłokietnikami, a idealny uszak, w którym można się zdrzemnąć.
Fot. „M jak mieszkanie”, projekt wnętrza PAVO DESIGN www.pavodesign.pl
Gdy zadbaliśmy już o stronę funkcjonalną pokoju, warto przemyśleć stylistykę wnętrza. Mamy dwa rozwiązania, urządzić pokój:
- Neutralnie i zadbać o dodanie dziecięcych akcentów,
- W stylistyce czysto dziecięcej.
Po pierwsze każdy rodzic musi sobie odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest mu bliższe, po drugie jakie plany wiąże w najbliższym czasie z tym wnętrzem, a po trzecie, czy będzie to pokój wspólny z drugim dzieckiem. Warto sobie również odpowiedzieć na pytanie, jak często jesteśmy gotowi zmieniać wystrój wnętrza, a zwłaszcza mebli, by nadążyć za rozwojem fizycznym naszej pociechy oraz za zmieniającym się gustem.
Ze względów praktycznych oraz naszych upodobań stylistycznych preferujemy rozwiązanie numer jeden, czyli neutralną bazę. Poniżej prezentujemy taki właśnie przykład aranżacyjny.
Balloon. Połączenie brązów i niebieskości to dobre zestawienie kolorystyczne zarówno dla dzieci w różnym wieku, jak i dla dorosłych. Głównym akcentem dziecięcym we wnętrzu są lampy w kształcie baloników: lampa sufitowa i dwa kinkiety. To one zbudowały oryginalne, klimatyczne i dziecięce wnętrze. W projekcie wykorzystano część mebelków posiadanych przez właścicieli: łóżeczko dla dziecka oraz komodę. Dokupiono stoliczek i designerskie, praktyczne krzesło Flux w wersji dla juniorów (można je złożyć) oraz fotel dla mamy, a także tkaniny i poduszki. Na jednej ścianie położono tapetę w pasy, łączącą w sobie wszystkie kolory wnętrza: niebieski, brąz, beż i biel.
Fot. „M jak mieszkanie”, projekt wnętrza PAVO DESIGN www.pavodesign.pl
Urządź pokój pod kątem zmieniających się potrzeb. Przez pierwsze miesiące warto kącik dla dziecka urządzić w swojej sypialni, będzie to wygodniejsze dla karmiącej mamy. Jeśli nie mamy dużego mieszkania i nie możemy sobie pozwolić, by każde z dzieci miało swój pokój urządźmy dla nich wspólny pokój pamiętając i ich czasem różnych potrzebach. Zanim pojawi się na świecie drugie dziecko, sypialnię rodziców urządźmy w większym pokoju. Gdy drugie dziecko nieco podrośnie urządźmy pokój dla dzieci w większym pokoju, a dla siebie na sypialnię wybierzmy mniejszy pokój, pamiętając o tym, że dziecięcy pokój pełni więcej funkcji, a więc dzieciom będzie potrzebna większa przestrzeń.
Takie właśnie rozwiązanie zaproponowałyśmy rodzicom, którzy oczekiwali na pierwsze dziecko. Pierwotnie zamierzali od razu zająć mniejszy pokój na swoją sypialnię, ale w niej nie byłoby już miejsca dla noworodka. Dlatego zaprojektowałyśmy podwójne urządzenia pokoi: nim na świecie nie pojawi się drugie dziecko, urządzenie sypialni rodziców zaproponowałyśmy w większym pokoju, razem z kącikiem dla niemowlaka. Po roku dziecko zajmie mniejszy pokój do czasu, aż na świecie nie pojawi się rodzeństwo lub dziecko nie pójdzie do szkoły. Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu biurka i oświetlenia: dla dziecka praworęcznego źródło światła powinno padać z lewej strony, a dla leworęcznego z prawej. Na ścianie możemy położyć tapetę, którą dzieci mogą kolorować (tak jakw naszym projekcie) lub przewidzieć tablicę lub farbę tablicową, by w jednym miejscu oddwały się twórczości.
Fot. PAVO DESIGN www.pavodesign.pl, projekt pokoju dziecięcego
Jeżeli wolimy stylistykę bardziej dziecięcą, warto wybrać mebelki, które “rosną” wraz z dzieckiem. Na rynku jest wiele mebli dziecięcych, ale niewiele jest mebelków ładnych. Naszym zdaniem na uwagę zasługują meble firm “Bellamy”, “Timoore” oraz “Pinio”. Poniżej prezentujemy serie, które nam osobiście się podobają.
W ofercie każdej z wymienionych firm znajdziemy zarówno wzornictwo dziecięce, nowoczesne, jak i bardziej klasyczne. Wśród kolekcji firmy “Timoore” znajdziemy odważne kolory. Mimo zakupu mebli dziecięcych wystrój pokoju wcale nie musi być dziecinny, a neutralny, nowoczesny klasyczny lub glamour.
- Wystrój pokoju neutralny i nowoczesny:
- Wystrój pokoju klasyczny i glamour:
- Wystrój pokoju w stylistyce dziecięcej:
Mam już parę mebli, teraz szukam jakiś fajnych wykładzin na których dziecko będzie mogło się fajnie bawić:)
Trzymamy kciuki! Proszę wybierać miękkie i włochate, a pod mniejsze dywaniki podkleić maty antypoślizgowe, żeby dziecko się na nich nie ślizgało i nie przewracało.
Bardzo oryginalne pomysły, ale chyba dla nieco odważniejszych? :)
Ale dlaczego? Naszym zdaniem to ciekawe propozycje, ale nie wymagające wielkiej odwagi.
Cieszę się, że w zestawieniu znalazły się meble marki TIMOORE bo ja jestem ich wielka fanka. Mam dwójkę dzieci i dwa pokoje urzadziłam wlasnie meblami tej marki i to sa meble naprawde godne polecania. niezawodna jakosc i nieziemski desgin :) Pozdrawiam
Nam też się one podobają :), fajne nowoczesne i energetyczne zarazem.