Zupełnym przeciwieństwem minimalistycznych wnętrz o których pisałyśmy ostatnio, są aranżacje glamour – styl ten zresztą powstał w opozycji do stylu minimalistycznego.
Styl glamour jest wytworny, ekstrawagancki i pełen przepychu. Mimo upływu czasu aranżacje glamour nadal cieszą się popularnością. Glamour to styl przeciwieństw, to styl eklektyczny, który łączy ze sobą ozdobne, barkowe formy z nowoczesnymi bryłami mebli. Pamiętajcie, że w glamour liczy się efekt: ma wyglądać bogato, a nie koniecznie być bogato.
Fot. Sigma-Lampy
Aranżacje glamour to przede wszystkim:
- błysk i blask z dużymi powierzchniami odbijającymi światło (np. lustra, metal, meble na wysoki połysk), ale zestawionymi z powierzchniami matowymi;
- nowoczesne kubiczne formy mebli zestawione z bardzo ozdobnymi kształtami innych mebli, żyrandoli, czy tapet;
- stylizowane meble i dodatki to podstawa tego stylu;
- nasycone kolory sprawiające wrażenie przepychu;
- odważne barwy i wyraziste zestawienia kolorystyczne sprawią, że wnętrze będzie wyglądało nowocześnie.
Fot. Sigma-Lampy
Oryginalne meble, wzorzyste tapety, bogata sztukateria, pluszowe siedziska, okazałe lustra – wszystko to przesądza o niezwykłym uroku takiej stylizacji. Tym, co wyróżnia ten styl, jest z pewnością bogactwo i różnorodność ozdób i wzorów, które błyszczą i przykuwają uwagę. Są to również dekoracje wykonane z połyskujących tkanin lub mieniących się materiałów. Odpowiednimi ozdobami będą akcesoria: świeczniki, wazony, patery – w kolorze złotym lub srebrnym, z licznymi ornamentami czy drobinkami brokatu, takie jak te z oferty Home&You. Łączyć możemy też różne faktury i desenie.
Fot. Westwing
Kolory
Decydując się na daną kolorystykę, powinniśmy pozostać konsekwentni. Tonacje dominujące w tego typu aranżacjach to przede wszystkim:
- Czerwień, biel, czerń, złoto, srebro, amarant i fiolet.
- Ale piękny efekt glamour możemy osiągnąć stosując ecru, szarość, czerń czy biel ozdabiając je srebrem lub złotem, czy łącząc czekoladowy brąz z kolorem niebieskim.
Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, możemy postawić na ciemniejsze barwy tekstyliów i tapet oraz duże, dekoracyjne wzory i dodatki – lustra, lampy, ramki na zdjęcia.
- Idealnie to oddają nasz projekt GLAMOUR by PAVO DESIGN z fioletową tapetą niczym koronka, czy kolekcja Lotari „Rozważna i romantyczna”, w której odnajdziemy piękne wzory na tapecie, poduszkach i rolecie, w bardzo atrakcyjnym połączeniu ciemnego brązu z kolorem niebieskim. Jak widać okno możemy udekorować elegancko nie tylko zasłonami, ale również roletami pod warunkiem, że mają wyrafinowany wzór.
Fot. PAVO DESIGN – projekt wnętrza Glamour
Wzory jak te zastosowane w tej kolekcji, niosą za sobą ponadczasowe wartości: klasę, elegancję i szyk.
Fot. Lotari – kolekcja „Rozważnie i romantycznie”
* Tapeta Lotari wykonana jest z samoprzylepnego materiału – wystarczy tylko skropić jej wewnętrzną stronę wodą, a następnie przykleić ją do ściany.
Świetliście i srebrzyście
Poszukując szykownych dodatków, zwróćmy uwagę na oświetlenie. Glamour kocha światło, nie tylko piękne lampy i żyrandole, ale wszelkie powierzchnie w jakich może się odbijać: wysoli połysk mebli, metal, lustra, kryształ, satynowy materiał, czy organza! Kluczem do udanej stylizacji będzie umiejętna gra światła i cienia. Kompletując poszczególne dodatki, zwróćmy uwagę na elementy „światłolubne”.
Spośród eleganckich mebli wybierzmy te najbardziej luksusowe i wyszukane: łóżko z dużym pikowanym zagłówkiem, krzesła przypominające „ludwiki” ale np. z przeźroczystego poliwęglanu takie jak Louis Ghost Philippe’a Starck’a, czy lampa Burgie projektu Ferruccio Laviani zastosowane w naszej aranżacji GLAM LOFT by PAVO DESIGN. Idealnie odnajdzie się w takiej aranżacji lustro z Ikei Ung Drill w plastikowej ramie, przypominające w swoim kształcie bogate lustra barokowe.
Fot. PAVO DESIGN, projekt Glam-Loft
Światło w drogocennej oprawie
Dopełnieniem takiej scenerii będą odpowiednio wybrane lampy. Lampą, która od razu kojarzy nam się z glamour, jest bez wątpienia żyrandol.
Fot. Westwing
Najlepiej wieloramienny, okazały i bogato zdobiony, tak jak ten zastosowany w naszych projektach łazienek np. PICCADILLY z płytkami Macieja Zienia, czy PIUMETTA by PAVO DESIGN.
Fot. PAVO DESIGN – projekt łazienki z płytkami Macieja Zienia Piccadilly (Tubądzin)
Fot. PAVO DESIGN – projekt łazienki Piumetta (Paradyż)
Żyrandol może być nowoczesny w formie, ważne jednak by miał wiele szklanych elementów np. jak w naszym projekcie GLAMOUR by PAVO DESIGN. Oryginalne egzemplarze przywiodą na myśl barokowy przepych, a nawet wykwintność królewskich rezydencji.
Fot. PAVO DESIGN – projekt Glamour
Wybierając żyrandol, nie powinniśmy sprowadzać jego roli wyłącznie do obowiązkowego wyposażenia salonu. Z powodzeniem może on zawisnąć także nad stołem w jadalni, w dużej sypialni czy nawet łazience, jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością przestrzeni.
Takie szklane żyrandole skupiają światło, albo delikatnie je rozpraszają, tworząc tym samym elegancką poświatę na suficie czy ścianie. Stosując się do powyższych wskazówek, sprawimy, że glamour dosłownie rozbłyśnie w naszych wnętrzach.
Fot. Sigma-Lampy
Fot. Lampka stołowa firmy Sigma oraz poduszka, świecznik i ramka Home&You – dodatki w stylu glamour
Gratuluję blogu!
Pozdrawiam
A tak na marginesie,jakiego producenta jest lampa stołowa w sypialni?
Dziękujemy :)
Dziękujemy :). Jeśli pytanie dotyczy białej sypialni na końcu, to Sigma Lampy
Mam pytanie odnośnie pierwszego zdjęcia. Tapeta ornamentowa z efektem 3D, a ta biała ramka z czego jest? Styropian, gips czy jakiś odlew?
Ramka styropianowa pomalowana na biało, najtańsze rozwiązanie :)