Jeśli czytaliście nasze wcześniejsze posty, to wiecie, że jesteśmy fankami recyklingu, upcyklingu i rozwiązań ekologicznych. O szklanych domach już dawno pisał Stefan Żeromski, a my dziś przybliżymy Wam domy przeszłości, czyli domy atywne.
Z olbrzymiej masy płynnej wyciąga się gotowe belki, tafle, kliny, zworniki, odlane, a raczej ulane według danego architektonicznego planu. Cały szklany parterowy dom, ze ścianami ściśle dopasowanymi z belek, które się składa na wieniec, a spaja w ciągu godziny, z podłogą, sufitem i dachem z tafel – oddaje nabywcy gotowe. (…) Gorąca woda w zimie idzie dokoła ścian, wewnątrz belek, obiegając każdy pokój. Pod sufitem pracują szklane wentylatory normujące pożądane ciepło i wprowadzające do wnętrza zawsze świeże powietrze. (…) Tymi samymi wewnętrznymi rurami idzie w lecie woda zimna obiegająca każdy pokój. Woda ochładza ściany (…). Tąż wodą zmywa się stale szklane podłogi (…).
Cytat za: „Przedwiośnie”, Stefan Żeromski, Czytelnik 1972
Właściwie wizja pisarza dawno się spełniła, teraz czas na współczesną wizję naszych przyszłych szklanych domów.
Wymogiem dla nowopowstałych budynków jest energooszczędność. Czy wiecie, że w wielu miejscach na świecie ludzie spędzają w zamkniętych pomieszczeniach około 90 proc. swojego czasu, a okazuje się, że warunki panujące w aż 30 proc. budynków mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Z kolei w krajach Unii Europejskiej budynki pochłaniają aż 40 proc. zużywanej energii!
Ciekawostką jest obecnie to, że powstają nie tylko domy energooszczędne, ale też takie, które produkują energię, czyli domy aktywne.
Fot. VELUX „Home for Life”
Domy przyszłości, czyli domy aktywne
Dobrym przykładem takiego energooszczędnego domu są domy stworzone przez firmę VELUX ®. Jest to projekt, w którym zaplanowano budowę sześciu domów modelowych, w pięciu europejskich krajach:
- Dostosowanych do klimatu kraju w jakim powstają;
- Jego stylu architektonicznego;
- Tradycji budowlanej;
- O wysokim poziomie architektonicznym i komfortowym wnętrzu;
- Produkujących więcej energii niż jej zużywają.
Fot. VELUX „Home for Life”
Po pierwsze celem projektu jest promowanie energooszczędnych rozwiązań. Po drugie firma VELUX testuje w nich swoje innowacyjne rozwiązania techniczne. Po ukończeniu budowy domy:
- Zostaną udostępnione zwiedzającym na okres 6 – 12 miesięcy – tak dzieje się już Austrii i Niemczech.
- Po tym czasie wprowadzą się do nich zwykłe rodziny, wówczas domy będą monitorowane w rzeczywistych warunkach – to ma już miejsce w Danii. Monitorowane jest zużycie energii oraz klimat we wnętrzu budynku podczas użytkowania domu.
Przetestowanie w naturalnym otoczeniu rozwiązań technicznych, w przyszłości pozwoli je zastosować na masową skalę.
Fot. VELUX „Home for Life”
Poznajcie szarą energię
Myśląc o wydajności energetycznej często bierzemy pod uwagę jedynie energię zużytą podczas korzystania z obiektu, czy urządzenia. Tymczasem, aby móc ją należycie ocenić, powinniśmy obliczyć, ile energii zużyto podczas budowy tego obiektu i ile jej zużyjemy podczas jego recyklingu lub utylizacji. Tak rozumianą energię nazywa się szarą energią (ang. grey energy, material energy, embodied energy).
Koncepcja Zrównoważonego Budownictwa VELUX zakłada obliczanie wydajności energetycznej budynków z uwzględnieniem również „szarej energii”). By budynki mogły pretendować do miana domów aktywnych, należy udokumentować ich zużycie energii oraz okres spłaty długu ekologicznego (ang. climate payback), czyli wyrównania różnicy między zużyciem energii, a jej produkcją w wyniku zastosowania odpowiedniej technologii i materiałów. Projekt opracowany przez firmę VELUX Model Home 2020 zakłada dodatni bilans energii w skali roku. Spłata długu ekologicznego możliwa będzie właśnie dzięki temu dodatniemu bilansowi i nastąpi po około 30 latach.
Fot. VELUX „Home for Life”
Fot. VELUX „LichtActiv”
Modelowe domy przyszłości
Ambicją twórców Model Home 2020 było stworzenie projektów harmonizujących ze stylem życia i potrzebami ludzi. Model Home 2020 odwołują się do zrównoważonego budownictwa i obejmują takie kraje jak:
- Danię – dom jednorodzinny Home for Life w Aarhus oraz budynek uniwersytecki Green Lighthouse w Kopenhadze;
- Austrię i Niemcy – Sunlighthouse i LichtActiv – otwarte już dla publiczności;
- Wielką Brytanię i Francję.
W pierwszym zeroemisyjnym budynku jednorodzinnym Sunlighthouse w Austrii, usytuowanym w leśnym, górskim terenie – wykorzystano:
- Spadzisty dach;
- Takie elementy architektoniczne jak okna, do zapewnienia maksimum światła dziennego oraz pozyskania energii słonecznej.
- Na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne zapewniające energię elektryczną;
- Ogrzewanie wody odbywa się w znacznej części za pomocą kolektorów słonecznych.
Z kolei LichtAktiv w Hamburgu w Niemczech jest przykładem energooszczędnej renowacji 50-letniego budynku w zabudowie bliźniaczej. Podczas modernizacji powierzchnię okien zwiększono trzykrotnie, z 18 m2 do 60 m2.
- Kolektory słoneczne zintegrowane z pompą ciepła, nie tylko podgrzewają ciepłą wodę użytkową, ale również zasilają system centralnego ogrzewania.
- Ogniwa fotowoltaiczne służą do produkcji energii elektrycznej;
- Zautomatyzowane okna i rolety umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury wnętrza bez stosowania energochłonnej klimatyzacji.
Fot. VELUX „LichtActiv”
Produkty VELUX w Model Home 2020
Strategiczne usytuowanie w budynkach modelowych okien, kolektorów, baterii słonecznych oraz kanałów wentylacyjnych sprawi, że słońce, światło dzienne oraz świeże powietrze zostaną zamienione na elektryczność, ciepło, naturalne oświetlenie i wentylację.
Fot. VELUX „Home for Life”
W budynkach Model Home 2020 użyto pięć podstawowych rodzajów produktów VELUX. Stosując je oddzielnie lub łącząc na wiele różnych sposobów możemy wpływać na równowagę energetyczną budynku:
- Okna połaciowe VELUX są źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego.
- Rolety zewnętrzne umożliwiają zredukowanie strat ciepła.
- Rolety wewnętrzne pozwalają na zredukowanie zjawiska przegrzewania pomieszczeń w lecie, a tym samym umożliwiają oszczędności energii elektrycznej potrzebnej do chłodzenia poddasza.
- Kolektory słoneczne VELUX służą do podgrzewania wody użytkowej, wspierania ogrzewania lub podgrzewania basenów kąpielowych.
- Zestawy izolacyjne – gwarantują izolację cieplną i przeciwwilgociową między oknem a konstrukcją dachu.
- Systemu zdalnej kontroli io-homecontrol® pozwala na istotne oszczędności energii. Zaprogramowane okna automatycznie otworzą się tylko w momencie odłączenia grzejników lub zostaną zasłonięte po zmierzchu roletami zewnętrznymi, aby zminimalizować potencjalne straty ciepła.
Bardziej szczegółowo z wymienionymi produktami można zapoznać się w tym miejscu Kliknij tutaj.
Fot. VELUX – rolety
Dlaczego 2020?
Nazwa projektu pochodzi od tzw. programu 3×20, w ramach którego państwa unijne do roku 2020 postanowiły:
- Zredukować emisję gazów cieplarnianych – o 20 proc.;
- Zwiększyć efektywność wykorzystania energii – także o 20 proc.;
- Zwiększyć wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych – do 20 proc.
Fot. VELUX „Home for Life”
Artykuł przygotowany we współpracy z VELUX
Oby takich domów powstawało jak najwięcej.
Też jesteśmy za tym :)